osiedle segmentow
fot. Pixabay.com

Pandemia koronawirusa na szczęście nie wywołała kryzysu w sektorze rynku nieruchomości. Wręcz przeciwnie, widać wyraźną tendencję w zakresie zwiększonego zainteresowania mieszkaniami, bliźniakami czy domami wolnostojącymi. Polacy zaczęli traktować kupowanie nieruchomości jak świetną inwestycję w celu pomnażania pieniędzy i sposób na lokowanie zgromadzonego kapitału. Co wybrać, segment czy bliźniak? Charakterystykę tych typów budownictwa prezentujemy poniżej.

Segment – nowoczesny typ budownictwa

Coraz więcej deweloperów stawia na budowanie osiedli segmentów. Te dają namiastkę domu wolnostojącego, do tego ich cena jest zbliżona do wydatków, jakie trzeba zrealizować na mieszkanie w bloku.

Segment to zabudowa szeregowa. Można śmiało powiedzieć, że to bliźniak, ale w mnogiej wersji. Segment daje przeciętną powierzchnię użytkową o średnim metrażu 100 metrów kwadratowych. Dla porównania bliźniak ma około 120 metrów kwadratowych, tyle samo co dom wolnostojący.

W segmencie inwestor może liczyć na prywatność, ale ma sąsiadów. Nie jest ich tak dużo jak w mieszkaniu w bloku, natomiast nie można też porównywać zabudowy szeregowej do domów jednorodzinnych.

Segmenty są najczęściej dwupoziomowe, znacznie lepsze, uwzględniając komfort codziennego funkcjonowania, aniżeli czworaki, ale nieco gorszy niż w przypadku mieszkania w bliźniaku czy domu. Ich projekty przewidują najczęściej salon z aneksem kuchennym i niewielką łazienką na parterze oraz trzy sypialnie i większą łazienkę na piętrze. Bardzo często deweloperzy udostępniają też nieużytkowe poddasze, garaż oraz niewielki ogródek. To właśnie on bardzo często przekonuje do takiej inwestycji. Na małym zielonym terenie da się ustawić grill do biesiadowania, meble tarasowe, a nawet plac zabaw dla dzieci.

zabudowa szeregowa
fot. Pixabay.com

Cena segmentu jest zbliżona to zakupu mieszkania w bloku. Takie nieruchomości najczęściej powstają na przedmieściach, głównie dlatego, że w mieście trudno szukać już wolnych terenów pod taką zabudowę. To jednak świetna alternatywa dla tych, których marzeniem jest wolnostojący dom, ale nie stać ich na taką inwestycję. Segment daje wolną przestrzeń, bliskość terenów zielonych, ciszę i spokój. Sami deweloperzy dbają, by takie nieruchomości powstawały w miejscach z doskonałą infrastrukturą i dobrym dojazdem do centrum najbliższej metropolii.

Bliźniak – namiastka wolnostojącego domu

Nie ma wątpliwości, że to bliźniak stanowi alternatywę dla domu jednorodzinnego. Jest tańszy w budowie, jego powierzchnia jest zbliżona, a jedynym mankamentem może być sąsiedztwo za ścianą. Budowa bliźniaka jest tańsza, sama działka pod budowę takiej nieruchomości może być mniejsza, co przekłada się na nieco mniejszą przestrzeń przydomowego ogrodu. Nie przeszkadza to jednak w komfortowym użytkowaniu ogródka. Z powodzeniem udaje się ustawić w nim grill, stół do biesiadowania, basen dmuchany czy rozbudowany plac zabaw.

Zabudowa bliźniacza powstaje z reguły na przedmieściach, dokładnie tak samo jak zabudowa szeregowa czy domy jednorodzinne. Taką inwestycję wybierają z reguły młode rodziny z dziećmi. Ci, którzy martwią się, na jakich sąsiadów trafią, mogą wybrać opcję samodzielnej budowy bliźniaka z innymi członkami rodziny, na przykład rodzicami czy rodzeństwem.

Zarówno bliźniak, jak i segment stanowi alternatywę dla domu jednorodzinnego i na pewno jest lepszym wyborem, aniżeli mieszkanie w bloku czy w czworaku. Takie nieruchomości pozwalają na funkcjonowanie w ciszy, z dala od zgiełku, bez problemów sąsiedzkich, ale nadal w bliskości miasta i wszelkich uciech metropolii.

zabudowa blizniacza
fot. Pixabay.com

Decyzja o wyborze idealnej nieruchomości powinna być zawsze indywidualna, chociaż wiele rodzin kieruje się także obowiązującymi trendami. Liczy się także cena inwestycji – coraz częściej większa powierzchnia użytkowa i własny ogródek, w którym można założyć warzywniak czy ustawić ekologiczny zbiornik na deszczówkę, wygrywa z ciasnym mieszkaniem w miejskim blokowisku. Zalety wskazała świetnie pandemia koronawirusa, kiedy w mieście stosowana jest społeczna izolacja, a ludzie pozostają zamknięci w „czterech ścianach”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here