Jak zabrać się za jesienne porządki w obrębie domu

Jesień to świetny czas na przeprowadzenie gruntownych porządków wokół domu oraz w ogrodzie. Chłodniejsza pogoda wprawia w rześki nastrój, tym samym jest dobrym motywatorem do intensywnej pracy. Uprzątniecie ogrodu jesienią zapewni roślinom optymalne warunki do zimowania, a także pomoże rozkwitnąć im tuż po pierwszych wiosennych odwilżach. Pracy nie warto jednak komplikować, dlatego też mamy dla Ciebie kilka przydatnych elektronarzędzi, które pomogą Ci szybko uprzątnąć nawet największy ogród!

Nożyce do żywopłotu

Pierwszym z elektronarzędzi, które warto mieć pod ręką, są nożyce do żywopłotu marki Makita (sprawdź w sklepie Domitech.pl). Sprzęt ten został zaprojektowany z myślą o ścinaniu oraz kształtowaniu krzewów ogrodowych. Jego sercem jest wydajny silnik elektryczny, który napędza specjalnie wyprofilowane elementy tnące. Ich powierzchnia jest niezwykle ostra, dzięki czemu z łatwością poradzi sobie ze ścinaniem drobnych gałązek krzewów oraz ich liści.

Zasada działania nożyc do żywopłotu Makita jest bardzo prosta. Silnik elektryczny wprawia w ruch ostrza tnące, które przesuwają się względem siebie. Częstotliwość skoków elementów tnących wynosi nawet do 5 tys. oscylacji na minutę. W efekcie trafiająca pomiędzy ostrza gałązka zostaje natychmiastowo ścięta. Jednak proces ten nie uszkadza samej roślinki, ponieważ linia cięcia jest niemal idealnie gładka, co pozwala na szybkie rozpoczęcie procesu gojenia.
Dobrym tego przykładem mogą być nożyce do żywopłotu Makita DUH606Z. Ich ostrza mają długość 60 cm, a zintegrowana prowadnica wykonana z wytrzymałego stopu metalu chroni je przed odkształcaniem się podczas pracy. Dzięki temu sprzęt ten z łatwością poradzi sobie nie tylko z przycinaniem żywopłotu, lecz również da radę skracać drobne gałązki drzew iglastych takich jak świerk.
W połączeniu z silnikiem bezszczotkowym BLDC oraz zasilaniem akumulatorami o napięciu 18 V nożyce do żywopłotu Makita DUH606Z mogą przecinać gałązki, których grubość dochodzi nawet do 23,5 mm. Mechanizm przekazujący moc silnika na ostrza zapewnia płynne cięcie, co zwiększa ergonomię, a także minimalizuje zmęczenie korzystającej z narzędzia osoby.

Pilarka szablasta

Podczas jesiennych porządków konieczne może okazać się przycięcie kilku grubych gałęzi. Powodów tej sytuacji może być wiele – w szczególności dotyczy to uschniętych konarów, które grożą zawaleniem się na głowy domowników lub pojazdów. Problemem mogą być tęż zbyt rozrośnięte gałęzie, które zaczynają uderzać o powierzchnię okien lub dachu, niosąc ze sobą ryzyko ich uszkodzenia. W zadaniach tych pomoże pilarka szablasta, czyli tak zwana lisica. Jest to elektronarzędzie wyposażone w mocny silnik elektryczny oraz specjalną przekładnię, która wprawia podłączony brzeszczot w ruch posuwisto-zwrotny. Dzięki temu możliwe staje się przecinanie nawet najgrubszych gałązek. Pilarka szablasta Makita DJR186Z wyposażona w dobrej klasy brzeszczot poradzi sobie też z docinaniem desek, pozwalając przygotować materiał opałowy z resztek drewna pozostałego po pracach budowlanych. Sprzęt ten może też ciąć stal oraz tworzywa sztuczne, dzięki czemu można z powodzeniem wykorzystywać go także podczas prac wyburzeniowych.

Rozdrabniacz do gałęzi

Ścięte konary oraz gałęzie żywopłotu nie mogą się zmarnować! Dlatego też warto przeznaczyć je na kompost i wykonać z nich w pełni ekologiczny nawóz. Pomoże w tym rozdrabniacz do gałęzi Makita UD2500.
Urządzenie to wyposażone jest w szereg ostrych noży tnących, które w połączeniu z silnikiem o mocy 2500 watów z łatwością zmielą gałązki o średnicy nieprzekraczającej 45 mm. Uzyskana w ten sposób masa zielona może od razu zostać wrzucona do kompostownika, dzięki czemu w ciągu kilku miesięcy zamieni się w życiodajny nawóz.

Dmuchawa do liści z funkcją rozdrabniania

Jednym z najbardziej charakterystycznych jesiennych widoków są opadające z drzew liście. Tworzą one malowniczy krajobraz, mieniąc się w słońcu kolorami złota, pomarańczy, czerwieni i brązu. Niestety, podczas opadów deszczu oraz śniegu liście zaczną pleśnieć, a także utrudniają poruszanie się po ścieżkach oraz ich późniejsze odśnieżanie. Ręczne grabienie jest jednak zadaniem żmudnym i czasochłonnym, dlatego też zdecydowanie warto ułatwić sobie to zadanie i wyposażyć się w dmuchawę do liści marki Makita. Przy pomocy tego narzędzia można szybko pryzmować opadnięte liście na łatwe do uprzątnięcia kupki. Tak zebrany materiał można następnie przewieźć taczkami na kompostownik i uzyskać z niego drogocenny nawóz. Ciekawą alternatywą dla pryzmowania może być też dmuchawa do liści Makita DUB363ZV.

Urządzenie to może zostać szybko przezbrojone w tryb odkurzacza z funkcją rozdrabniania zbieranych odpadów. W efekcie, leżące na ziemi liście będą zasysane przez dyszę dmuchawy, mielone przez zintegrowany młynek i następnie wyrzucane do przypinanego worka z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dzięki temu, korzystając z Makita DUB363ZV będzie można szybko uprzątnąć nawet największy trawnik. Co więcej, dzięki funkcji mielenia odpadów, objętość liści zostanie nawet kilkunastokrotnie zmniejszona. Znacząco zredukuje to ilość przerw na opróżnianie worka na odpady, a także przyśpieszy proces kompostowania liści. Dmuchawa Makita DUB363ZV zasilana jest akumulatorowo, a zastosowany w niej silnik bezszczotkowy BLDC umożliwia osiągnięcie wydajności porównywalnej z urządzeniami spalinowymi. Maksymalny przepływ powietrza dochodzi do 13,4 m3/min, a jego prędkość to nawet 65 m/s. W połączeniu z zasilaniem akumulatorowym umożliwia to wydajną pracę w każdym miejscu, bez konieczności martwienia się o plączące się pod nogami kable lub smród spalin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here