salon z antykami
fot. Pixabay.com

Mówi się, że antyki to meble z duszą i nie ma w tym nic dziwnego. To przecież meble z historią, nadgryzione „zębem czasu”, które widziały niejedno. Im są starsze, tym ich wartość wzrasta. Nic dziwnego, że niektórzy kupują antyki i traktują te meble jako inwestycję. Okazuje się, że to doskonały sposób na lokowanie oszczędności. Aby jednak nie stracić wniesionego kapitału, a raczej pomnażać swoje pieniądze, o antyki trzeba należycie dbać.

Gdzie kupować antyki?

Nie każdy zna się na antykach, chociaż te meble z naturalnego drewna są marzeniem większości, którzy urządzają mieszkanie w stylu klasycznym albo tym retro. Co więcej, antyki świetnie pasują jako dekoracja, jeśli uwzględnimy salon w stylu loftowym albo tym prowansalskim.

Okazuje się, że znalezienie antyków wcale nie jest takie łatwe. Wszystko dlatego, że bardzo często tego rodzaju meble zostają po prostu w rodzinie i są przekazywane z pokolenia na pokolenie, chociażby w spadku. Ogromna popularność starych mebli sprawia również, że na rynku z łatwością możemy znaleźć mnóstwo mebli podrabianych, które zupełnie nie przypominają prawdziwych „perełek”.

Jeśli chcesz kupić antyk, musisz wybrać się do antykwariatu. W tym miejscu nie tylko znajdziesz wartościowe meble z drewna, ale poznasz także fachowców, którzy doradzą i przedstawią sposoby, jak dbać o antyki. Pamiętaj, że ich niewłaściwa konserwacja sprawi, że komoda czy szafa straci swoją wartość i stanie się bublem.

Prawdziwy antyk posiada sygnaturę i certyfikat, który jest świadectwem jego pochodzenia. Na takim dokumencie umieszczane są również dane autora, rzemieślnika. Trzeba wiedzieć, że antyki to nie meble produkowane masowo. Wręcz przewinie, najczęściej są to meble wykonywane ręcznie w pojedynczych egzemplarzach. Nie ma możliwości, by stolarz-artysta mógł wykonać dwie identyczne komody. Zawsze różnią się one formą czy chociażby zdobieniami.

Antyki można też znaleźć na aukcjach internetowych oraz na tzw. targach staroci. W tych miejscach rzeczywiście są one sprzedawane, zaś nigdy nie mamy potwierdzenia ich autentyczności. To dlatego zaleca się, by antyki były tam nabywane przez profesjonalnych znawców, nigdy przez laików, którzy mogą być z łatwością oszukani.

kuchnia z antykami
fot. Pixabay.com

Jak dbać o antyki?

Te drewniane meble, które mogą zdobić nasze salony w mieszkaniach, wymagają konkretnej pielęgnacji. Jeśli nie znasz zasad obchodzenia się z antykami, o ich renowację poproś raczej fachowca. To ona skorzysta z odpowiednich materiałów renowacyjnych, dobierając je chociażby do gatunku drewna. Pamiętaj, że antyki bardzo łatwo zniszczyć, tym bardziej że są stare. Nigdy nie stawiaj takich mebli we wnętrzu przeznaczonym dla najmłodszych domowników – pokój dziecka nie jest zbyt odpowiednim miejscem. Aktywne dziecko może je porysować, pomazać kredkami, po prostu zniszczyć. To meble zbyt wartościowe i powinny raczej dekorować reprezentacyjny salon. Antyczne stoły mogą dekorować pokój w stylu klasycznym albo tym retro. Bardzo często to te meble stanowią główny dekor.

fortepian antyk
fot. Pixabay.com

Meble dla kolejnych pokoleń

Rzeczywiście, antyki najczęściej przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Są zbyt cenne, by się ich pozbywać. Pamiętajmy, że im są starsze, tym droższe. Niektórzy traktują je jako inwestycję. W Polsce znajdziemy prawdziwych miłośników tych ręcznie tworzonych mebli. Kolekcjonerzy inwestują w nie swoje oszczędności, które z biegiem czasu ulegają pomnażaniu. Co ciekawe, antyki są dzisiaj uznawane za doskonały instrument inwestycyjny. To taka bezpieczna lokata bez ryzyka, znacznie lepsza aniżeli agresywne fundusze inwestycyjne czy też trzymanie środków na koncie oszczędnościowym.

Jeśli chcesz kupić antyk, dobrze się zastanów. To spora inwestycja finansowa, która wymaga specjalnego traktowania. Wystarczy chwila nieuwagi, by ten wartościowy mebel został zniszczony. Nie można też ingerować w jego wygląd, a samodzielnie zmiany wystroju wnętrz są dzisiaj przecież tak modne. Nie ma jednak wątpliwości, że każdy salon wygląda niezwykle elegancko, jeśli jego główną ekspozycją jest antyczny stół, komoda czy kredens.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here