pieniadze na dom
fot. Pixabay.com

Ponieważ na rynku usług finansowych panuje coraz większa konkurencja, a instytucje bankowe muszą wręcz walczyć o każdego klienta, pojawiają się wciąż nowe produkty, które mogą być w pełni dopasowane do potrzeb potencjalnych kredytobiorców. Wśród nich wyróżnia się kredyt hipoteczny, jeden z najczęściej branych przez Polaków. W ramach potrzeb mieszkaniowych funkcjonuje również kredyt na remont. Czym różnią się te zobowiązania i kiedy warto z nich korzystać? Kompendium wiedzy prezentujemy poniżej.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Sami deweloperzy potwierdzają, że coraz więcej Polaków nabywa mieszkania za gotówkę. Nie oznacza to oczywiście, że kredyt hipoteczny traci swoją popularność – wciąż jest to zobowiązanie o największym zainteresowaniu, zaraz po kredycie gotówkowym na dowolny cel.

Kredyt hipoteczny pozwala finansować zakup nieruchomości. Taką może być mieszkanie, bliźniak albo dom jednorodzinny. Nieruchomości mogą pochodzić z rynku pierwotnego albo wtórnego. Dzisiaj średnia wartość kredytu hipotecznego to 350 000 złotych, który spłacany jest przeciętnie przez 11 lat. Okazuje się, że kredyt na nieruchomość w mieście czy zobowiązanie kredytowe na dom na wsi generuje spore ryzyko kredytowe. Jest udzielane na dużą wartość i długi okres spłaty. To dlatego same banki muszą się odpowiednio zabezpieczać, a kredyt hipoteczny udzielany jest tylko w pełni wiarygodnym i wypłacalnym klientom. Banki analizują zdolność kredytową, sprawdzają raport BIK, potencjalny klient musi wykazywać odpowiedni dochód. Do tego obowiązkowy jest wkład własny, który dzisiaj zgodnie z Rekomendacją S wynosi 20% wartości zobowiązania. Realizowany jest też wpis do hipoteki, a kredytobiorca musi wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Jeśli kredytobiorca posiada odpowiednią zdolność kredytową, do kredytu hipotecznego może dobrać jeszcze dodatkowe środki. Zaciągając między innymi kredyt celowy, na przykład kredyt na remont, uda mu się zdobyć pieniądze na odnowienie nieruchomości. Banki oferują także kredyt gotówkowy na dowolny cel.

pieniadze i budowa domu
fot. Pixabay.com

Kredyt na remont nieruchomości – charakterystyka

Kredyt na remont jest kredytem celowym. Oznacza to, że klient, który chce zdobyć środki na odnowienie nieruchomości, musi przedstawić dokładny kosztorys oraz projekt przeprowadzanych prac, a później się z nich rozliczyć. Kredyt na remont nie może być udzielany na zakup nieruchomości. Jest znacznie niższej wartości, wykazuje też mniejsze ryzyko niewypłacalności klienta i nie wymaga aż tak wielu zabezpieczeń. Co więcej, już sam cel staje się zabezpieczeniem dla instytucji bankowej.

Czy wiesz, że to właśnie remont mieszkania czy domu jest najczęściej wskazywanym celem, uwzględniając zaciągane przez Polaków zobowiązania celowe? Okazuje się, że odnawianie nieruchomości planujemy średnio co 5 lat, natomiast najczęściej nie są to duże prace. Najwięcej środków pochłania remont łazienki oraz remont kuchni, ale takie prace realizowane są przeciętnie co 10-15 lat. Drobne zmiany staramy się przeprowadzać samodzielnie, jak odświeżenie ścian czy położenie nowej tapety.

Jeśli chcesz wziąć kredyt celowy na remont nieruchomości, bank zweryfikuje Twoją zdolność kredytową. Oceni wysokość dochodów, sprawdzi wpływy na konto, dokona analizy historii kredytowej. Specjaliści oszacują też wydatki na remont w stosunku do wnioskowanej kwoty zobowiązania. Pamiętaj, że po realizacji prac będziesz musiał przedstawić dokumenty potwierdzające wydatki na ten cel.

rzeczy do malowania scian
fot. Pixabay.com

Inne zobowiązania kredytowe

Okazuje się, że w celu nabycia nieruchomości czy dokonania w mieszkaniu remontu, można wziąć też kredyt gotówkowy na dowolny cel. Ten oczywiście nie sfinansuje całej wartości mieszkania czy domu, ale świetnie sprawdza się jako dodatek, na przykład gdy inwestor posiada własne oszczędności, ale te nie są wystarczającej wartości.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel sprawdzi się też na remont. Uzyskane środki można wydawać swobodnie bez konieczności dokumentowania nabycia celu. Takie zobowiązanie może być jednak finalnie nieco droższe, bo bank nie otrzymuje dodatkowego zabezpieczenia.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here