mieszkanie w stylu loft
fot. Pixabay.com

Styl loftowy jest coraz bardziej popularny, jeśli uwzględnimy wnętrza mieszkalne w Polsce. Okazuje się, że ta moda przyszła do nas ze Stanów, a salony loftowe nawiązują do pofabrycznych aranżacji. Jakie nieruchomości nadają się najbardziej, by stworzyć w nich ten najbardziej surowy, industrialny charakter? Idealne są mieszkania w starym budownictwie. Stylowe kamienica najczęściej zakładają nieco wyższe przestrzenie, nawet takie, w których z łatwością zorganizować można typową dla loftu antresolę.

Styl loftowy – podstawy

Niektórzy mogą uznać, że styl loftowy jest nieco ponury, surowy, minimalistyczny. Nic bardziej mylnego, bo wiele zależy nie tylko od podstaw w wykończeniu takich przestrzeni, ale i dodatków, które równie dobrze mogą nadać przytulnego charakteru. Oczywiście, istnieje kilka twardych zasad, których należy się trzymać, jeśli tylko remont mieszkania ma iść w kierunku stworzenia wnętrz w stylu loft.

Liczy się przestrzeń. Nie da się ukryć, że salon w stylu loft ma być przestronny, tutaj nie ma miejsca na przepych czy nadmiar elementów wykończeniowych. Minimalizm dotyczy zarówno kolorów, jak i ozdobników. Dodatki loftowe bardzo często są elementami stałymi, to między innymi ściany, oświetlenie czy podłoga. To one dają ten specyficzny charakter całości.

budynek z cegly
fot. Pixabay.com

Elementy w stylu loft

Klasyczna jest już stara cegła, która tworzy piękną dekorację, a jednocześnie nie zajmuje przecież dużo miejsca. Ściany ze starej, ciętej cegły są stosowane już nie tylko, jeśli pod uwagę weźmiemy reprezentacyjny salon. Ten materiał świetnie sprawdza się, jeśli planujemy remont kuchni, a nawet remont łazienki. Pamiętajmy, by w tych przestrzeniach cegła została dodatkowo zabezpieczona.

Oprócz cegły, w stylu loftowym charakterystyczny jest beton, naturalny kamień oraz naturalne drewno. Istotna jest też gra kolorów, barwy w stylu loftowym, to przede wszystkim czerń, miedź, butelkowa zieleń, złoto. Odchodzi się za to od kolorów pastelowych, czerwieni, srebra oraz bieli.

Elementem, który dekoruje, jest też wspomniane już oświetlenie. Popularne są tzw. żarówki Edisona, które nadają nieco pomarańczowego, ciepłego i przytłumionego światła. Czy wiesz, że takie światło może być ozdobą także w kuchni, a z powodzeniem można udekorować nim pokój dla dziecka?

Dekorem, który ożywia loftową przestrzeń może być żywa roślinność, lampiony, koce i poduchy. Należy jednak znaleźć umiar, bo jak wiadomo, w pokojach loftowych znaczenie ma przede wszystkim duża przestrzeń i funkcjonalność.

sciana z cegly
fot. Pixabay.com

Klimat w stylu loftowym stworzony samodzielnie

Styl loftowy bardzo często zakłada meble nieco postarzane, niewykończone, wręcz niedbałe. Dokładnie ta sama zasada dotyczy dekorów. To dlatego z powodzeniem możesz wykonać lifting mieszkania samodzielnie, a nawet zdecydować się na remont salonu czy remont kuchni. Tutaj nawet drobne pomyłki nie będą widoczne albo wręcz zostaną uznane za zamierzone. Baw się tym stylem, nie potrzebujesz projektanta, by stworzyć loftowy kącik do codziennego funkcjonowania. Ogrom dekoracji znajdziesz w antykwariatach czy na tzw. targach staroci. Nie pomyl jednak klimatu industrialnego z tym retro, chociaż te style są do siebie bardzo podobne.

Dla kogo styl loftowy?

Mieszkanie w stylu loft sprawdzi się doskonale dla osób kreatywnych, artystów, osób lubiących przestrzeń, klasyczne podstawy i raczej minimalną ilość dekorów. To świetna opcja dla osób, które chcą wykorzystać elementy ekologiczne, poddawane recyklingowi, a zamiast nowych mebli chcą nadawać tym starym „drugie życie”. Dobór właściwych elementów wykończenia sprawi, że loftowy może być salon, kuchnia, łazienka czy pokój dziecięcy. Ponieważ ten styl zdobył u nas ogromną popularność, producenci oferują nam naprawdę mnóstwo rozwiązań, które sprawdzą się idealnie, by stworzyć przestrzeń, jaka odwzoruje pofabryczne magazyny w USA.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here