Jak przygotować otwory do szczelnego montażu okien?

0
629

Okno to miejsce, wokół którego grubość muru i termoizolacja jest najcieńsza, przez co utraty ciepła są spore i potrzebne jest więcej ogrzewania w zimie do utrzymania odpowiedniej temperatury. Dzisiaj na szczęście są odpowiednie techniki montażu okien, które zapewnią maksymalnie możliwe utrzymanie ciepła.

Dlaczego ciepły montaż okien jest tak ważny?

Jeszcze 15-20 lat temu nie przykładano tak dużej uwagi do montażu okien – miało być po prostu zrobione. Nie tylko oznaczało to większe zużycie energii do ogrzewania domu i wyższe rachunki za gaz czy zużycie drewna, ale także szybsze wychładzanie się pomieszczenia. 

Ciepły montaż okien daje możliwość wyłączania ogrzewania w nocy całkowicie na kilka godzin i uruchamiania go dopiero rano. Przekłada się to na korzyści finansowe, szczególnie przy ogrzewaniu gazowym. Pomieszczenia znacznie wolniej się wychładzają niż w przypadku zwykłego montażu okien, gdzie nie zwraca się uwagi na izolację cieplną. 

Dodatkowo źle zamontowane okna i balkony mogą powodować uczucie podmuchów wiatru przy samej krawędzi okna podczas większych wichur.

Jak przygotować otwory do szczelnego montażu okien?

Okna osadza się już w warstwie ocieplenia, które eliminuje mostki termiczne. Oczywiście montaż w murze jednowarstwowym jest niemożliwy przez brak warstwy izolacyjnej, dlatego ciepły montaż można wykonać tylko w murze dwu- i trójwarstwowym. Warto o tym pomyśleć przed budową na etapie projektu. 

Okno osadza się na specjalnej pianie montażowej. Dla lepszej izolacji od zewnętrznej strony mocuje się taśmę paroprzepuszczalną, a od wewnętrznej – taśmę paroszczelną. Okno opiera się na specjalnym profilu. 

Profil podokienny, który przygotowuje otwór do montażu okna wykonany jest z polistyrenu ekstrudowanego, czyli materiału o świetnych właściwościach termoizolacyjnych. Stosuje się go również do izolacji cieplnej budynków osadzonych na cienkiej płycie fundamentowej.

Koszt ciepłego parapetu

Wiele osób rezygnuje z ciepłego montażu okien ze względu na koszt, ponieważ budowlańcy ich straszą, że „jest to 4x droższe niż zwykły montaż, po co to Panu/Pani i tak pod oknem jest kaloryfer”, najczęściej dlatego, że osadzenie takiego parapetu jest trudniejsze. 

Koszty wcale nie są tak wysokie, ponieważ ceny oscylują wokół 40-60 zł za 1-2-metrowy parapet. Przy kilku czy kilkunastu oknach w domu kwota nie powinna przekroczyć 1000 zł, a mamy gwarancję zwrotu kosztów ogrzewania w przyszłości i mniej problemów z nieszczelnymi oknami. 

Oczywiście przygotowanie otworu na okno będzie czasochłonne, więc poniesiemy przez to nieco większe koszty – jednak myśląc długofalowo, jest to bardzo dobre rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here