Na co zwracać szczególną uwagę przy projektowaniu kuchni? Planujesz remont kuchni i nie wiesz, jakie są najnowsze trendy, by ta była jednocześnie funkcjonalna, ale i estetyczna? Przede wszystkim bierz pod uwagę swoje własne preferencje, natomiast nie da się ukryć, że kuchnia powinna zakładać standardowy układ, dzięki któremu jej użytkowanie staje się w pełni komfortowe. Dobór dodatków dekoracyjnych jest już kwestią nadrzędną.
Remont kuchni
Nie da się ukryć, że kuchnia to serce domu. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu i nie chodzi tu tylko o gotowanie. W kuchni spotykają się domownicy, pijemy z przyjaciółką kawę, przy stole delektujemy się deserami, a nawet czytamy książki. Nie bez powodu powszechne są już otwarte aneksy kuchenne na salon, które pozwalają łączyć przestrzeń do gotowania z reprezentacyjnym pomieszczeniem, w którym przyjmuje się gości, ale też spędza czas wolny z rodziną.
Czy wiesz, że remont kuchni wykonywany jest najrzadziej, jeśli uwzględnimy „lifting” całego mieszkania? To dlatego, że nowe, generalne wykończenie tego wnętrza pochłania najwięcej wydatków, do tego jest czasochłonne. Gruntowne prace nie pozwalają normalnie funkcjonować, a domownicy są wręcz zmuszeni do przeprowadzki na pewien czas. Czy zdajesz sobie sprawę, że standardowy remont kuchni trwa co najmniej 3 tygodnie? Dokładnie tyle samo przebiega remont łazienki, który zresztą też realizowany jest raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Wszystko to sprawia, że wszelkie zmiany, jakie na stałe zmieniają funkcjonowanie czy design kuchni, muszą być dokładnie przemyślane, tutaj nie ma miejsca na nawet najmniejsze błędy. Na remont wydajemy przecież co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, średni koszt to wydatek rzędu 15 tysięcy złotych. Weźmy pod uwagę, że tylko połowa Polaków generuje jakiekolwiek oszczędności, a te najczęściej nie pozwalają sfinansować tak kosztownych remontów.
Zmiany kosmetyczne kuchni są tak naprawdę niemożliwe. Wszelkie sprzęty i wyposażenie tego wnętrza, są najczęściej montowane na stałe. Udaje się jedynie wnieść dodatki do kuchni, jak dekory w stylu loftowym czy retro, te łatwe do zmiany nawet w każdym sezonie. Zaleca się jednak, że przestrzeń kuchenna była raczej w stylu klasycznym. To kuchnia uniwersalna, ponadczasowa i zawsze modna, którą można delikatnie zmieniać dekorami.
Dobra kuchnia, czyli jaka?
Najważniejszy jest ciąg roboczy, który pozwala na sprawne użytkowanie tej przestrzeni. Kuchnia powinna być podzielona na różne strefy, w tym strefę przechowywania żywności oraz jej obróbki. Co ważne, to właśnie projekt kuchni jest najczęściej zamawiany, jeśli pod uwagę weźmiemy urządzanie domowej przestrzeni. To dlatego, że inwestor, który nabywa nieruchomość, nie zawsze jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z urządzeniem tej powierzchni, tutaj przydaje się architekt.
Ciąg roboczy zależy od układu kuchni. Blat najczęściej montowany jest w kuchni w literę L, mówimy więc o tzw. trójkącie roboczym.
Ten zaczyna się strefą do przechowywania żywności, czyli lodówką i szafkami na jedzenie niewymagające niższych temperatur. Następna jest strefa zmywania, potem część do przygotowywania produktów, a kolejno strefa gotowania. Dzięki zachowaniu tej kolejności realizacja zadań kulinarnych przebiega w optymalnej wygodzie.
Styl kuchni
Chociaż najbardziej pożądana jest kuchnia w stylu klasycznym, którą można dekorować wedle uznania i zmieniać jedynie akcenty, to coraz częściej preferowane są kuchnie urządzane w konkretnym stylu. Modna jest kuchnia retro, kuchnia skandynawska, kuchnia w stylu loft czy kuchnia glamour. Wszystkie można stworzyć w pełni praktycznie. Aranżacja zgodnie z konkretnym stylem i klimatem jest istotna tym bardziej, jeśli remont kuchni dotyczy aneksu otwartego na salon. Świetnie sprawdza się naturalne drewno, które chociaż trzeba dodatkowo zabezpieczać, to jednak jest wykorzystywane już powszechnie. Blat drewniany czy fronty z naturalnego, frezowanego drewna doskonale wpisują się w aranżacje kuchenne bez względu na wybrany styl.