Drewno w łazience

Styl klasyczny, skandynawski, loftowy albo ten boho i retro. Bez względu na wybór aranżacji łazienkowej przestrzeni, w każdej może królować drewno. Ten ponadczasowy budulec wykorzystywany jest od lat. Czy jednak na pewno sprawdza się w łazience, w której panują przecież specyficzne warunki? Jak stosować elementy drewniane w łazience i jaki gatunek drewna jest najlepszy? Jeśli chcesz, aby w Twojej łazience królowały naturalne deski, przeczytaj koniecznie. 

Wyjątkowe warunki w łazience

Rzeczywiście, drewno jest jednym z najstarszych budulców, natomiast nie można powiedzieć, że jest idealnie trwały. Okazuje się, że nawet najlepsza impregnacja nie zawsze chroni je przed destrukcyjnym działaniem wilgoci czy wody. Właśnie takie warunki panują w każdej łazience. 

Jeśli na pewno chcesz zastosować naturalne deski drewniane w łazienkowej przestrzeni, zwróć szczególną uwagę na ich gatunek. W łazience najlepiej sprawdzi się drewno egzotyczne, które jest idealnie twarde. Raczej nie stosuj rodzimej sosny.

Elementy drewniane w łazience 

Drewno stosuje się raczej jako element dekoracyjny łazienek. Takie elementy nadają przytulności, naturalności, drewniane deski świetnie też pasują do bieli, która jest najczęściej stosowana w łazienkowej przestrzeni. 

Jeśli planujesz drewno w domowej łazience, wybierz raczej drewniane detale. Nie sprawdzi się drewniany parkiet w łazience ani drewniana obudowa wanny. To przecież te części łazienki, które są narażone na działanie wody i wilgoć. 

Znacznie lepiej jest zamontować drewniane półki, z drewna może być blat łazienkowy albo wszelkie akcesoria. Drewno idealnie sprawdzi się jako dekor każdej łazienki. 

Drewno a styl aranżacji łazienki 

Czy wiesz, dlaczego drewno jest coraz częściej wybierane do łazienkowych wnętrz? Ten materiał jest na tyle uniwersalny, że świetnie sprawdza się jako dodatek bez względu na styl takiej przestrzeni. Ożywi łazienkę klasyczną, będzie akcentem ekologicznym w łazience w stylu SPA, może stanowić główny dekor w łazience w stylu skandynawskim i rozjaśni nieco mroczną łazienkę loftową. Elementy drewniane są też typowe dla stylu retro czy boho, szczególnie jeśli są to rzeczy z tzw. drugiej ręki albo poddane renowacji. 

Jak zabezpieczyć drewno przed działaniem wody?

Rzeczywiście, jeszcze niedawno drewno zupełnie nie sprawdziłoby się w miejscu, w którym byłoby narażone na tak silne działanie wysokich temperatur, wilgoci czy wody. Dzisiaj jest to jak najbardziej możliwe, a elementy drewniane z powodzeniem mogą trwać w łazience przez wiele lat. 

Aby tak jednak było, konieczne jest ich właściwe zabezpieczenie, tzw. impregnacja. W tym celu służą profesjonalne lakiery i utwardzacze. 

Pamiętaj, że drewno może wymagać regularnej renowacji. Jego zaletą jest natomiast to, że nawet jeśli będzie podatne na działanie wody, można je dowolnie zmieniać i odnawiać, nadając znowu doskonały wygląd. 

Czy drewno w łazience to dobry pomysł? Jak najbardziej tak, ale musisz wiedzieć, jak o takie elementy dbać, aby mogły służyć przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here