meble uzywane w salonie
fot. Pixabay.com

Walka z konsumpcjonizmem jest już wyraźnie widoczna. Zwolennicy tego nurtu potwierdzają, że tak naprawdę nie musimy nabywać nowych rzeczy, jeśli można wziąć je za darmo albo przerobić te używane, by mogły dalej służyć w pełnej sprawności. Nie da się ukryć, że takie zachowanie przyczynia się do generowania sporych oszczędności finansowych, bo przecież meble „z drugiej ręki” są znacznie tańsze albo nawet bezpłatne. To godne naśladowania, natomiast zawsze warto mieć na uwadze co najmniej kilka aspektów.

Meble używane – wartościowe „perełki”

Czy wiesz, że na meble używane, na przykład meble drewniane można wziąć nawet kredyt celowy? Jeśli weźmiemy pod uwagę antyki, trzeba przyznać, że takie elementy wyposażenia wnętrz są wręcz droższe, aniżeli nowe, modne, białe meble z sieciówki wątpliwej jednak jakości.

Antyki to meble z duszą, im są starsze, tym droższe. Niektórzy traktują je jako inwestycję w celu pomnażania kapitału. Te meble mogą służyć kolejnym pokoleniom, są ponadczasowe, świetnie pasują bez względu na styl aranżacji mieszkania. Do tego są zawsze praktyczne, a ich odpowiednia renowacja pozwala zachować ich stan w optymalnej znakomitości.

Czy takie meble używane warto nabywać? Oczywiście, że tak i nierzadko warto wziąć nawet na nie kredyt. Przed zakupem koniecznie trzeba tylko potwierdzić ich oryginalność.

sofa w ogrodzie
fot. Pixabay.com

Meble używane za darmo

Jedni wyrzucają pod śmietnik, inni ogłaszają chęć oddania na grupach w mediach społecznościowych. Bez względu na sposób kontaktu z obecnym właścicielem, takie meble zawsze warto brać. Wyposażenie mieszkania to przecież świetny sposób na oszczędności. Co więcej, jeśli tylko meble są dobrej jakości, na przykład z drewna, wystarczy szybka renowacja, by wróciły do idealnego stanu.

Nie warto jednak nabywać używanych mebli wątpliwej jakości czy z usterkami, których nie da się naprawić. Nie zaleca się też zabierania mebli nieznanego pochodzenia – właśnie w ten sposób niestety przenoszą się pluskwy, korniki czy inne insekty do mieszkania.

Meble używane a styl aranżacji wnętrz

Jeśli jesteś fanem stylu nowoczesnego czy glamour, raczej złym pomysłem będą meble używane. Takie aranżacje wymagają elementów zgodnych z obowiązującymi kanonami mody, a więc prosto z salonów meblowych. To też najczęściej meble białe, a używane mogą już posiadać skazy.

Meble z drugiej ręki świetnie sprawdzą się za to, jeśli urządzamy mieszkanie w stylu retro, boho, a nawet tym klasycznym. Coraz więcej ofert dotyczy też elementów wyposażenia w klimacie loftowym. Co ważne, używane mogą być nie tylko meble, ale i dekoracje.

fortepian antyk
fot. Pixabay.com

Nie wyrzucaj – odnawiaj

Zamiast wyrzucać niepotrzebne już meble, może postaraj się je odnowić? Dotyczy to głównie tych, które nie mają żadnych usterek, ale zwyczajnie się znudziły. Zamiast brać kredyt na meble, wystarczy kupić farbę i zmienić ich kolor. Meble z drewna możesz postarzać, bielić, dodawać do nich elementy dekoracyjne. To dlatego warto nabywać dobrej jakości meble, które można poddawać takim zmianom, by służyły wiele lat w odświeżanej wersji. Najlepiej sprawdzają się klasyczne, uniwersalne i zawsze modne podstawy wyposażenia domu czy mieszkania.

Oddaj meble, których nie potrzebujesz

Dobrą zasadą jest ta, zgodnie z którą niepotrzebne już meble przekazywane są dalej. Może zamiast wystawiać je na śmietnik lepiej spytać znajomych, czy akurat nie potrzebują fotela czy kawowego stolika? Może warto skorzystać z darmowym portali ogłoszeniowych? Na pewno znajdą się chętni, którzy przyjmą meble, zamiast kupować te nowe. Pamiętaj tylko, by zawsze dodawać dokładny opis, który jest zgodny ze stanem rzeczywistym akcesoriów, których chcesz się pozbyć. Zawsze warto też dodać kilka fotek.

Oddając meble nie tylko zrobić dobry uczynek. Osoby, które je odbiorą, także zrobią Ci przysługę. Zabiorą przecież niepotrzebny już mebel, nie będziesz musiał trudzić się z transportem czy opłacaniem kontenera na gabaryty. Szybko zwolni się miejsce na nowe wyposażenie wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here