stolica polski
fot. Pixabay.com

Każdego roku powstaje ranking, który określa najlepsze miasta w Polsce. W nim uwzględnia się przede wszystkim jakość życia mieszkańców konkretnych metropolii. Ciekawi Cię, które miasta naszego kraju plasują się w czołówce tegorocznego zestawienia? Przeczytaj ten tekst.

Ranking najlepszych miast

Jak co roku i w tym nie będzie zaskoczenia. Od lat preferencje Polaków są niezmienne i te same miasta Polski plasują się w czołówce. Na pierwszych miejscach znalazła się Warszawa, Wrocław oraz Trójmiasto i Kraków. Nie ma w tym tak naprawdę nic dziwnego, bo rzeczywiście to te metropolie dają największy komfort życia mieszkańcom. Pamiętajmy jednak, że oprócz zalet należy podkreślić również wady. Do tych zaliczają się chociażby ceny. Właśnie w tych miastach są najdroższe mieszkania w blokach, ale i nieruchomości na przedmieściach. Najwyższe są również ceny usług i pożywienia, ale trzeba jednocześnie wskazać, że te metropolie pozwalają znaleźć najbardziej dochodowe zatrudnienie. To mieszkańcy stolicy, Krakowa i Trójmiasta, przede wszystkim Gdańska, zarabiają najwięcej. W zestawieniu z wysokimi kosztami życia i tak sytuacja przedstawia się korzystnie.

stare miasto
fot. Pixabay.com

Na co zwracają uwagę mieszkańcy miast?

Liczy się przede wszystkim wygoda mieszkania oraz możliwości znalezienia dobrej pracy. Znaczenie ma też infrastruktura, obiekty handlowe, rozrywkowe, kulturalne, gastronomiczne, usługowe czy edukacyjne. Ogromną uwagę zwraca się na korzyści, jakie wynikają z mieszkania w dużym mieście przez dzieci. To metropolie oferują placówki z dostępem do licznych zajęć dodatkowych, dzięki którym najmłodsi mogą się rozwijać. Mieszkanie w mieście sprawia, że wszystkie potrzeby mogą być spełniane szybko i bezproblemowo. To też ogromna zaleta dla singli, którzy chcą korzystać z pełni życia i wspinać się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery.
Wymienione w rankingu miasta są też najlepsze, patrząc na walory turystyczne. to do tych miast ściąga najwięcej zwiedzających. Wpływ na to mają obiekty zabytkowe, ale i innego rodzaju atrakcje, dzięki którym w mieście nie można się nudzić. Mieszkańcy Trójmiasta mówią również o ogromnej zalecie, jaką jest dostęp do morza. Dzięki temu można przez cały rok czuć się jak na wakacjach. Kraków jest za to nieopodal majestatycznych gór, a Warszawa – wiadomo, to stolica Polski, a więc najbogatsze i najbardziej prestiżowe miasto w Polsce.

stare miasto w warszawie
fot. Pixabay.com

Życie w mieście czy na wsi?

Czy wiesz, że chociaż wskazywanych jest ogrom walorów miejskiego życia, to kredyty hipoteczne zaciągane są coraz częściej na nieruchomości na terenach wiejskich? Oczywiście, największą popularnością cieszą się przedmieścia oraz okolice wielkich miast, by można było mieć do nich swobodny dostęp. Trzeba jednak zaznaczyć, że „mieszczuchy” chętnie przeprowadzają się do domów w otoczeniu natury, a nie betonu.
Wieś została doceniona nie tylko ze względów finansowych, chociaż trzeba przyznać, że za kawalerkę w Warszawie spokojnie nabyć można segment pod miastem. Tereny zielone dają ciszę, spokój, własny ogród do wypoczynku i relaksu, świeże powietrze i minimalny poziom stresu. Domy jednorodzinne to dużo większa przestrzeń do życia, co sprawdza się przede wszystkim dla młodych rodzin z dziećmi. Pamiętajmy również, że przedmieścia posiadają rozbudowaną infrastrukturę, która tak naprawdę daje warunki do życia niezwykle zbliżone pod tym względem do mieszkania w centrum miasta.
Jeśli szukasz nieruchomości, która stanie się Twoim azylem, nie patrz na rankingi ani trendy na rynku nieruchomości. Weź pod uwagę własne potrzeby. Niektórzy uwielbiają miejskie życie, pełne energii i rumoru, inni zaś wybierają harmonię i sielski klimat. Zawsze znaczenie mają zaś warunki bytowe – zastanów się, w jaki sposób będziesz generować dochód i zaplanuj swoje miejsce do życia w pełnym komforcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here