Dlaczego najwięcej właścicieli przydomowych przestrzeni decyduje się na klasyczny ogródek? To dlatego, że taki teren jest uniwersalny, ponadczasowy, a w razie potrzeby udaje się go zmieniać drobnymi elementami w zakresie obowiązujących trendów. Klasyczne podstawy dają szerokie pole do popisu w zakresie ewentualnych zmian aranżacji. Jak urządzić klasyczny ogród? Na jakie wyposażenie warto postawić? Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentujemy poniżej.
Klasyczny ogród – co musi się w nim znaleźć?
Bez względu na to, czy ogród urządzony jest klasycznie, a może w przydomowej przestrzeni króluje ogród romantyczny albo nowoczesny ogród, najważniejsze jest wyposażenie zielonego terenu. Podstawą jest taras, który może być zadaszony w postaci altany albo niezadaszony, który służy spędzaniu wolnego czasu przy sprzyjającej pogodzie. Coraz więcej inwestorów stawia na właśnie takie rozwiązanie, ponieważ niezadaszony taras jest znacznie łatwiejszy w organizacji. Wystarczy niewielki parasol, by ochronić się przed słońcem.
Ponieważ klasyczny ogródek sprawdza się w celach wypoczynku, ale też rekreacji i rozrywki, a niejednokrotnie służy jako miejsce zabaw dla dzieci, warto zadbać o wygodne meble na taras. Dzisiaj standardem są już meble z technorattanu, a ich forma może być różna. Jeśli do dyspozycji jest tylko mały ogródek, na tarasie przyda się sofa dla dwóch osób i dodatkowe fotele oraz krzesła. Priorytetem będzie też stół, zarówno ten mniejszy stolik kawowy, jak i stół do biesiadowania przy grillu. Pamiętajmy, że grill, zarówno grill gazowy, jak i ten najpopularniejszy, czyli grill węglowy jest podstawą każdego ogrodu i to bez względu na styl, w jakim ten zostaje urządzony.
Mały ogródek czy ten większy, ale w stylu klasycznym nie zakłada przepychu ani licznych dekorów. Można ustawić w nim dodatkowo huśtawkę do wypoczynku czy leżaki do opalania. Bardziej liczy się najlepsza jakość wykonania mebli. To dlatego najczęściej w ogrodach klasycznych zobaczymy meble ze wspomnianego już technorattanu, ale równie dobrze sprawdzają się meble z naturalnego drewna. W ich przypadku należy pamiętać o należytej konserwacji i przechowywaniu pod zadaszeniem w okresie zimowym.
Ogród klasyczny – z czego zrobić taras?
Najczęściej występuje taras z kompozytu. Te deski do złudzenia przypominają naturalne drewno, natomiast patrząc na względy praktyczne, kompozyt jest w pełni odporny na wszelkie niekorzystne warunki, w tym wodę, śnieg czy silne promienie słońca. Ponieważ ogród klasyczny ma być całkowicie funkcjonalny, kompozyt sprawdza się doskonale.
W ogrodach tradycyjnych dobrze wygląda też kostka brukowa. To tania alternatywa dla mrozoodpornych płytek, drewna, które łatwo ulega uszkodzeniu czy naturalnego kamienia. Niezadaszony taras z kostki brukowej udaje się wykonać samodzielnie, do tego można wybierać jego różne formy i kolory.
Ogródek klasyczny – roślinność
To właśnie rośliny w ogrodzie klasycznym mogą stanowić doskonałą dekorację. Roślinność wybiera się, patrząc na wielkość ogrodów – w tych małych sprawdzą się krzaki na pniu i krzewy o dosyć wolnym przyroście. Należy patrzeć także na nasłonecznienie ogrodu. W cieniach pięknie rosnąć będą paprocie czy tawułki i rododendrony, w słońcu poradzą sobie hortensje. Warto pomyśleć też o kwiatach cebulowych. Jeśli chcemy stworzyć ogródek rustykalny, pięknie wyglądać będą tulipany i żonkile oraz ozdobny czosnek.
Dekoracje w ogrodzie klasycznym
Podstawą może być oświetlenie w ogrodzie. Stawia się na kinkiety ścienne przy tarasie, punkty świetlne wzdłuż chodników i ogrodowych alejek. Dekorem będą lampki solarne, przede wszystkim kule różnej wielkości. Chcąc nadać nieco romantycznego klimatu, można zawiesić girlandy świetlne czy lampiony. Klasyka nie lubi przepychu i nadmiaru ozdób. W takim ogrodzie można postawić na elementy wyposażenia w różnych kolorach, ewentualnie dekoracje w kwiecistych klombach czy ozdobnych donicach. Dekorem mogą być też poduchy i pledy na melbach tarasowych, które można dowolnie zmieniać wedle indywidualnego gustu i potrzeb.