nowoczesny ogrodek
fot. Pixabay.com

Ogród w stylu nowoczesnym jest minimalistyczny, ale idealnie praktyczny i zawsze elegancki. Nic więc dziwnego, że inwestorzy stawiają na właśnie takie aranżacje. Jak stworzyć ogródek w stylu nowoczesnym, który będzie służył do wypoczynku, ale i rekreacji oraz spotkań w gronie najbliższych? Przedstawiamy jego cechy charakterystyczne.

Ogród nowoczesny – proste formy

W ogrodach nowoczesnych brakuje nadmiaru ozdób, które są z kolei typowe, jeśli weźmiemy pod uwagę chociażby ogród romantyczny. Ten nowoczesny zakątek przydomowej przestrzeni stawia raczej na minimalizm i proste formy, ale za to w pełni funkcjonalne.

W nowoczesnych ogródkach króluje biel, ale też modne szarości. Tutaj podstawą są meble tarasowe oraz sam taras. Dekorem jest natomiast roślinność, która również jest zachowawcza. Całość ma być zachowawcza, estetyczna, nierzadko nadająca wręcz cechy sterylności. W tym uporządkowanym ogrodzie znaczenie ma subtelna elegancja i prostota. Tutaj wszelki elementy są dokładnie dobrane, by organizacja ogrodowej przestrzeni mogła sprawdzać się w zakresie różnych aktywności. Nowoczesny ogród nie charakteryzuje się przepychem, nadmiarem dodatków, ani nawet bogactwem kolorów – barwy są stonowane.

Nie ma jednak wątpliwości, że ogródek nowoczesny jest praktyczny, a każdy element nie zostaje ustawiony w nim przypadkowo. Tutaj każde wyposażenie ma swoją funkcję, dzięki czemu przestrzeń zostaje optymalnie powiększona. Ten styl sprawdza się doskonale, kiedy pod uwagę weźmiemy mały ogródek w segmencie. W nim nie ma miejsca na źle dobrane akcesoria.

nowoczesny ogrod
fot. Pixabay.com

Meble tarasowe w ogrodzie nowoczesnym

Narożniki z technorattanu, fotele i pufy, szezlongi, huśtawki typu bocianie gniazdko czy huśtawka wieloosobowa. Do tego szklany stolik i duży stół jadalny. Tyle wystarczy, by nawet niezadaszony taras mógł być w pełni wykorzystany. W ogrodzie w stylu nowoczesnym miejsca nie znajdą meble z naturalnego drewna, meble wiklinowe czy te z ażurowymi dekorami. Sprawdzają się raczej proste formy i meble modułowe, które można dowolnie zestawiać wedle indywidualnych potrzeb.

Bardzo często meble na taras nowoczesny posiadają też dodatkową funkcję, na przykład praktyczne schowki, półki czy organizery. Dzięki temu oszczędza się przestrzeń, a niewielkie elementy ogrodowe mogą zostać schowane.

Pamiętajmy, by meble tarasowe w stylu nowoczesnym były trwale i odporne na działanie mrozu czy wody. Dzięki temu przetrwają wiele sezonów w swojej doskonałości.

Kompozycja ogrodu nowoczesnego

Równe alejki, roślinne klomby, strefa wypoczynku, rozrywki, jadalniana czy zabawy – wszystkie kąciki spędzania wolnego czasu w ogrodzie zostają tu wydzielone i zostają oddzielone. Dzięki temu zachowuje się ład, porządek, harmonię i spójność.

Ogród nowoczesny nie znosi przepychu, za to uwielbia delikatne, zawsze eleganckie dekory. Takimi mogą być lampki solarne w kształcie kul, a główną dekorację stanowią kompozycje roślinne.

Rośliny w ogrodzie nowoczesnym muszą być odpowiednio dobrane. Świetnie sprawdzają się iglaki oraz rośliny na pniu. Pięknie wyglądają tuje i drzewka, którym nadaje się idealnie równą formę – takie mogą być z sukcesem posadzone w dużych, betonowych, zawsze o prostym kształcie donicach. Te sprawdzają się w zagajnikach, podsypane delikatnymi, białymi kamyczkami. Tyle wystarczy, by nadal nowoczesnego charakteru całej przestrzeni. Dodatkiem mogą być wysokie trawy, które ożywiają całą przestrzeń.

nowoczesny dom przy domu
fot. Pixabay.com

Ogród nowoczesny – obowiązkowe elementy

Ogród nowoczesny najczęściej służy w celach relaksacyjnych, ale z powodzeniem mogą odbywać się w nim również huczne biesiady grillowe. To właśnie grill, przede wszystkim gazowy jest podstawowym wyposażeniem takiej przestrzeni. Oprócz niego stawia się oczywiście na taras i meble ogrodowe. Nawet mały ogródek sprawdzi się, by stworzyć w nim nowoczesne aranżacje.

Pamiętajmy, że nowoczesność musi być najlepszej jakości. Wszystkie elementy wyposażenia muszą być odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Ponieważ ogrody nowoczesne, są bardzo często białe, materiały muszą być odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu. Na ten aspekt należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli w przydomowej przestrzeni króluje taras bez dachu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here