Pokój dziecka jest naprawdę wymagający. Meble w pokoju dziecięcym muszą być przecież idealnie praktyczne, ale też optymalnie bezpieczne i oczywiście estetyczne. Biorąc pod uwagę wszelaką aktywność najmłodszych domowników, meble mają być też trwale i łatwe w utrzymaniu czystości. Na jakie mebelki dla dziecka postawić? Podpowiedzi przedstawiamy poniżej.
Meble drewniane
Meble z naturalnego drewna charakteryzują się doskonałą jakością. W razie ich zepsucia, mogą z łatwością podlegać renowacji, by służyć w pełnej sprawności kolejne lata. To meble, które nierzadko przekazywane są z pokolenia na pokolenie i wcale nie mówimy tutaj o tych najbardziej wartościowych meblach, jakimi są antyki.
Meble z drewna są stabilne, ciężkie, nie zawierają małych ani ostrych elementów. Można je malować na dowolny kolor, najlepiej nietoksyczną, ekologiczną farbą. Samo drewno jest przecież naturalnym surowcem, tak naprawdę pierwszym, trwałym budulcem.
Meble z drewna w pokoju dziecka mogą być w pełni funkcjonalne. Do wyboru mamy drewniane łóżka dziecięce, szafy, komody, stoliki czy biurka z krzesłami. I chociaż to spora inwestycja finansowa, właśnie na tego rodzaju wyposażenie pokoju dziecka stawia najwięcej rodziców.
Meble plastikowe
Rzeczywiście, nie chcąc narażać się na wysokie koszty i konieczność ponoszenia ciągłych inwestycji, rodzice bardzo często decydują się na mebelki lekkie, ale bezpieczne i trwale, czyli te wykonane z plastiku. W szczególności wybierane są stoliczki wraz z krzesełkami, idealne do prac kreatywnych czy wesołej zabawy. Takie meble bardzo łatwo utrzymać w czystości, znaczenie ma również ich niska cena. Nie da się jednak ukryć, że ten surowiec nie nadaje się do wykonania podstawowych mebli, jak łóżko dla dziecka czy szafa na ubrania. Meble plastikowe są raczej dodatkowym akcesorium.
Meble jako dekoracja
Wspominaliśmy już, że meble w pokoju dziecka mogą być kolorowe, malowane farbami. Producenci oferują nam jednak znacznie więcej. Do wyboru mamy łóżka w kształcie pojazdów czy pałacu księżniczki czy komody w kształcie domków. Warto z takich rozwiązań korzystać, by zachęcić dziecko do samodzielnego przebywania we własnym pokoiku. Nie da się też ukryć, że kolorowe meble mogą stanowić główny dekor w pokoju dziecka. Pamiętajmy, że ta bajkowa kraina jest tworzona z myślą o najmłodszych. Nie można patrzeć jedynie na chwilowe trendy mody, znacznie lepiej spytać dziecko o jego zainteresowania bądź potrzeby. Kilkulatek może je sprawnie wskazać.
Jakie meble wybierać?
Meble w pokoju dziecka powinny być przede wszystkim najlepszej jakości, by nie stanowiły zagrożenia dla małego domownika. Muszą posiadać certyfikat producenta, informacje o pochodzeniu czy składzie. Mebelki muszą być też dopasowane do wieku dziecka, by maluch mógł z nich swobodnie korzystać. Zamiast wysokich szaf zaleca się raczej niskie komody z szufladami. Świetnie sprawdzają się dzisiaj meble modułowe, które można łączyć, zmieniać i zestawiać wedle potrzeb i możliwości ustawienia w pokoju.
Meble do pokoju dziecka bez problemu można nabywać w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Oczywiście, zamówienie na takowe można też złożyć u stolarza. Dzięki temu udaje się dopasować poszczególne elementy do wymagań samego pokoju, jego wielkości, wysokości czy specyfiki aranżacji.
Należy mieć na uwadze, że meble dziecięce trzeba wymieniać co kilka lat na nowe. Nie chodzi tutaj o ich zniszczenie, ale raczej kolejne etapy rozwoju latorośli. Mała kołyska czy łóżeczko szczebelkowe nie będzie pasować dla przedszkolaka. Warto postawić więc na meble trwałe, które można odnawiać, by później móc przekazać je kolejnym pokoleniom albo sprzedać. Świetnym pomysłem jest też kupowanie mebli używanych. Te muszą być jednak niewątpliwej jakości, raczej nie zaleca się kupowania używanych materacy do spania, ale konstrukcja mebli jak najbardziej może pochodzić z tzw. drugiej ręki. Sprawdzają się meble klasyczne, ponadczasowe, które pasują bez względu na aranżację wnętrza. Od lat w dziecięcym pokoju królują meble w kolorze białym.