krople deszczu
fot. Pixabay.com

Każdy, kto tylko posiada chociaż niewielki skrawek przydomowej przestrzeni, powinien zbierać deszczówkę. Do czego właściwie przydaje się deszcz w gospodarstwie domowym, skoro każdy z nas ma dostęp do bieżącej wody? O zaletach wody deszczowej piszemy poniżej.

Dlaczego warto zbierać deszcz?

Deszcz jest darmowy i chociażby dlatego warto go gromadzić. Oszczędności finansowe, jakie można generować tylko w jednym sezonie wiosenno letnim są spore i sięgają co najmniej kilkuset złotych. Okazuje się jednak, że zbieranie deszczu jest też ekologiczne i coraz więcej osób właśnie na ten aspekt zwraca szczególną uwagę. W czasach, kiedy niemalże na całym świecie brakuje wody pitnej, nie marnujmy jej, jeśli nie ma takiej potrzeby. Deszczówkę wykorzystamy bardzo skutecznie, na przykład w ogrodzie, dzięki czemu nie będziemy odkręcać domowego kranu.

Należy też wspomnieć, że deszcz posiada dobroczynne właściwości. Te oczywiście nie będą korzystne dla ludzi, bo pamiętajmy, że woda deszczowa jest po prostu brudna, zaś dla zielonych terenów w naszych ogródkach, nawet jeśli do dyspozycji mamy tylko mały, nowoczesny ogródek w bliźniaku, jest po prostu zbawieniem.

Jeśli deszcz pada i nawadnia ziemię gruntową, po co dodatkowo zbierać deszczówkę? Pamiętajmy, że przecież podczas upalnego lata zdarzają się przewlekłe susze. Te mogą trwać nawet kilka tygodni. Silne promienie słoneczne i wysoka temperatura bardzo szybko doprowadzają do wysuszenia gleby. Deszczówka jest więc darmowym systemem nawadniającym, dzięki czemu przydomowy ogródek czy warzywniak mogą obficie kwitnąć i dawać plony.

kalosze na deszcz
fot. Pixabay.com

Jak wykorzystać deszcz?

Deszczówka sprawdza się przede wszystkim do podlewania kwiatów i ogrodowej roślinności w porach bezdeszczowych. Ta zgromadzona pozwoli nam nawadniać kwitnące klomby i warzywniaki. Deszczówka zawiera mnóstwo cennych składników, jest to przede wszystkim woda kwaśna, idealna dla szeregu gatunków kwiatów i krzewów zasadzonych w ogródkach.

Ale to nie wszystko, bo woda deszczowa sprawdza się nie tylko do podlewania roślinności. Z powodzeniem można nią umyć wszelkie akcesoria ogrodowe, zabawki, jakie sprawdzają się, jeśli w ogrodzie został stworzony mini plac zabaw. Zjeżdżalnia czy huśtawka po zimie może być skutecznie wyczyszczona właśnie deszczówką.

Deszczówką umyjemy także taras. Taka woda nadaje się do mycia zanieczyszczeń z kostki brukowej, kompozytu, ale też płytek czy naturalnego drewna. Biorąc pod uwagę, że taras czyścimy co najmniej kilka razy w trakcie jednego sezonu, łatwo policzyć, ile wody zaoszczędzimy.

Wodą deszczową można umyć też auto czy grill – pamiętajmy tylko, by ruszt umyć wodą czystą.

kropla deszczu
fot. Pixabay.com

Jak zbierać deszcz?

Wystarczy ustawić pod rynną wiadro, by to podczas ulewy napełniło się dosłownie w kilkanaście minut. Tak naprawdę zbiornik na deszczówkę powinien zależeć od indywidualnych potrzeb w ramach wykorzystywania wody w przydomowej przestrzeni. Nabyć można też profesjonalny zbiornik na deszcz, patrząc na parametry dotyczące jego pojemności. Te największe zbiorniki na deszczówkę wkopuje się w ziemię, a w ogrodzie rozprowadza system nawadniania. Bardzo często takie rozwiązanie jest stosowane, jeśli zakładany jest nowoczesny ogród o dużej powierzchni i licznych nasadzeniach.

Pamiętajmy tylko, że system ściekania deszczu do zbiornika, czyli w najczęstszych przypadkach rynna, powinna być czysta. Przed każdym sezonem należy oczyścić dach oraz rynnę z liści, kurzu i niekorzystnego smogu.

Do czego nie wykorzystywać deszczówki?

Deszcz nie nadaje się do mycia okien, ponieważ jest to woda zabrudzona. Deszczówka nie nadaje się do picia dla ludzi ani dla zwierząt, chociaż podwórkowym futrzakom można urządzić kąpiel w deszczu. Woda deszczowa nie nadaje się do mycia ciała ani włosów, nie należy jej też wykorzystywać w ramach czynności porządkowych w domu, nawet po przegotowaniu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here