Zgodnie z przepisami polskiego prawa oraz zasadami BHP, niektóre rodzaje wykonywanych obowiązków zawodowych wymagają specjalnego zabezpieczenia osób zatrudnionych. Odzież roboczą musi zapewnić pracodawca, a same elementy garderoby mają być odpowiednio dopasowane, uwzględniając chociażby zachowanie optymalnego bezpieczeństwa i ochrony pracownika. Sprawdź, jak wybierać spodnie, kurtki i inne części odzieży roboczej, aby spełniały wszystkie wymogi.
Ubranie robocze, które chroni pracownika
Podstawową funkcję, jaką spełniają ubrania robocze, jest zapewnienie pracownikowi ochrony jego ciała oraz zachowanie najlepszego bezpieczeństwa. Nie da się też ukryć, że spodnie robocze męskie czy kurtka do pracy ma dawać optymalny komfort i wygodę podczas wykonywania zawodowych obowiązków.
Niektóre obowiązki zawodowe wykonywane są w trudnym terenie albo przy użyciu zagrażających sprzętów czy substancji. W takich przypadkach ochrona ciała jest niezbędna. Odzież robocza musi być więc nie tylko odporna na zabrudzenia, ale również wodoodporna, ognioodporna czy posiadać specjalne usztywnienia w newralgicznych miejscach. Co więcej, bardzo często do podstawowej odzieży roboczej dołączane są również akcesoria, jak rękawice, okulary, maski czy kaski. Ich wybór jest zawsze uzależniony od specyfiki wykonywanej pracy.
Właściwości odzieży roboczej
Każda odzież robocza powinna być wytrzymała, wykonana z najlepszej jakości materiałów technicznych, które nie są podatne na przecieranie i niszczenie. Spodnie robocze czy bluzka muszą być dobierane ze względu na warunki pracy, ale też warunki pogodowe. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia kompletnej odzieży wedle indywidualnych potrzeb zatrudnionych. Jeśli zawodowe obowiązki na to nie zezwalają, zatrudnieni nie mogą pracować w ubraniach prywatnych. Odzież ochronna, która ulegnie zniszczeniu czy wadzie, musi zostać naprawiona albo wymieniona.
Ubrania do pracy z atestami
Nigdy nie patrz na cenę ubrań ochronnych. Musisz wiedzieć, że w ich przypadku priorytetem jest najwyższa jakość odzieży. Weryfikuj producenta, sprawdzaj atesty i certyfikaty. Odzież robocza musi wykazywać odpowiednie właściwości i spełniać konkretne normy wedle potrzeb w zakresie realizacji poszczególnych zadań w miejscu pracy.
Jeśli nie wiesz, jaką konkretnie odzież ochronną masz nabyć dla swoich pracowników albo w ramach wykonywania samodzielnych zadań w trudnych i wymagających warunkach, poznaj przepisy prawa, które dotyczą pracy na określonym stanowisku w danym zawodzie. Przygotowanie pracowników regulują zasady BHP. Musisz też wiedzieć, że brak ubrania roboczego o odpowiednich właściwościach może skutkować stanem zagrożenia pracujących. Na pracodawcę, który nie zapewnia optymalnych warunków zatrudniania, zostanie nałożona wysoka kara finansowa.