Dom z drewna

Odkąd człowiek po raz pierwszy wyszedł z jaskiń i zaczął żyć w cywilizowany sposób, szukaliśmy najmocniejszego materiału do budowy schronień. Przez lata, specjaliści wymyślali naprawdę kreatywne materiały budowlane. Widzieliśmy domy zbudowane z różnych materiałów, jednak warto dodać, że w dzisiejszych czasach o względy zabiegają dwa tradycyjne materiały budowlane. Są nimi niezawodne drewno i popularna cegła. Od momentu pojawienia się drewna na rynku budowlanym, wiele osób często nie wie, czy warto jest zdecydować się na taką alternatywę, budując piękne domki drewniane – przecież domy z cegły są budowane od zawsze i ten materiał jest godny zaufania. Dlatego, warto jest poznać właściwości obu tych materiałów.

Drewno kontra cegła: jaki materiał wybrać?

Chyba jednym z ciągle nurtujących nas pytań jest wybór odpowiedniego materiału na dom: drewno czy cegła? Jednak przede wszystkim, musisz wiedzieć, że Twoje intencje dotyczące budowy wymarzonego domu, a także styl życia i preferencje ostatecznie określą, która opcja jest lepsza w Twojej sytuacji. Należy jednak wziąć pod uwagę pewne istotne kwestie. Jeśli chcesz żyć w zgodzie z naturą, prowadzić bardziej ekologiczny tryb życia zmniejszając uwalnianie dwutlenku węgla do atmosfery, mieć dom zbudowany z trwałego i wytrzymałego materiału, to domek drewniany jest doskonałym wyborem. Natomiast, jeśli mieszkasz w rejonie o częstych i burzliwych zmianach w pogodzie, a w szczególności w rejonie, w którym rządzą nadmierne słońce i obfite deszcze, warto jest rozważyć cegłę jako materiał na dom.

Co może pójść nie tak w domu z drewna?

Najgorszym wrogiem drewna są szkodniki, takie jak mrówki, czy termity. Te sprytne stworzenia znacznie częściej można znaleźć w ścianach i deskach podłogowych pięknego drewnianego domu. Jednak nadal mogą powodować uszkodzenia w konstrukcji opartej na cegle.

Ze względu na swój materiał, domy z drewna są czasami bardziej narażone na zagrożenie pożarowe. Oznacza to potrzebę dokładnej kontroli wszelkich przewodów elektrycznych, identyfikację i usunięcie potencjalnych sytuacji palnych.

Domki drewniane są również bardziej narażone na obecność niebezpiecznej i rakotwórczej pleśni. Pleśń ma więcej okazji do rozmnażania się i wzrostu w budynkach z drewna ze względu na wilgoć. Dlatego, szkody spowodowane przez obfity deszcz mogą mieć katastrofalne skutki.

Co może pójść nie tak w domu z cegły?

Nie daj się zwieść solidnemu wyglądowi domów z cegły. Dość często za tymi grubymi ceglanymi ścianami może kryć się mnóstwo problemów, które tylko kontrola budynków będzie w stanie zidentyfikować.

W murowanych domach szkodniki nadal stanowią problem. Podłogi drewniane, ramy drewniane i ramy okienne mogą ukrywać termity, a wilgotne ściany mogą być pożywką dla pleśni. Jest mnóstwo miejsc, w których nikczemne owady mogą budować swoje gniazda. Gryzonie również mogą docenić solidną konstrukcję i stworzyć legowisko w każdym zakamarku.

Problemy strukturalne, takie jak ukryty azbest, czy problemy z hydrauliką są poważnymi zmartwieniami w domach murowanych. W zależności od wieku konstrukcji, użytych oryginalnych materiałów i profesjonalizmu zastosowanego przy budowie, możesz nieświadomie mieć do czynienia z niezdatnym do użytku budynkiem.

Prawda jest taka, że wybór każdego z nas będzie wynikać z własnych preferencji i upodobań. Jednak warto jest wiedzieć, że domki drewniane stają się coraz bardziej popularne w wielu krajach na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here