Mieszkania w tzw. szeregowcach cieszą się coraz większą popularnością. Najczęściej zlokalizowane na przedmieściach, dają namiastkę wolnostojącego domu, zaś uwalniają od funkcjonowania w blokowisku. Nic dziwnego, że coraz więcej rodzin decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Ogromną zaletą segmentów jest posiadanie niewielkiego ogródka. Ten niewielki skrawek wolnej przestrzeni daje ogromne pole do popisu w zakresie spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jak urządzić mały ogródek w segmencie? Zwróć uwagę na kilka aspektów.
Ogród w segmencie – funkcjonalność
Trzeba pamiętać, że ogród w segmencie jest naprawdę mały. Wystarcza jednak, by stworzyć w nim idealny kącik do wypoczynku czy spotkań przy grillu w gronie znajomych. Ten mały ogródek sprawdzi się też jako plac zabaw dla najmłodszych domowników.
Jak zaplanować przydomowy ogródek, by służył wszystkim mieszkańcom segmentu? Do wykorzystania mamy rzeczywiście niewielką przestrzeń, ale z powodzeniem można stworzyć ogród romantyczny, ogród nowoczesny czy ten vintage. Najczęściej wybieraną opcją jest jednak klasyczny ogródek, który pozwala urządzić go w pełni funkcjonalnie. Pamiętaj, że kilkadziesiąt metrów kwadratowych to niewiele, by postawić na takim terenie meble tarasowe, grilla, kącik zabaw dla dzieci i jeszcze ozdobić ogród roślinnością. Z powodzeniem udaje się jednak tak zaprojektować mały ogródek, by ta zielona strefa była praktyczna, w mini wersji.
Mały ogródek – taras
Najczęściej ogródek w segmencie zakłada taras niezadaszony, ponieważ nie ma na nim miejsca, by stworzyć altany z dachem czy tzw. ogród zimowy. To dlatego taras musi być wykonany z materiałów w pełni odpornych na warunki atmosferyczne. Najczęściej wykorzystywana jest kostka brukowa, odporna na promienie słońca, wodę oraz mróz. Kostkę łatwo się czyści, ten materiał charakteryzuje się także względnie niską ceną. Co więcej, taras z kostki brukowej można wykonać samodzielnie bez dużych nakładów finansowych.
W małych ogródkach sprawdzi się też taras z płytek, ciętej cegły czy kompozytu. Lepiej nie używać na podest naturalnych desek drewnianych, bo te muszą podlegać renowacji przynajmniej raz w roku.
Ogródek w segmencie – meble tarasowe
Zwracając uwagę na niewielką przestrzeń, meble na taras w małym ogródku muszą być praktyczne. Najlepiej nabywać meble modułowe, które można dowolnie zestawiać i stawiać w wybranym miejscu. Sprawdzają się też niewielkie narożniki z technorattanu, sofy i fotele. Zamiast rozbudowanej huśtawki ogrodowej, lepiej wybrać huśtawkę, tzw. bocianie gniazdo, które zajmuje znacznie mniej miejsca.
Mały ogródek – roślinność
Planując roślinność w ogródku przy segmencie, należy dobrze przemyśleć kwieciste kompozycje. Trzeba przewidywać rośnięcie poszczególnych krzewów, by nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Mały ogródek w segmencie świetnie przyjmie krzewy na pniu i małe iglaki. Dobrze sprawdzają się też rododendrony i hortensje. Warto zorganizować też roślinność pnącą, bo ta nie zajmuje dużo miejsca, za to ozdobi płot, da cień i zapewni intymność. W małym ogródku warto zasiać trawę, najlepiej tę odporną na deptanie (na przykład trawę sportową, idealną na boiska).
Dekoracje w niewielkim ogrodzie
Klimat w małym ogródku zapewnią ozdobniki. Wystarczy ustawić kilka donic z kwiatami, zawiesić girlandę świetlną i lampki solarne, by stworzyć ogródek romantyczny. Na parapecie można ustawić lampiony, dekoracją mogą być ażurowe pergole i meble z wikliny. Ważne, by dekoracje były stonowane i nie było ich zbyt dużo.
Mały plac zabaw w ogródku
Ogródki w segmencie często służą jako przydomowy plac zabaw. Wystarczy zamykana piaskownica, mała huśtawka czy trampolina, by dzieci mogły wesoło spędzać czas na świeżym powietrzu. Latem można rozłożyć basen, w którym może nie uda się popływać, ale z całą pewnością da kojące ochłodzenie. Pamiętajmy tylko, by wszelkie akcesoria dla maluchów były najwyżej jakości i atestowane. Dzieci powinny korzystać z nich pod czujnym okiem osób dorosłych.