laka z kwiatami
fot. Pixabay.com

Zbieranie deszczówki jest powszechnym sposobem na oszczędzanie wody oraz życie w zgodzie z zasadami ekologii. Okazuje się, że darmowa woda deszczowa może przydać się w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, przede wszystkim w realizacji pielęgnacji ogrodu i strefy przydomowej. O tym, dlaczego warto zbierać deszcz i jak to robić skutecznie, piszemy poniżej.

Do czego przydaje się woda deszczowa?

Deszczówka to nic innego, jak woda opadowa. Rzeczywiście, ta nie jest krystalicznie przejrzysta ani czysta, wręcz przeciwnie bardzo często zawiera ogrom nieczystości, jak pyły, kurz, smog, toksyny. Nie przeszkadza to jednak, by wykorzystywać ją w ramach codziennych obowiązków w ogrodzie. Nawet mały ogródek i rosnąca w nim roślinność wymaga regularnego nawadniania. Tylko kwiaty i krzewy systematycznie podlewane będą pięknie kwitnąć a podlewany warzywniak dawać plony. Mały ogródek, który jest urządzony w nowoczesnym stylu i zawiera tylko nieliczną roślinność, także wymaga nawadniania. To tak istotne w okresach przeciągającej się suszy.

Czy wiesz, ile litrów wody zużywasz do podlewania kwiatów i klombów roślinnych we własnym ogródku? Każdego dnia to od kilku do nawet kilkuset litrów wody. Weź pod uwagę, że musisz za nią płacić, a koszty te są naprawdę znaczące, patrząc na wydatki, jakie generuje gospodarstwo domowe. Nawet jeśli Twoją nieruchomością jest segment, a nie mieszkanie w bloku i nie płacisz comiesięcznego czynszu, generujesz przecież opłaty z tytułu poboru energii elektrycznej czy wywozu śmieci. Woda zdatna do picia czy higieny ciała również kosztuje niemało. Warto więc oszczędzać ją, by dbać każdego dnia o ogród.

biale kwiaty w ogrodzie
fot. Pixabay.com

Weź też pod uwagę braki wody pitnej na całym świecie. Zdajesz sobie sprawę, że z pragnienia każdego dnia umierają ludzie? Naprawdę nie szkoda Ci wody do podlewania kwiatów?

Właśnie po to jest darmowy deszcz. Oprócz tego, że en stanowi bezpłatne źródło systemu nawadniającego, to jeszcze działa z korzyścią dla terenów zielonych. Woda deszczowa to woda o wysokiej kwasowości, a ta jest idealnym, naturalnym nawozem dla roślin kwitnących, warzyw czy krzewów.

Okazuje się również, że deszczówka sprawdza się nie tylko do podlewania. Oczywiście, nie możesz wykorzystać jej do gaszenia pragnienia, nie dawaj jej też do spożycia zwierzętom, nie stosuj jej nawet do mycia rąk. Z powodzeniem jednak wodą deszczową umyjesz ogrodowy taras, meble z technorattanu i inne akcesoria ogrodowe, jak taczki, grabie czy łopaty. Deszczem umyjesz też samochód. W ciągu każdego roku będziesz generować oszczędności finansowe, które sięgają co najmniej kilkaset złotych. Weź też pod uwagę, że inwestycja w zbiornik na deszczówkę jest naprawdę niewielka.

praca w ogrodzie
fot. Pixabay.com

W czym zbierać deszcz?

Oczywiście, deszczówkę najlepiej zbierać w ogrodzie, ustawiając zbiornik na wodę deszczową pod rynną. Jeśli posiadasz mieszkanie z balkonem, deszczówka raczej Ci się nie przyda, zresztą możesz mieć problem z napełnieniem pojemnika.

Osoby, które posiadają zaś chociaż niewielki skrawek ogródka, mogą z powodzeniem wykorzystać rozmaite zbiorniki na deszcz. Dla małych potrzeb sprawdzi się choćby wiadro ustawione pod rynną. W każdym sklepem z asortymentem budowlanym z łatwością można nabyć też zbiorniki na deszczówkę wedle preferencyjnego rozmiaru i pojemności. Co ciekawe, te największe wkopuje się pod ziemię wraz z nowoczesnym systemem nawadniającym. Taka opcja sprawdzi się w przypadku podlewania rozległych terenów zielonych.

Uwagę należy zwracać jedynie na materiał, z jakiego wykonany jest zbiornik. Nie chodzi tylko o to, by był trwały i odporny na pękanie czy przeciekanie. Materiał nie może generować niekorzystnych substancji w kontakcie z wodą. Dobry zbiornik na deszczówkę nabędziesz już za kilkadziesiąt złotych.

Jak widać, bezpłatny deszcz nie musi być tylko zmorą, która uniemożliwia aktywność na świeżym powietrzu. Dla właścicieli nieruchomości z własnym ogrodem, jak bliźniaki czy dom wolnostojący, to prawdziwe zbawienie, by móc zachować zielone zakątki w zawsze nienagannej kondycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here