trawa w ogrodzie
fot. Pixabay.com

Najpiękniejszy ogród to ten, w którym można wypoczywać na miękkiej, pachnącej trawie. Idealna ogrodowa przestrzeń jest pokryta trawnikiem, bo ten sprawdza się doskonale w ramach każdej aktywności na świeżym powietrzu. Na trawie można uprawiać sport, zorganizować zabawę z dzieckiem czy też po prostu odprężać się. Pamiętajmy jednak, że gatunek trawy ma ogromne znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko wygląd trawnika, ale również jego pielęgnację. Na co zwracać uwagę, wybierać zielone podłoże do ogrodu? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Trawnik wedle potrzeb

Przede wszystkim należy zastanowić się nad własnymi potrzebami. Okazuje się, że gatunki traw są rozmaite i można wybierać je, by spełniały oczekiwania inwestorów. Wyrośnięta trawa nie tylko może mieć inny kolor, mniej lub bardziej intensywny, ale każde źdźbło może wyglądać zupełnie inaczej. Trawa w ogrodzie może być miękka jak dywan albo nieco twardsza. Zawsze trzeba wysiewać trawę, która będzie pasować do całej aranżacji oraz odpowiadać też potrzebom domowników.

Do tych najpopularniejszych gatunków traw, zalicza się trawa sportowa, trawa szybkorosnąca i trawa łąkowa. Warto opisać je nieco szerzej.

Zanim dojdzie do zakupu opakowania z trawą do wysiewu, inwestor musi jednak wziąć pod uwagę warunki, jakie panują w jego ogrodzie. Czy na ogrodowym terenie panuje cień, a może silne słońce? Na jakim rodzaju ziemi ma być wysiana trawa? Jak odbywać się będzie pielęgnacja trawnika i ile czasu można takim zabiegom poświęcić? Dopiero odpowiadając na te pytania, udaje się wybrać trawę idealną.

trawa ogrodowa
fot. Pixabay.com

Trawa sportowa

To najczęściej wybierany rodzaj trawy, przede wszystkim dlatego, że ta jest najbardziej trwała i odporna na wszelkie destrukcyjne czynniki. Trawa sportowa jest gęsta i twarda, całkowicie odporna na deptanie. Świetnie sprawdza się w ogrodach, w których organizowany jest plac zabaw dla dzieci oraz w tych, na jakich prowadzi się intensywną aktywność. Trawa sportowa sprawdzi się, kiedy ma być urządzona komunia w ogrodzie albo wtedy, gdy na trawniku uprawiany jest sport.

Trawa szybkorosnąca

To opcja dla osób, które nie chcą długo czekać na efekty zasiania trawy. Już po kilku dniach zaczyna wyrastać, a po kilku tygodniach jest niezwykle bujna. Trawa szybkorosnąca jest doskonała, żeby dosiać trawnik, natomiast trzeba pamiętać, że wymaga ona tak samo intensywnej pielęgnacji. Ponieważ rośnie szybko, trzeba ją kosić przynajmniej raz w tygodniu. Sprawdza się więc raczej w małych ogrodach, na przykład, kiedy są to ogródki w segmentach, aniżeli na dużych, rozległych terenach.

mloda kobieta na trawie
fot. Pixabay.com
Trawa łąkowa

Trawa łąkowa świetnie sprawdzi się na dużych przestrzeniach zielonych. Pięknie wpisuje się w retro klimat przydomowego ogrodu. To trawa, która oprócz tradycyjnej zieleni, zaskakuje wielobarwnymi kwiatami łąkowymi. Najczęściej wysiewa się mieszankę różnych, polnych kwiatów. O czym warto wiedzieć, że taki trawnik jest ozdobny, natomiast nie można go zbyt często kosić, by pozwolić kwiatom na rozkwitnięcie. Sprawdzi się raczej do ozdoby niezbyt użytkowanej części ogrodu. Może być dodatkiem do innych roślin, jakie tworzą klimatyczne zagajniki w przydomowym ogródki.

Trawa z rolki

To rozwiązanie dla osób, które nie mogą czekać na naturalne wyrośnięcie trawnika. Czy wiesz, że trawa z rolki może ozdobić Twój ogródek w jeden dzień? Należy ją po prostu rozłożyć na danym terenie, niczym dywan, a potem solidnie podlewać, by się ukorzeniła. W kolejnych etapach pielęgnacja trawy z rolki przebiega już klasycznie, omija się jedynie proces jej wyrastania.

Trawa z rolki jest droga na skróty, ale również można dobierać jej różne gatunki, dobierając trawnik zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Jest za to nieco droższa od tej klasycznej, którą trzeba wysiać.

Bez względu na to, jaki rodzaj trawy zostanie wybrany, by ta mogła rosnąć w całej swojej okazałości, należy o nią dbać. W okresach suszy zaleca się codzienne podlewanie, ale także nawożenie specjalnymi odżywkami. W sklepach z asortymentem ogrodniczym znajdziesz właściwe preparaty.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here