zabudowa blizniacza
fot. Pixabay.com

Rynek nieruchomości w Polsce jest od wielu lat w prężnym rozwoju. Polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, dlatego stać nas na nabywanie mieszkań czy budowanie domów. Okazuje się także, że nabywanie nieruchomości coraz częściej traktowane jest jako świetna inwestycja w ramach pomnażania oszczędności. Jakie mieszkania i domy cieszą się największym powodzeniem? Statystyki przedstawiamy poniżej.

Nieruchomości w mieście i na terenach wiejskich

Rzeczywiście, jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się mieszkania w blokach, w największych miastach naszego kraju. Potencjalni inwestorzy wymieniają przede wszystkim Warszawę, Wrocław oraz Trójmiasto jako te najlepsze miejsca do życia.

Patrząc na tereny wiejskie, jeszcze do niedawna mieszkańcy wsi najchętniej wyprowadzali się do miast. Dzisiaj ta tendencja się zmienia. O ile tereny wiejskie nie były atrakcyjne dla Polaków ani nie dawały możliwości rozwoju i komfortowego życia, tak dzisiaj właśnie te miejsca uznawane są za azyl w ramach codziennego funkcjonowania. Sami deweloperzy nieco narzucają taką tendencję. O ile tereny pod zabudowę mieszkalną w centralnych lokalizacjach miejskich są już mocno ograniczone, to właśnie działki na przedmieściach albo na wsiach, ale nieopodal większych metropolii, stanowią atrakcyjne tereny inwestycyjne.

Zmienia się także infrastruktura terenów wiejskich. Dzisiaj mieszkańcy tych okolic mogą komfortowo korzystać z placówek edukacyjnych, handlowych czy rozrywkowych, a te poziomem niczym nie różnią się od oferowanych w miastach.

Trzeba też zaznaczyć, że preferencje Polaków w zakresie nieruchomości znacznie zmieniła pandemia koronawirusa. Społeczna izolacja narzuciła pozostawanie w „czterech ścianach”. O ile bardziej komfortowe jest przebywanie w dużej przestrzeni, jaką daje dom czy chociaż bliźniak albo segment, aniżeli małe mieszkanie w bloku. Coraz bardziej doceniamy też bliskość terenów zielonych i lasów. Znaczenie ma także cena, bo za nieruchomość na wsi zapłacimy tyle samo, ile za małe mieszkanie w bloku.

osiedle segmentow
fot. Pixabay.com

Jak nabywamy nieruchomości?

Polskie społeczeństwo się wzbogaca, mamy też świadomość konieczności generowania oszczędności. Te nie są jednak zazwyczaj duże i nie przekraczają dwukrotności pensji. Sami analitycy kredytowi potwierdzają natomiast, że Polacy mają coraz lepszą zdolność kredytową, dlatego kredyty hipoteczne są udzielane bez żadnych przeszkód. Stać nas już nie tylko na regularną spłatę rat, ale i obowiązkowy wkład własny. Jeśli ubiegamy się o finansowe wsparcie, to jesteśmy doskonale przygotowani do współpracy z instytucją bankową, a coraz częściej kredyt hipoteczny wspierany jest dodatkowym zobowiązaniem – to na przykład kredyt na remont nieruchomości.

Kredyt hipoteczny cieszy się ogromną popularnością i praktycznie co drugie mieszkanie czy dom nabywane są właśnie przy wsparciu ze strony instytucji bankowej. Deweloperzy potwierdzają jednak, że coraz więcej klientów nowych nieruchomości nabywa  je za gotówkę.

nowoczesny dom przy domu
fot. Pixabay.com

Coraz większe wymagania Polaków

Dzisiaj nie satysfakcjonuje nas już małe M2 w bloku. Chcemy cieszyć się dużą przestrzenią i nowoczesnymi rozwiązaniami. Dla rodzin znaczenie ma własny garaż i ogródek, na którym można zorganizować grilla czy plac zabaw dla najmłodszych.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości ekologiczne, w tym domy pasywne oraz tzw. inteligentne domy. Nieruchomości już dawno przestały być traktowane jako sypialnie. Dzisiaj są raczej najważniejszą przestrzenią życia codziennego. Nieruchomość ma dawać możliwość wypoczynku, ale też aktywnego działania wedle indywidualnych potrzeb domowników.

I chociaż ceny nieruchomości wciąż wzrastają, co widać najbardziej, jeśli uwzględnimy koszty mieszkań w metropoliach, to zupełnie nie zraża to Polaków do tego rodzaju inwestycji. Przeciętny kredyt na mieszkanie jest zaciągany na wartość 350 000 złotych, zaś te najlepsze nieruchomości mogą wiązać się z wydatkami rzędu nawet kilku milionów złotych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here