Porzeczki

Owoce porzeczek królują na polskich stołach od lat dzięki nietuzinkowemu smakowi i różnorodnemu zastosowaniu. Porzeczki wykorzystywane są do produkcji soków, deserów, przystawek, dań obiadowych, kompotów i win. Każdy może podjąć decyzję o samodzielnej uprawie tych owoców, ponieważ ich krzewy nie wymagają uciążliwej pielęgnacji i znakomicie rosną na każdym gruncie.

Porzeczki — krótka charakterystyka

Porzeczki to niewielkie owoce, których średnica nie przekracza 2 cm. Dojrzewają na krzewach sięgających maksymalnie 2 m wysokości. Ich smak charakteryzuje się lekką kwaskowatością, dlatego chętnie dodawane są do dań, by przełamać ich smak i dodać im charakteru. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów porzeczki w czerwonym, czarnym lub białym kolorze. A oto najpopularniejsze odmiany:

  • Titania,
  • Ojebyn,
  • Blanca,
  • Josta,
  • Wersalka,
  • Detvan;

Każdą z powyższych odmian można posadzić we własnym ogródku lub na działce. O uprawie sadzonek porzeczki poniżej.

Sadzenie porzeczek — wymagania

Krzewy porzeczek doskonale rosną na każdym typie ziemi. Warunkiem jest jednak, by obszar wokół nich był dobrze odchwaszczony, a samo stanowisko dobrze nasłonecznione lub ewentualnie półcieniste. Wyjątek stanowi czarna porzeczka, która potrzebuje nieco żyźniejszej gleby o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Należy pamiętać, że sadzonki porzeczek nie tolerują zbyt dobrze okresów suszy. Właśnie dlatego w sezonie letnim należy je podlewać, by owoce w czasie zbioru były soczyste i jędrne. Ważnym elementem pielęgnacji krzewów jest przycinanie pędów, które najlepiej wykonać tuż przed wiosną, zanim rozpocznie się krążenie soków w gałązkach. Zapewni to obfity plon i spowoduje, że krzew będzie się rozrastał, tworząc nowe odgałęzienia. W trakcie przycinania konieczne jest usunięcie chorych i zaschniętych elementów krzewu.

Kiedy jest idealny czas na sadzenie porzeczek?

Porzeczki cechują się wczesnym rozpoczęciem procesów wegetacyjnych, dlatego też najlepszą porą na ich umiejscowienie w glebie jest okres jesieni lub bardzo wczesnej wiosny. Dotyczy to przede wszystkim tych krzewów, które mają nieosłonięte korzenie. Porzeczki doniczkowe można natomiast wysadzać przez cały rok. Należy pamiętać o właściwych odstępach między sadzonkami, a te wynoszą w zależności od odmiany od 1 do 2 m.

Nawożenie porzeczek

W celu uzyskania z sadzonek dużego plonu zaleca się dodatkowe nawożenie. Korzystne dla porzeczek będzie zastosowanie nawozów organicznych (kompost, obornik) mniej więcej co 3 lata. Dodatkowo można co roku podsypać krzewy granulowanym nawozem przeznaczonym dla drzew i krzewów owocowych z dodatkiem magnezu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here