Jak karmić ryby akwariowe

Chętnie hodujemy rybki w akwarium, ponieważ te są praktycznie bezproblemowe w opiece, za to stanowią doskonały element dekoracji wnętrza. Warto jednak przygotować się w zakresie ich właściwego karmienia. Źle dopasowane pożywienie może powodować nie tylko liczne choroby rybek, ale nawet ich śmierć.

Czym karmić rybki?

W każdym sklepie zoologicznym bez problemu udaje się dobrać właściwy pokarm dla rybek, uwzględniając nie tylko gatunek tych hodowanych w akwarium, ale i własny komfort dbania o te atrakcyjne zwierzątka.

Najczęściej wybierane są suche pokarmy przetworzone. Te występują pod postacią granulek, płatków, chipsów. Co ciekawe, każdy rodzaj pokarmu lepiej sprawdza się, uwzględniając różne gatunki ryb. Granulki są ciężkie, przez co szybko opadają na dno zbiornika. Są więc dobre dla zbrojników albo piskorków. Płatki i chipsy są lekkie, unoszą się na powierzchni albo opadają powoli, docierając tym samym do ryb, które znajdują się na różnych głębokościach akwarium.

Kolejną grupą żywności dla rybek akwariowych jest pokarm żywy, ten w pełni naturalny, chociaż nierzadko mrożony. Ryby można z powodzeniem karmić larwami owadów albo skorupiakami – wybierając odpowiednie, warto brać pod uwagę indywidualne preferencje ze względu na konkretne gatunki hodowanych ryb.

Jak karmić ryby akwariowe?

Kiedy wiemy już, co jedzą ryby, zawsze warto zgłębić tajniki wiedzy w zakresie częstotliwości podawania pokarmu. Ogrom osób przekarmia je, przez co ryby nie mogą funkcjonować w pełni aktywnie, a same warunki w akwarium stają się niekorzystne.

Ryby karmi się średnio 2 razy dziennie. Konieczne jest porcjowanie pokarmu w taki sposób, by całe pożywienie zostało przez nie zjedzone. Niedojedzone resztki na dnie akwarium stanowią spory problem. Woda staje się zanieczyszczona i szybciej powstają glony.

Ciekawostka

Niewiele osób wie, jakie zasady powinny towarzyszyć nawykom żywieniowym rybek. Ciekawostką jest na przykład to, by przeprowadzać im regularne głodówki. Dobrze jest wybrać jeden dzień w tygodniu, w którym do akwarium nie będzie wsypywane pożywienie. Dzięki temu zapobiega się rozmaitych chorobom, w tym tych, które pojawiają się w wyniku przekarmienia wodnych przyjaciół.

Co więcej, jednodniową głodówkę powinno przeprowadzać się zawsze nowym rybom, by te mogły dobrze zaaklimatyzować się w akwarium.

Wiele osób wybiera hodowlę rybek, ponieważ uznaje, że ta jest bezproblemowa. Akwarium można nawet zostawić bez opieki na kilka dni, chociaż nie jest to oczywiście zalecane. Co będą jeść rybki w czasie nieobecności właściciela? W sklepach zoologicznych dostępna jest karma dla ryb akwariowych w postaci tabletek. Wrzucone do wody, natychmiast przyklejają się do szyby i rozpuszczają bardzo powoli. Dzięki temu w wyjątkowych sytuacjach udaje się zapewnić pożywienie rybkom, kiedy hodowca nie może samodzielnie podać im pokarmu. Zawsze pamiętajmy jednak o tym, że jedzenie dla rybek musi być dobierane ze względu na ich gatunek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here