dom pod miastem
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych? Widać wyraźny trend, zgodnie z którym mieszkańcy dużych miast opuszczają mieszkania w blokach i decydują się na własne nieruchomości na terenach wiejskich. Sami deweloperzy potwierdzają ogromne zainteresowanie nieruchomościach na przedmieściach. To głównie zabudowa szeregowa, tzw. segmenty. Dlaczego warto stawiać na codzienne funkcjonowanie we własnych domach, a nie w blokowiskach. Główne zalety prezentujemy w poniższym tekście.

Dom daje przestrzeń

Standardowe mieszkanie w bloku ma powierzchnię 55 metrów kwadratowych, podczas gry tradycyjny dom jednorodzinny charakteryzuje się  nawet dwa razy większą przestrzenią. Nic dziwnego, że właśnie takie nieruchomości wybieramy. Co więcej, mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą liczyć na tereny zielone wokół samego budynku, przecież działka budowlana przewiduje także przydomowy ogród. To on daje wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Latem tak popularne jest chociażby grillowanie z rodziną i przyjaciółmi.

Potrzeby mieszkaniowe Polaków są coraz większe. Chcemy korzystać z własnych sypialni, spiżarni, piwnicy, poddasza, garderoby, pralni, garażu. Nie wystarcza nam już standardowe M2 w bloku, które zakłada jedynie niewielki balkon. Sama pandemia koronawirusa wskazała, o ile lepszym rozwiązaniem jest mieszkanie poza miastem. Społeczna izolacja skutecznie utrudniła codzienne funkcjonowanie, a właściciele nieruchomości z ogrodem mieli znacznie większą swobodę.

kuchnia w domu
fot. Pixabay.com

Ceny nieruchomości

W tym aspekcie również wygrywa dom pod miastem. Eksperci rynku nieruchomości potwierdzają, że nieruchomości na przedmieściach, a nawet na terenach wiejskich cieszą się ogromną popularnością właśnie ze względu na ceny. Okazuje się, że za mieszkanie w bloku można spokojnie nabyć działkę budowlaną i postawić dom. Co więcej, na takie nieruchomości również udzielany jest kredyt hipoteczny i jego warunki nie różnią się od zobowiązania w celu nabycia mieszkania w mieście.

Jeśli porównamy standard mieszkania w domu jednorodzinnym czy nawet w segmencie z tym, co oferuje przeciętne mieszkanie na miejskim osiedlu, nic dziwnego, że nieruchomości poza metropoliami są coraz chętniej nabywane.

Ceny nieruchomości warto rozważyć również, biorąc pod uwagę parametry, jakie wiążą się z utrzymaniem domu czy mieszkania. I tutaj wygrywa dom, bo przecież opłaty dotyczą tylko tych „licznikowych”. Mieszkańcy domu poza miastem nie regulują rachunków z tytułu obowiązkowego czynszu czy tzw. remontówki. Fakt, że w razie usterki muszą samodzielnie realizować prace naprawcze, ale wydatki z tego tytułu nie są wyższe niż suma czynszów, jakie wpłacają do wspólnoty właściciele mieszkania w bloku.

segment pod miastem
fot. Pixabay.com

Komfort codziennego mieszkania

Jeszcze do niedawna tereny wiejskie, a nawet przedmieścia rzeczywiście nie miały do zaoferowania zbyt wiele atrakcji. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Ponieważ na te lokalizacje stawiają deweloperzy, którym trudno znaleźć atrakcyjne działki w miastach, infrastruktura poza miastami uległa znacznej poprawie. Nie ma też problemu z dojazdem do pracy w miastach, ponieważ prowadzą do nich dobre drogi i obwodnice. Same przedmieścia są pełne lokali handlowych i usługowych, nie brakuje placówek szkolnych i przedszkolnych, domów kultury czy obiektów sportowych.

Dom za miastem to najlepsza opcja nie tylko dla młodych rodzin z dziećmi, ale również dla osób w podeszłym wieku, którzy mają już za sobą karierę zawodową. Życie na przedmieściach może być zaś męczące dla młodych singli, którzy stawiają na karierę zawodową i chcą mieć wszelkie atrakcje wielkiego miasta na wyciągnięcie ręki. Decyzję o nabyciu konkretnej nieruchomości, bez względu na jej rodzaj każdy musi jednak podjąć samodzielnie. Nierzadko wiąże się to z zaciągnięciem kredytu, a to z kolej najważniejsza inwestycja w życiu. W tym przypadku nie ma miejsca na błędy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here