Zanim powstanie Twój wymarzony dom, musisz wybrać jego projekt, a ten musi być zatwierdzony przez konkretne instytucje, jakie na tej podstawie wydają pozwolenie na budowę. Do wyboru masz dwa rozwiązania, to gotowy projekt domu albo indywidualny projekt domu. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje, które pomogą podjąć racjonalną decyzję. Dlaczego i kiedy warto stawiać na ten indywidualny projekt nieruchomości? O czym musi wiedzieć inwestor?
Indywidualny projekt domu – kto go tworzy?
Indywidualny projekt domu, jak i gotowy projekt domu tworzą biura projektowe. Tego rodzaju pracami zajmują się specjaliści z niezbędnymi uprawieniami. To oni znają wymagania formalne, techniczne w zakresie projektowania nieruchomości, biorą pod uwagę teren, na jakim dom ma zostać wybudowany, zagospodarowanie przestrzenne, lokalizację, okolicę czy też indywidualne potrzeby inwestora. Nie ma możliwości, by projekt domu został stworzony przez osoby do tego nieuprawnione, chociaż współpracując z biurem projektowym, inwestor może oczywiście narzucać swoje uwagi i wskazówki, jakie w miarę możliwości zostaną uwzględnione.
Jak tworzony jest indywidualny projekt domu?
Pamiętajmy, że architekt musi brać pod uwagę oczekiwania inwestora. Właśnie dlatego coraz częściej stawia się na projekty tworzone od podstaw, ponieważ te gotowe projekty domów nie spełniają wszystkich wymagań przyszłych domowników. Konieczny jest więc szczegółowy wywiad, by poznać preferencje zamawiającego taki projekt. Należy mieć jednak świadomość, że nie zawsze ten autorski projekt domu będzie mógł spełniać wszystkie potrzeby inwestora. Wiele zależy również od terenu, na jakim ma zostać wybudowana nieruchomość. Jeśli działka budowlana jest wąska albo zbyt mała, nie powstanie na niej rozległy parterowy dom – zachowane muszą być przecież cechy zgodne z formalnymi kryteriami odnośnie zabudowań. Taką świadomość musi mieć osoba zlecająca indywidualny projekt.
Nie ma jednak wątpliwości, że to właśnie projekt domu na indywidualne zlecenie sprawdza się najlepiej przy specyficznych wymaganiach inwestora albo wyjątkowych parametrach działki.
Indywidualny projekt domu – o tym musi wiedzieć inwestor
Ten indywidualny projekt domu to dobra opcja dla osób, które mają czas i nie śpieszą się z budową nieruchomości. Trzeba wziąć pod uwagę, że stworzenie projektu może trwać nawet kilka miesięcy, potem następują poprawki, a kolejny czas „marnuje się” na jego zatwierdzenie. Te gotowe projekty są już dopasowane technicznie i na tyle uniwersalne, że pozwolenie na budowę nie jest stanowi większego problemu.
Co więcej, indywidualny projekt domu jest znacznie droższy. Muszą to brać pod uwagę ci, którzy biorą kredyt hipoteczny czy kredyt na meble i nie mają zbyt wiele oszczędności. Projektanci poświęcają na stworzenie autorskiego planu znacznie więcej czasu, konsultują, nanoszą poprawki, zajmują się formalnościami i za to wszystko pobierają odpowiednio więcej pieniędzy.
Ogromną zaletą jest na pewno to, że nieruchomość zostaje dopasowana do indywidualnych oczekiwań inwestora, oczywiście w miarę możliwości. Te gotowe projekty są raczej uniwersalne i odpowiadają wymaganiom większości przeciętnych inwestorów, natomiast mogą być niezadowalające dla osób ze specyficznymi preferencjami.
Decyzja o wyborze projektu domu zawsze musi być dobrze przemyślana. Pamiętajmy, że budowana nieruchomość to nierzadko najważniejsza inwestycja w życiu i tutaj nie ma miejsca na najmniejsze błędy. Fakt, że gotowy projekt domu jest popularny i sprawdza się w przypadku setek inwestorów, wcale nie oznacza, że musi być trafiony dla Ciebie. Zawsze warto mieć też na uwadze, że indywidualne projekty domu nie są wcale potrzebne, jeśli inwestor nie ma wygórowanych oczekiwań, a działka budowlana stwarza warunki do budowy perfekcyjnej nieruchomości. Może zamiast wydawać na projekt, warto odłożyć pieniądze i rozpocząć współpracę z projektantem wnętrz? Jego wnętrzarskie inspiracje z całą pewnością pozwolą stworzyć idealne „cztery kąty”.