stol w ogrodzie
fot. Pixabay.com

Oświetlenie w ogrodzie to nie tylko aspekt praktyczny, chociaż oczywiście światło jest niezbędne, by funkcjonować w przydomowej przestrzeni po zmroku. Okazuje się jednak, że oświetlenie w ogródku może pełnić także funkcję dekoracyjną. Jakie punkty światła zamontować? Gdzie je zlokalizować? Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Praktyczne światło w ogrodzie

Wszystkie punkty świetlne, jakie montujemy na zewnątrz, muszą być doskonałej jakości. Przede wszystkim mają być odporne na deszcz, śnieg, mrozy czy silne promienie światła. Elementy oświetlenia nie mogą być podatne na korozję, ani tym bardziej nie mogą stwarzać zagrożenia domownikom.

rozowy kwiat
fot. Pixabay.com

Jeśli wybierzemy już odpowiednie światło ze względów bezpieczeństwa, pozostaje aspekt praktyczny i ten dekoracyjny. Warto wiedzieć, że oświetlenie musi być dokładnie rozplanowane i to nie tylko wzdłuż alejek czy na podjeździe. Sprawdzają się też lampki kinkietowe na elewacji budynku, które są jednocześnie dekorem, sprawdzają się też lampy, patrząc na taras – ten niezadaszony albo z dachem. W ogrodach zimowych oświetlenie może być dobierane już tylko ze względu na styl, bo przecież służyć tam będzie światło dokładnie takie samo jak w mieszkalnych wnętrzach.

Od strony frontowej domu zawsze należy montować światło przy furtce czy bramie wejściowej. Światło przydaje się też nad bramą garażową i wejściem do domu i wtedy pełni funkcję jak najbardziej praktyczną. Jeśli oświetlenie planowanie jest w nowym budownictwie, to na przykład dom z rynku pierwotnego, warto zastanowić się nad tzw. inteligentnym oświetleniem. To da nie tylko komfort jego obsługi wedle indywidualnych preferencji, ale będzie też znacznie podnosić bezpieczeństwo na terenie całej nieruchomości.

Światło jako dekoracja

Idealnie sprawdzają się lampki solarne. Wzdłuż chodnika można zamontować kule solarne albo pojedyncze lampki wbijane w ziemię. Oświetlenie solarne podkreśli okazałość oczka wodnego w ogrodzie, uwydatni też roślinność w ogródku. Tego rodzaju światło można wybierać ze względu na wielkość, formę, kształty, plac zabaw w ogrodzie może być doświetlony lampkami solarnymi w kształcie zwierzątek czy kwiatów, zaś ogród nowoczesny może być udekorowany świetlnymi girlandami. Te pięknie komponują się też z ogrodową architekturą w stylu loft czy boho.

Planując oświetlenie ogrodowe, warto skorzystać z usług specjalistów, takich jak projektanci terenów zielonych. To oni sprawdzą warunki panujące na tej przestrzeni, dobiorą odpowiednie elementy wedle potrzeb użytkowników, zaproponują światło funkcjonalne, ale i dekoracyjne. Liczne elementy światła powinny być projektowane już na etapie wyboru czy tworzenia projektu nieruchomości. To dlatego, że liczne punkty świetlne znajdują się na elewacji nieruchomości.

Oświetlenie dekoracyjne w ogrodzie ma pasować do klimatu, jaki został stworzony na przydomowym terenie. Producenci oferują nam dzisiaj tak liczne rozwiązania, że bez problemu można takie nabyć. Większość z nich udaje się z łatwością montować samodzielnie, bardziej zaawansowane zestawy zakładają ekipy remontowe.

Dobieraj światło w ogrodzie zgodnie z własnymi preferencjami. To ma dawać komfort użytkowania z tej przestrzeni po zachodzie słońca, najlepiej jednak, by nie było zbyt rażące. Najczęściej wybierane jest przytulne, żółte i ciepłe światło, to białe i intensywne sprawdzi się na podjeździe czy przy furtce.

bialy dom jednorodzinny
fot. Pixabay.com

Nie oszczędzaj! Światło do ogrodu musi być najlepszej jakości. To inwestycja na lata, ale również taka, która nie może zagrażać domownikom. Zawsze warto stawiać na światło energooszczędne, dlatego lampy solarne cieszą się tak dużą popularnością. Rozwiązania ekologiczne pozwolą też generować oszczędności finansowe, a patrząc na utrzymanie własnego domu, te i tak są spore. Jedno jest pewne, oświetlenie wokół domu i w ogrodzie jest niezbędnym elementem, by można było sprawnie funkcjonować na terenach zielonych. Dobierajmy je racjonalnie, dopasowując do potrzeb praktycznych i estetycznych. Korzystajmy z nowoczesnej technologii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here