Styl skandynawski zagościł w naszych wnętrzach na dobre. Nic w tym dziwnego, bo jest w pełni funkcjonalny, ale przy tym minimalistyczne, bez zbędnego przepychu czy ozdób, które mogłyby wprowadzać chaos. Zgodnie z dewizą stylu skandynawskiego, domowa przestrzeń ma być jak największa i praktyczna, a jednocześnie oczywiście estetyczna. To idealny styl, by urządzić łazienkę.
Łazienka w bieli
Styl scandi uwielbia kolor biały. Biała łazienka jest zresztą typowa i w polskich mieszkaniach właśnie takie przeważają. To dlatego, że biały jest uniwersalny, ponadczasowy, klasyczny. Pasuje do wnętrz łazienkowych, ponieważ pięknie odbija światło, przez co mały metraż wydaje się większy. Nadaje elegancji, szyku, ale też wrażenia optymalnej czystości, wręcz sterylności, a to przecież w łazience realizujemy wszelkie zabiegi higieniczne. Barwa biała nadaje się też doskonale, by ożywiać ją dekorami w innych kolorach. Dzięki temu zachowany zostaje minimalizm, a nawet niewielkie dodatki dekoracyjne zostają wyróżnione i są łatwo zauważalne – często stosowanym motywem jest chociażby jedna, dekoracyjna ściana.

W białej łazience można ułożyć białe płytki na ścianach, biała może być też podłoga. Typowa jest biała armatura łazienkowa, białe mogą być meble łazienkowe i wszelkie akcesoria. Ten kolor jest najbardziej popularny, mając na względzie łazienkową przestrzeń, dlatego bez problemu udaje się stworzyć w pełni biały salon kąpielowy. Scandi lubi jednak wyróżniające się akcenty i takie można z łatwością stosować.
Dekory w łazience scandi
Rzeczywiście, styl skandynawski nie daje zbyt szerokiego pola do popisu, ale jeśli bierzemy pod uwagę remont łazienki, to właśnie na takie aranżacje stawia się najczęściej. Ekipy remontowe potwierdzają, że trend na scandi panuje już od wielu sezonów i nic nie prognozuje, by miało być inaczej. Większość nieruchomości w Warszawie, ale i innych miastach naszego kraju, posiada łazienki właśnie minimalistyczne i estetyczne, zgodne ze stylem skandynawskim.
Minimalizm nie lubi krzykliwych kolorów, dlatego ozdobą bieli może być szarość albo beże. W wyjątkowym wydaniu prace remontowe łazienki zakładają użycie barwy pastelowej, na przykład mięty albo błękitu. Świetnie sprawdzają się także beże.
nie tylko kolory mogą ożywiać nieco nudnawą biel w skandynawskiej łazience. Typowym dekorem dla aranżacji w tym stylu jest naturalne drewno albo elementy, które imituję deski. Czy wiesz, że dzisiaj ekipy remontowe najczęściej kładą na podłogi płytki ceramiczne, drewnopodobne? Producenci dają nam szeroki wybór takiego materiału, właśnie ze względu na ogromne powodzenie. Z powodzeniem można stosować również naturalne drewno, na przykład jako półki czy inne akcesoria łazienkowe. Nigdy nie można jednak zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu tego materiału. Drewno jest podatne na działanie wody, ale właściwe zabiegi sprawią, że w łazienkowej przestrzeni udaje się stworzyć nawet drewniany blat czy parapety.

Styl skandynawski idealnie pasuje do małych wnętrz, bo jest zachowawczy i praktyczny. Warto stosować w nim też dobre oświetlenie. To może sprawić, że łazienka stanie się optycznie większa, elementami oświetlenia udaje się ożywiać skandynawską aranżację, a już sama gra świateł może być ozdobą. Zaleca się dobrej jakości plafony sufitowe, odporne na wilgoć, działanie wody i wysokie temperatury, ale też ścienne kinkiety. Aby nadać nieco przytulności surowemu wnętrzu scandi, oświetlenie może być w tonacji żółtej i ciepłej. Zadbajmy jednak o to, by światło było także praktyczne, na przykład to montowane przy lustrze.
Minimalistyczna łazienka w stylu skandynawskim nie potrzebuje licznych dekorów. Dobrym pomysłem jest za to żywa roślinność, dzięki której można stworzyć w domowej łazience prawdziwy klimat SPA. Scandi nadaje się do tego idealnie, tym bardziej że coraz modniejsze w tym wydaniu są nie tylko funkcjonalne kabiny prysznicowe, ale także wolnostojące wanny. To w nich można oddać się wieczornej relaksacji. Wybierając kwiaty do łazienki, należy zwracać na te gatunki, które przetrwają w wyjątkowych warunkach, na przykład bez dostępu do światła dziennego.