niebieska sciana w salonie
fot. Pixabay.com

W polskich mieszkaniach króluje klasyczny styl urządzania wnętrz. To dlatego, że jest uniwersalny i zawsze modny, dzięki czemu remont nie musi być przeprowadzany wraz ze zmianą sezonowych trendów. Co więcej, te klasyczne podstawy doskonale sprawdzają się w ramach cyklicznych zmian klimatu w mieszkalnej przestrzeni, wystarczy ożywiać je dekorami. Jednym z nich jest dekoracyjna ściana. Taką ozdobę bardzo często stosuje się w reprezentacyjnym salonie.

Dekor na ścianie w mieszkaniu loftowym

To właśnie mieszkanie w stylu loftowym umożliwia dekorowanie ścian. Taki zabieg pozwala na zachowanie minimalizmu oraz optymalnie dużej przestrzeni użytkowej, a właśnie to zakłada styl industrialny. Jest nieco surowy, ascetyczny, ponury, ale zawsze funkcjonalny i praktyczny. Brakuje w nim nadmiernego przepychu i nadmiaru dodatków dekoracyjnych. To dlatego ściany są idealne, by nadawać takim wnętrzom wyjątkowy charakter.

Świetnie sprawdza się tu beton strukturalny zaciągnięty na ścianę albo stara cegła. Co ważne, taki dekor na ścianie można wykonać samodzielnie i nie wiąże się z koniecznością przeprowadzania gruntownych remontów. Istotne jest też to, że tego rodzaju prace remontowe nie są zbyt trudne, dlatego nie ma konieczności współpracy z profesjonalną ekipą remontową. Ważny jest również fakt, iż cegła na ścianie czy beton nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych – te prace zaliczają się do tzw. zmian kosmetycznych, a nie długotrwałych, gruntownych remontów.

plakaty na sciane do salonu
fot. Pixabay.com

Dekoracyjna ściana w mieszkaniu w stylu skandynawskim

Ozdobna ściana może być też centralnym punkcie w reprezentacyjnym salonie ukończonym w stylu skandynawskim. Chociaż ten jest minimalistyczny, to taki dekor wygląda naprawdę pięknie, nadaje też przytulności i ociepla całą przestrzeń.

Wystarczy pomalować główną ścianę w salonie szarą farbą, w mieszkaniach skandynawskich sprawdzają się też pastele, jak mięta czy błękit. Wszystkie ściany w bieli to także często stosowana praktyka, jeśli uwzględniamy mieszkania w stylu scandi. Na nich z łatwością zawiesić można grafiki i plakaty, na przykład w geometryczne formy czy postaci zwierząt.

kanapa do salonu
fot. Pixabay.com

Ściana jako dekoracja w mieszkaniu klasycznym

Obrazy, grafiki, intensywny kolor farby, fototapeta, cegła, beton, a może brokatowy lakier? Salon klasyczny umożliwia wszelkie dekoracyjne wariacje. Ponieważ podstawy są typowe, raczej praktyczne, aniżeli designerskie, ściana może nadawać wyjątkowego charakteru. Coraz częściej montowana jest sztukateria, by nadać nieco stylu glamour, ale standardem są też elementy z naturalnego drewna, które równie dobrze komponują się w salonach scandi czy loftowych. Nic dziwnego, że to mieszkania klasyczne cieszą się największą popularnością, wystarczy minimalny remont, by zmienić oblicze salonu. W salonie doskonale sprawdzi się ściana, na której znajdują się ramki z rodzinnymi zdjęciami. Niektórzy traktują główną ścianę w salonie jako element prezentacji własnych pasji. To świetne miejsce na rękodzieła albo zbiory pamiątek, na przykład znaczków magnesów, zdjęć. Wybór jest dowolny i wszystko zależy od indywidualnych preferencji mieszkańców.

To te uniwersalne wnętrza są idealne, by korzystać w nich z modnych trendów w zakresie wystroju wnętrz. Można zmieniać je sezonowo przy niskich wydatkach, do tego samodzielnie i zgodnie z własnym gustem.

Dzisiaj projektanci wnętrz dyktują kanony mody, zgodnie z którymi dekoracyjna ściana ma być eko. Jak taką stworzyć? W bardzo prosty sposób. Roślinność w mieszkaniu może przypominać własny ogródek. Wystarczy zawiesić na ścianie kwietniki z bujnymi, wiszącymi kwiatami. Pięknie wyglądają też sznurkowe makramy oraz solidne półki z naturalnego drewna, a na nich okazałe donice. Pamiętajmy tylko, by w domu nie trzymać kwiatów trujących, toksycznych, a raczej wybierać te, które oczyszczają mieszkalne powietrze i dostarczają tlen. Pięknie prezentuje się naturalny mech i tzw. las w słoiku, który z powodzeniem można wykonać samodzielnie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here