kwiat w dloni
fot. Pixabay.com

Deszcz może okazać się ogromnym zbawieniem podczas przedłużających się okresów suszy. Ten darmowy system nawadniający doceniają przede wszystkim nie tylko właściciele rozległych terenów zielonych i pól uprawnych, ale także ci, którzy mają chociaż niewielki ogródek przy segmencie. Aby zapobiec brakom wody do podlewania roślin, przydaje się deszczówka. Wodę opadową można gromadzić, a ta przydaje się właśnie na susze, by móc podlewać roślinność wedle potrzeb.

Deszczówka – do czego można ją wykorzystać?

Zbiornik na deszczówkę jest podstawowym wyposażeniem każdego ogrodu. Korzystają z niego ci, którzy chcą generować nie tylko oszczędności finansowe z tytułu poboru wody z kranu, ale także osoby, które zdają sobie sprawę z korzystnych właściwości deszczu. Chociaż deszcz zawiera toksyny, jest zanieczyszczony pyłami, kurzem, drobnoustrojami, a nawet toksynami i smogiem, to jednak jego stosowanie w ogrodzie może przyczynić się do licznych korzyści. Deszczówka jest wodą o wysokiej kwasowości, dzięki czemu może działać jak skuteczna odżywka i nawóz dla licznych krzewów, kwiatów czy roślin hodowanych w przydomowym warzywniaku.

Co więcej, deszcz po prostu nawadnia. Czy wiesz, że w okresach suszy podlewanie terenów zielonych generuje konieczność marnowania wody w ilości od kilkudziesięciu do kilkuset litrów każdego dnia? Woda opadowa jest przecież darmowa, co przyczynia się do generowania oszczędności rzędu co najmniej kilkuset złotych w skali każdego roku.

Warto wziąć też pod uwagę, że na całym świecie brakuje wody pitnej, a jej zasoby wciąż ulegają pomniejszeniu. Wszystko to sprawia, że stosowanie deszczu jest tym bardziej potrzebne.

Do czego można wykorzystać wodę opadową? Tak naprawdę sprawdza się w ramach rozmaitych działań pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Deszczem podlejemy roślinność, ale umyjemy też przydomowy taras albo mini plac zabaw dla dzieci zorganizowany w małym ogródku – taki jest dostępny, jeśli nabędziemy segment, bliźniak albo dom jednorodzinny. Deszczówka nie jest konieczna dla mieszkańców blokowisk. Mieszkania w blokach nie dają przede wszystkim możliwości jej gromadzenia – balkon nie jest zbyt dobrą przestrzenią. Wody deszczowej nie ma zresztą gdzie w takich miejscach wykorzystywać.

Deszczem można myć nie tylko taras czy plastikową zjeżdżalnię. Przydaje się do czyszczenia wszelkich sprzętów i akcesoriów ogrodowych, można nim myć grill, ale z wyjątkiem rusztu. Wodą deszczową z powodzeniem umyjemy też samochód czy maszyny i sprzęty albo narzędzia rolnicze.

deszcz
fot. Pixabay.com

Jak zbierać deszcz?

Jeśli potrzeby nie są zbyt duże, przydaje się nawet niewielkie wiadro. Ważne, by ustawić je pod rynną, po której spływa zbierana z dachu woda deszczowa. Istotne jest to, by dach został oczyszczony ze zbędnych liści i innych nieczystości, w każdym sezonie należy też wyczyścić rynny. Wiadro nie może być metalowe, ponieważ ten surowiec wchodzi w reakcję z wodą, co nie działa korzystnie.

Jeśli zamierzamy deszczówką podlewać nieco większe obszary terenu zielonego, najlepiej nabyć profesjonalny, ekologiczny zbiornik na deszczówkę. Taki można bez problemu kupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Można je wybierać wedle indywidualnych potrzeb, patrząc chociażby na pojemność zbiornika. Te największe zbiorniki na deszcz wkopuje się w ziemię, by nie zajmowały dużo ogrodowej przestrzeni i podłącza się je do rozbudowanego systemu nawadniającego. Czy wiesz, że dzisiaj każde gospodarstwo domowe, które chce zainwestować w zbiornik na wodę deszczową, może liczyć na dofinansowanie? Wszystko w ramach proekologicznych programów.

pada deszcz
fot. Pixabay.com

Do czego nie nadaje się deszcz?

Pamiętaj tylko, że woda opadowa nie nadaje się do mycia ciała, naczyń, ani tym bardziej do picia, zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta hodowlane. Wszystko dlatego, że jest to woda zanieczyszczona toksynami, smogiem czy drobnoustrojami. Jej spożywanie albo kontakt ze skórą może być po prostu niebezpieczny. Deszczem nie myj też luster ani szyb – istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że na takich powierzchniach pozostaną brudne smugi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here