Czy wiesz, że w okresie trwającej pandemii koronawirusa Polacy decydowali się na remont mieszkania znacznie częściej, aniżeli przed jej wybuchem? Okazuje się, że wyremontowano aż 1/3 więcej mieszkań, niż rok wcześniej. Oczywiście, nie wszystkie prace remontowe były generalne i nie zawsze pochłaniały wszystkie oszczędności inwestorów. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że na remonty decydujemy się znacznie częściej.
Plany remontowe Polaków
Remonty mieszkań bardzo często były wynikiem społecznej izolacji i pozostawania w domach. Ponieważ rządowe obostrzenia wywołały brak możliwości realizacji innych celów, wolne środki zostały przeznaczone właśnie na zmiany aranżacyjne nieruchomości.
Najczęściej Polacy nie planują dokonywania gruntownych remontów. Takie prace są realizowane przeważnie wtedy, gdy już zły stan wykończenia i wyposażenia poszczególnych przestrzeni uniemożliwia komfortowe użytkowanie nieruchomości. Nie decydujemy się na gruntowny remont, by tylko zmienić styl wykończenia mieszkania, chyba że posiadamy na ten cel wolne środki. Uwzględniając jednak fakt, że tylko połowa Polaków w ogóle generuje oszczędności, a te nie są zazwyczaj wyższe, aniżeli dwie comiesięczne pensje, najczęściej dokonywane są jednak drobne prace remontowe.
Pandemia koronawirusa z jednej strony wywołała obawy o „jutro”. Z drugiej zaś wzbogacające się stale społeczeństwo posiada fundusze na przeprowadzanie koniecznych w mieszkaniu prac. Nie chcąc jednak wydawać dużo, ogrom inwestorów decyduje się na samodzielny remont, nie zatrudniając w tym celu profesjonalnych fachowców.

Remont samodzielnie czy z ekipą budowlaną?
Jeśli planowany jest duży, gruntowny remont, najczęściej realizuje go profesjonalna firma remontowa. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie prace warto planować znacznie wcześniej, bo na te najlepsze czeka się co najmniej kilka miesięcy. Dzisiaj doświadczeni fachowcy mają zapełniony kalendarz nawet na rok do przodu, przecież remonty wykonywane są kilka razy częściej niż dotychczas.
Samodzielny remont wykonujemy zazwyczaj wtedy, gdy ten dotyczy zmiany jedynie drobnych elementów. Nikt nie zdecyduje się raczej na generalny remont łazienki bez wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Samodzielnie malujemy jednak ściany, przyklejamy tapety, montujemy listwy przypodłogowe. Są jednak takie czynności, które mogą być przeprowadzane tylko przez profesjonalistów – elektryków czy hydraulików. Niektóre zadania wymagają niezbędnych uprawnień i wręcz dla własnego bezpieczeństwa nie można wykonywać ich samodzielnie.

Jakie pomieszczenia remontujemy najczęściej?
Z reguły planujemy remonty przestrzeni, które nie wymagają dużych nakładów finansowych. Najwięcej inwestorów decyduje się na zmiany salonu, sypialni czy nowe aranżacje pokoju dla dziecka. Znacznie rzadziej realizowany jest remont łazienki oraz kuchni. To zresztą wnętrza, których remont jest najdroższy ze względu na kosztowne materiały budowlane i wykończeniowe.
Zmian dokonujemy wtedy, gdy poszczególne elementy wyposażenia domowej przestrzeni są łatwe do wymiany. Nie decydujemy się na gruntowny remont, jeśli taki wymaga nie tylko dużych nakładów pieniężnych, ale też mnóstwa pracy i czasu. To dlatego kucie płytek czy zmiana szafek kuchennych realizowana jest raz na kilka, a nawet kilkanaście lat, zaś odmalowanie ścian możemy z sukcesem realizować nawet raz w roku.
Remonty dotyczą raczej odświeżenia mieszkania i naprawienia prostych elementów. Nierzadko remonty dotyczą też zmiany wystroju, by nadać całości zupełnie inny klimat. To zresztą dlatego projektanci wnętrz sugerują inwestować w klasyczne podstawy i dowolne dodatki, które można bez problemu wymieniać wraz ze zmianą trendów w wystroju wnętrz. Podstawy powinny być zaś doskonałej jakości, by raz zrealizowana inwestycja nie zakończyła się fiaskiem i ponownymi wydatkami w krótkim czasie.