dzialka z drzewem
fot. Pixabay.com

Polacy coraz chętniej nabywają domy jednorodzinne. Okazuje się, że mieszkańcy miast coraz częściej myślą o przeprowadzce na przedmieścia, a nawet na tereny wiejskie. Ogromny wpływ ma na to pandemia koronawirusa, która jasno wskazała zalety posiadania domu jednorodzinnego z własnym ogrodem. W obliczu społecznej izolacji właściciele takich nieruchomości mieli znacznie większy komfort codziennego funkcjonowania. Pamiętajmy jednak, że budowa własnego domu wiąże się z ogromnymi kosztami, większość z nas nie posiada na ten cel odpowiednich środków.

Kredyt hipoteczny na TAK

Tylko połowa Polaków posiada oszczędności, a w większości nie przekraczają one 10 tysięcy złotych. To zbyt mało, by można było kupić działkę budowlaną, a potem postawić na niej dom jednorodzinny. Nawet jeśli inwestor jest już posiadaczem terenu pod zabudowę, takie oszczędności nie pozwolą na realizację całej inwestycji. To dlatego tak dużym powodzeniem cieszą się kredyty hipoteczne. Te można brać na mieszkanie w bloku, segment, dom jednorodzinny albo właśnie działkę budowlaną. O ile zdolność kredytowa potencjalnego klienta banku na to pozwala, kredyt hipoteczny można zaciągać również na działkę budowlaną łącznie ze środkami na budowę nieruchomości.

Instytucje bankowe, które posiadają w swojej ofercie kredyt hipoteczny, w tym kredyt na działkę budowlaną, stawiają jasne warunki swoim potencjalnym klientom. Takie zobowiązanie może być zaciągnięte jedynie wtedy, gdy kredytobiorca posiada odpowiednią zdolność kredytową, a więc jest w pełni wiarygodny i wypłacalny. W skład zdolności kredytowej wchodzi obowiązkowy wkład własny. Zgodnie z Rekomendacją S, wkład własny wynosi dzisiaj 20% wartości całego zobowiązania. Biorąc pod uwagę koszty na zakup działki, a potem te związane z wybudowaniem domu, trzeba przyznać, że już sam wkład własny jest bardzo wysoki.

Niektóre instytucje bankowe zgadzają się na obniżenie wkładu własnego, zaś wtedy najczęściej kredytobiorca musi spełnić dodatkowe wymagania oraz ponieść koszty. Te wiążą się chociażby z koniecznością zapłacenia prowizji za udzielenie zobowiązania kredytowego czy też wykupienia ubezpieczenia od ryzyka niskiego wkładu. Nie zawsze taka opcja jest finalnie korzystna i opłacalna.

dzialka z domem
fot. Pixabay.com

Kto może wziąć kredyt na działkę budowlaną?

Warunki udzielania kredytów na działki budowlane, nie różnią się od tych, jakie są charakterystyczne dla kredytów na mieszkanie czy dom. Podstawą jest zdolność kredytowa. Ta wyliczana jest zawsze indywidualnie, a banki biorą pod uwagę dochody kredytobiorcy, jego wpływy na konto czy też raport BIK, a w nim historię kredytową. Dłużnicy czy osoby, które w przeszłości nie spłacały comiesięcznych rat innych zobowiązań w terminie, raczej nie mają szans na taki kredyt.

Kredyt na działkę budowlaną może wziąć jeden kredytobiorca bądź współkredytobiorcy, dzięki czemu zdolność kredytowa ulega poprawie.

bialy dom jednorodzinny
fot. Pixabay.com

Kredyt hipoteczny – charakterystyka działki budowlanej

Kredyt na działkę może zostać udzielony do sprawdzeniu przez bank terenu. Zobowiązanie kredytowe udzielane jest tylko na działki budowlane, a więc na takie, na których można postawić nieruchomość. Najczęściej kredyt brany jest wraz z tym, który jest wsparciem finansowym w ramach realizacji projektu domu jednorodzinnego.

Bank wysyła rzeczoznawcę, który szacuje wartość działki. Pod uwagę brana jest jej wielkość, ale też lokalizacja, a nawet dostęp do infrastruktury. Dopiero wtedy może być wydana decyzja pozytywna.

Jedno jest pewne, do banków spływa coraz więcej wniosków o kredyty hipoteczne na działki budowlane. Widać wyraźnie, że mieszkania w blokach stają się już passe. Co więcej, obrzeża miast ulegają coraz bardziej „rozciągnięciu”, a na terenach wiejskich można żyć w tak samo optymalnym komforcie, jak w mieście, z dostępem do wszelkich obiektów handlowych czy usługowych. Pamiętajmy również, że ceny nieruchomości za miastem nadal są niższe, więc na mieszkanie w bloku można nabyć dom i cieszyć się większą przestrzenią oraz własnym ogrodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here