nowe mieszkanie
fot. Pixabay.com

Jakie mieszkania kupują najczęściej mieszkańcy naszego kraju? Które lokalizacje cieszą się największym powodzeniem? Ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na nieruchomość i jak często zaciągamy kredyt hipoteczny? Jak bardzo zmieniły się potrzeby mieszkaniowe Polaków, uwzględniając panującą od ponad roku pandemię koronawirusa? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Nieruchomości, które wybierają Polacy

Jak potwierdzają eksperci rynku nieruchomości, tak samo dużym powodzeniem cieszą się dzisiaj mieszkania na rynku wtórnym, jak i nieruchomości zupełnie nowe. Przeciętne mieszkanie Polaków ma 55 metrów kwadratowych i dwie sypialnie. Jeśli pod uwagę weźmiemy segment, bliźniak czy dom wolnostojący, to metraż jest większy, to średnio 100 metrów kwadratowych.

O ile jeszcze kilka lat temu najszybciej sprzedawane były mieszkania w blokach, w dobrych, centralnych lokalizacjach miejskich, tak dzisiaj coraz częściej wybierane są nieruchomości na przedmieściach, a nawet na terenach wiejskich. Powodów jest co najmniej kilka.

Ceny nieruchomości poza miastem są niższe. Namiastka domu, jaką jest segment, daje znacznie większą przestrzeń użytkową, a każdy bliźniak posiada także garaż i przydomowy ogródek. To właśnie ten teren zielony sprawdza się doskonale w ramach rodzinnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, a ogrodowy taras daje solidne podstawy, by organizować na nim biesiady przy grillu. W miejskich blokowiskach można liczyć co najwyżej na niewielki balkon.

stolik kawowy w mieszkaniu
fot. Pixabay.com

Polacy mają coraz większe potrzeby

Ponieważ polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, rosną także nasze potrzeby. Nic dziwnego, że chcemy mieszkać wygodnie, a nieruchomość nie jest już tylko naszą sypialnią. W mieszkaniu czy w domu chcemy spędzać większość czasu, to w nim prowadzimy życie rodzinne, zapraszamy znajomych, relaksujemy się i bawimy. Mieszkanie czy dom, to nasz azyl.

Biorąc przykład z Zachodu, coraz częściej stawiamy na domy pasywne, energooszczędne, ekologiczne, ale nowoczesne. Jesteśmy w stanie zapłacić więcej, ale za mieszkanie premium.

Dzisiaj średnia wartość nieruchomości to 350 tysięcy złotych i na taką też wartość bierzemy kredyty hipoteczne. Analitycy kredytowi potwierdzają, że nawet co drugie mieszkanie czy segment nabywane jest przy finansowym wsparciu ze strony instytucji bankowych. Nie ma w tym nic dziwnego, bo nadal tylko połowa dorosłych Polaków generuje oszczędności, ale wciąż jest ich zbyt mało, by kupić mieszkanie nawet na terenach wiejskich.

Mieszkanie czy dom?

Wiele zależy od indywidualnych preferencji inwestorów. Wiadomo na pewno, że mieszkania wybierają raczej single i osoby młode, zaś bliźniaki czy domy rodziny z dziećmi. Nieruchomości w miejskich lokalizacjach wybierają ci, którzy chcą korzystać z atrakcji metropolii, a segmenty czy domy na przedmieściach czy na wsiach wolą osoby, które mają już raczej stabilną sytuację zawodową i ułożone życie prywatne.

Tendencje zakupowe, uwzględniając nieruchomości, znacznie zmieniła pandemia koronawirusa. Społeczna izolacja i rządowe obostrzenia sprawiły, że ludzie zostali zamknięci w „czterech ścianach”. Ci, którzy mają ogród, są prawdziwymi szczęściarzami. W okresie letnim to właśnie w tej przydomowej przestrzeni mogą spędzać większość wolnego czasu. Własny ogródek przy nieruchomości może być Twój w cenie mieszkania w mieście, jeśli tylko wybierzesz lokalizację na przedmieściach.

mieszkanie z antresola
fot. Pixabay.com

Styl aranżacji wnętrz

Minęły już czasy, w których wszystkie nieruchomości na terenie Polski były urządzone jednakowo. Dzisiaj inwestorzy mają do wyboru dowolne wyposażenie, które udaje się dobierać, tworząc spójny styl designu wnętrz.

Największą popularnością cieszą się nieruchomości klasyczne, ale od lat króluje też styl skandynawski, loftowy, retro, boho czy glamour. Co ciekawe, styl aranżacyjny można z powodzeniem przenosić na przydomową przestrzeń. To dlatego tak dobrze relaksujemy się, jeśli posiadamy romantyczny ogródek czy teren zielony urządzony nowocześnie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji domowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here