sciana biala cegla
fot. Pixabay.com

Biel to kolor uniwersalny. To właśnie ten kolor dominuje w polskich mieszkaniach. Dlaczego tak jest? Bo to barwa, do której pasuje każdy inny kolor, dzięki czemu można go dowolnie ożywiać. Biel powiększa optycznie przestrzeń, nadaje elegancji, nierzadko wręcz sterylności. Czy biel sprawdza się bez względu na wybrany styl wystroju domowego wnętrza? Kiedy lepiej zrezygnować z tej barwy?

Biel na TAK

Kolor biały jest ponadczasowy i pasuje zawsze. Kolor biały nadaje czystość, lekkość, szyk, klasę i elegancję. Sprawia, że przestrzeń mieszkalna staje się większa, przynajmniej optycznie, w bieli pięknie odbija się też światło. Do bieli można też dodawać dowolne dekory, nie martwiąc się zbytnim przepychem. Co ciekawe, biel łatwo utrzymać w czystości, na tym kolorze znacznie mniej widać chociażby kurz, aniżeli na barwach ciemnych. Pamiętajmy tylko o najlepszej jakości białych elementów wystroju wnętrz.

kolorowe farby
fot. Pixabay.com

Biel a styl wnętrz

Okazuje się, że bez względu na wybrany styl, w jakim zostaje urządzony dom czy mieszkanie, kolor biały jest wykorzystywany praktycznie zawsze. Idealnie sprawdza się, kiedy wykańczamy mieszkanie w stylu klasycznym, nada szyku w przestrzeni glamour i podkreśli minimalizm, jeśli weźmiemy pod uwagę mieszkanie w stylu skandynawskim. Co ciekawe, elegancka i sterylna biel nie zawsze dobrze sprawdza się jedynie w mieszkaniu w stylu loft czy eklektycznym, chociaż dla przełamania „mroczności” również białe elementy wystroju wnętrz w takowych się znajdują.

Kolor biały a funkcjonalność domowej przestrzeni

W polskich mieszkaniach przeważają białe łazienki. Ta przestrzeń ma być praktyczna, sterylna, ale jednocześnie reprezentacyjna i elegancja. Wszystkie te walory zapewnia właśnie kolor biały.

Białe są coraz częściej nasze sypialnie, bo ta barwa nie rozprasza, a raczej koi nerwy i pozwala wypocząć w pełnym komforcie.

Coraz częściej stawia się też na pokoje dziecięce w bieli. Jeśli tylko meble w pokoju dziecka będą dobrej jakości, nawet te białe mogą przetrwać wiele lat nawet przy intensywnej aktywności malucha.

Tak naprawdę kolor biały nadaje się do każdej przestrzeni. Coraz częściej stosuje się ten kolor także w przestrzeniach typowo praktycznych, a wręcz narażonych na zanieczyszczenia, jak tarasy czy garaż.

malowanie scian
fot. Pixabay.com

Z czym łączyć kolor biały?

Barwa biała w domowej przestrzeni jest wykorzystywana tak często, ponieważ jest uniwersalna. Oznacza to, że pasuje tak naprawdę do każdej dekoracji i każdego koloru, którym wnętrze zostaje ozdobiony.

Biel można łączyć na zasadzie kontrastu, z czernią. Pięknie łączy się też z beżami i innymi kolorami ziemi, a zestaw biel plus naturalne drewno to wręcz komplet idealny. Biel sprawdzi się też w połączeniu z pastelami i takie zestawienia można z powodzeniem stosować w pokojach dzieci albo w reprezentacyjnych salonach.

Biel jako podstawa czy dekor?

Kolor biały może w domu dominować albo może być jedynie dodatkiem. Świetnie sprawdzają się białe donice, pledy, poduchy, ramy obrazów czy grafik na ścianach, podkładki na stół czy wazony, natomiast wiele obaw wiąże się z zastosowaniem białych mebli. O ile białe mogą być komody czy meblościanki, nawet jako meble używane – tak modne są przecież ostatnio meble specjalnie bielone, to już biały dywan, stolik kawowy, który może łatwo ulec zarysowaniu czy trwałemu zanieczyszczeniu niekoniecznie się sprawdzi. Białe mogą być drzwi wewnętrzne czy elementy oświetlenia, ale raczej rzadko wybiera się biały wypoczynek, chyba że sofa jest wykonana ze skóry, którą można łatwo utrzymać w czystości.

Jedno jest pewne, kolor biały króluje w każdym wnętrzu bez względu na wybrany styl aranżacji. Zawsze jednak należy dobrze zastanowić się nad jakością elementów wystroju, by jednak te białe były rzeczywiście niezawodne. Wtedy biel będzie trwała, odporna na wszelkie niekorzystne czynniki i oczywiście będzie stanowić przodującą barwę w całej nieruchomości.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here