bialy dom jednorodzinny
fot. Pixabay.com

Planujesz budowę własnej nieruchomości? Najpierw zastanów się, jak ma wyglądać Twój dom i jakie konkretnie wnętrza spełnią Twoje oczekiwania. Jeszcze przed wysłaniem wniosku o kredyt hipoteczny musisz zdecydować się konkretny projekt domu. Do wyboru masz indywidualny albo ten gotowy projekt domu. Przedstawiamy charakterystykę tej drugiej opcji.

rezydencja
fot. Pixabay.com

Gotowy projekt domu – uniwersalne rozwiązanie

Na gotowy projekt domu decyduje się zdecydowana większość inwestorów. Tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego, bo po pierwsze wybór takich prac biur projektowych jest ogromny i z powodzeniem każdy znajdzie plany dopasowane do indywidualnych oczekiwań. Po drugie, większość Polaków nie ma zbyt wygórowanych oczekiwań ani specyficznych wymagań, patrząc na tradycyjną sztukę budownictwa. Dom ma być estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny i właśnie to biorą pod uwagę zarówno projektanci wnętrz, jak i eksperci, którzy tworzą projekty nieruchomości.

Fakt, że ten sam projekt domu wybrała znaczna liczba inwestorów, już jest podstawą do tego, by myśleć, że wybudowana nieruchomość będzie spełniać potrzeby większości domowników. W przeważającej większości wybierane są projekty domów piętrowych, których metraż użytkowy to około 120 metrów kwadratowych. Taka nieruchomość posiada salon z aneksem kuchennym i łazienką na parterze oraz kilka sypialni i większą łazienkę na piętrze. Ogromnym powodzeniem cieszą się też nieruchomości z poddaszem użytkowym do indywidualnej adaptacji. Dom ma posiadać osobną spiżarnię, piwnicę oraz garaż, a działka budowlana powinna pozwalać też na stworzenie przydomowego ogródka.

Wybór gotowych projektów domów jest tak naprawdę nieograniczony, Większość z nich można znaleźć na stronach biur projektowych, które udostępniają je wraz z praktyczną wyszukiwarką, dzięki czemu udaje się znaleźć projekty wedle konkretnych kryteriów.

projekt salonu
fot. Pixabay.com

Gotowy projekt domu – kiedy sprawdza się najlepiej?

Na gotowy projekt nieruchomości decydują się właściciele terenów, które nie posiadają specyficznych właściwości. Jeśli działka budowlana jest wąska czy ma niepraktyczny kształt, wtedy lepiej zdecydować się na indywidualny projekt domu. Weźmy pod uwagę, że ten ma spełniać nie tylko potrzeby inwestora, ale musi być też dopasowany pod względem wytycznych, jakie są charakterystyczne dla określonych planów zabudowy, okolicy czy lokalizacji. Nie wszędzie może powstać wysoki dom jednorodzinny, a nieruchomość musi być wybudowana w odpowiedniej odległości od granicy działki.

Ten gotowy projekt sprawdzi się dobrze, jeśli inwestorowi zależy na czasie – wystarczy go po prostu kupić. Większość takich planów jest już zaakceptowanych pod względem technicznym, co minimalizuje formalności z ich adaptacją na konkretnym terenie.

Na uwagę zasługuje też fakt, że gotowy projekt domu jest o wiele tańszy, aniżeli ten indywidualny, bo jest już stworzony i można go powielać wielokrotnie. Projektanci nie tracą więc czasu, nie mają też dodatkowej pracy. To istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak kosztowna jest budowa domu – wiele osób bierze też kredyt hipoteczny na finansowanie takiej inwestycji albo kredyt na meble, by urządzić wnętrza. To spore obciążenie, do tego tylko połowa Polaków posiada oszczędności, z których środki pozwalają na zakup gotowego projektu.

Należy jeszcze wskazać, że również gotowe projekty domów udaje się przerabiać, by te były dopasowane wedle indywidualnych potrzeb. Biura projektowe starają się, by projekty uwzględniały inspiracje wnętrzarskie i były zgodne z obowiązującymi trendami, natomiast wiadomo, że każdy inwestor może mieć inne wymagania. Nierzadko możliwe jest przestawienie bądź wyburzenie niektórych ścian nieruchomości albo zmiana przeznaczenia danej przestrzeni. Dlatego tak ważne jest skontaktowanie się z biurem projektowym przed kliknięciem „kup teraz” w gotowy projekt. Specjaliści doradzą, dokonają niezbędnych zmian, wskażą, jakie dalsze kroki musi podjąć przyszły właściciel domu, by projekt nieruchomości mógł zostać wdrożony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here