Czy wiesz, że kupno własnej nieruchomości, to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu? Tutaj nie ma miejsca na błędy, bo chodzi przecież nie tylko o finansowe, ale i komfort codziennego funkcjonowania całej rodziny. Warto też wspomnieć, że chociaż polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, to jednak nawet co druga inwestycja realizowana jest przy finansowym wsparciu ze strony banku. Zaciągany kredyt hipoteczny wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Co wybrać? Mieszkanie w bloku czy raczej dom wolnostojący na przedmieściach albo nawet terenach wiejskich? To zawsze indywidualna decyzja, ale warto przytoczyć ich cechy charakterystyczne.
Mieszkanie w bloku – dla kogo?
Jeszcze do niedawna Polacy wybierali mieszkania w blokach, za to uciekali z terenów wiejskich. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, a w przedmieściach czy z daleka od metropolii zauważalny jest ogromny potencjał. Mieszkańcy blokowisk mają dosyć ciągłego pośpiechu, zgiełku, hałasu, stresu, chcą odpocząć w bliskości natury. Mieszkania nadal wybierają jednak single, osoby, które rozwijają zawodową karierę albo te, które uwielbiają wielkomiejskie życie i chcą mieć komfort możliwości korzystania z wszelkich uciech dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Pamiętajmy, że nieruchomości dzisiaj drożeją, a popyt na nie nie maleje. Wszystko to sprawia, że za mieszkanie w bloku w dobrej lokalizacji można kupić co najmniej segment, wybudować bliźniak, a nawet postawić dom wolnostojący.

Należy zwrócić uwagę, że mieszkanie w mieście może dawać optymalną wygodę funkcjonowania, natomiast standardowe powierzchnie takich nieruchomości nie są zbyt duże. Przeciętne mieszkanie w bloku daje przestrzeń około 55 metrów kwadratowych, nie jest to zbyt dużo dla rodziny 2+2. Co więcej, rzadko kiedy mieszkanie w bloku umożliwia także korzystanie z własnego ogródka, chociaż coraz częściej taki trend widać w przypadku mieszkań parterowych. Własne ogródki w blokach nie dają jednak optymalnej swobody. Weźmy pod uwagę, że nad nimi są balkony, a na zielonym terenie nie może być zorganizowana biesiada przy grillu. Ten skrawek zieleni sprawdzi się natomiast jako niewielki plac zabaw dla najmłodszych.
Nieruchomość na przedmieściach
Poza miastem mamy do wyboru znacznie więcej rodzajów nieruchomości. Nie trzeba od razu inwestować w dom wolnostojący, bo deweloperzy coraz częściej nabywają działki, na których powstają segmenty, bliźniaki albo coraz modniejsze czworaki. Każdy z tych typów zabudowania oferuje znacznie większą powierzchnię mieszkalną, aniżeli mieszkanie w bloku, do tego inwestorzy mogą korzystać z garażu i przydomowego ogródka. Ogród przy segmencie pozwala na swobodny wypoczynek, biesiady przy grillu czy kącik zabaw dla najmłodszych domowników. Ogród przy domu wolnostojącym daje już ogromne pole do popisu. Można w nim założyć warzywniak, stworzyć miejsca rekreacyjne, a nawet zorganizować całoroczny basen. Wszystko zależy od posiadanych środków finansowych.
Przeciwnicy mieszkania na przedmieściach, wskazują niewystarczająco rozbudowaną infrastrukturę, długi dojazd do pracy. Nie uwzględniają jednak ciszy, bliskości natury i terenów zielonych, które to sprzyjają komfortowi mieszkania. To właściciele domów wolnostojących w czasie pandemii koronawirusa odczuwają najmniej negatywne skutki społecznej izolacji. Mieszkania w blokach oferują najczęściej malutki balkon, zaś bliźniak czy nawet zabudowa szeregowa przewiduje ogródki, na których z całą pewnością zmieszczą się leżaki i taras do relaksu na świeżym powietrzu.

Dzisiaj trend jest jednolity – Polacy uciekają z miast. W tej samej cenie mogą mieć dom na przedmieściach i cieszyć się spokojnym życiem w dużej przestrzeni. Prywatność ceni się coraz bardziej, tak samo jak bliskość łona natury. Życie w mieście jest dobre dla rozrywkowych charakterów i tych, którzy wspinają się po kolejnych szczeblach kariery, biorąc udział w wyścigu szczurów. Metropolie nie dają możliwości stabilnego, harmonijnego i spokojnego życia wśród najbliższych.