Obornik granulowany

Odpowiednie nawożenie jest podstawą do szybkiego wzrostu i lepszego plonowania roślin w naszych ogródkach. Stosowanie wartościowych nawozów przyczynia się nie tylko do dostarczenia roślinom odpowiedniej porcji składników odżywczych, ale także poprawia strukturę gleby i stwarza lepsze warunki do rozwoju. Dlaczego podczas prac w ogrodzie warto używać obornika granulowanego i jak to robić, by uzyskać pożądany efekt? Dowiedz się tego, czytając dzisiejszy wpis.

Dlaczego warto wybrać obornik granulowany i do jakich roślin powinniśmy go używać?

Obornik granulowany jest naturalnym nawozem, który w swoim składzie nie zawiera szkodliwych związków, z jakimi stykamy się w trakcie stosowania preparatów mineralnych. Fakt, że kupić go można w formie granulowanej, sprawia, że zasilanie nim roślin jest bardzo proste i nie przysporzy problemów nawet ogrodnikom amatorom. Musimy jednak pamiętać, że nieodpowiednie używanie obornika również może wyrządzić szkody i sprawić, że nasze rośliny nie będą rosły tak, jak trzeba. Warto więc przed zastosowaniem tego nawozu przeczytać ulotkę i dobrać idealne dawkowanie pod daną uprawę.

Obornik granulowany kupić można w kilku wersjach. W sklepach ogrodniczych spotkać można między innymi obornik koński, który idealnie nada się pod marchew, buraki i ziemniaka. Sporą popularnością cieszy się też nawóz kurzy, a znajdzie on zastosowanie na plantacjach pomidorów i kukurydzy. Mniej znany produkt bydlęcy to prawdziwa bomba cennych minerałów dla roślin ozdobnych, szczególnie jeśli rosną w ziemi piaszczystej.

W jaki sposób stosować obornik granulowany?

Obornik w wersji granulowanej w przeciwieństwie do produktu naturalnego można stosować nie tylko późną jesienią, przekopując go wraz z ziemią. Produkt ten jest bardzo łatwo rozpuszczalny, dlatego można go rozsypać w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego lub przygotować z niego bardzo wartościową gnojówkę, którą można podlewać rośliny ogrodowe i ozdobne.

Zdecydowanie największą popularnością cieszy się rozsypywanie granulek na ziemię i trzeba przyznać, że jest to chyba najłatwiejszy sposób, by wzbogacić ziemię o cenne mikroelementy. Obornik granulowany bardzo dobrze się rozpuszcza, ale musimy pamiętać, by stosować go przed deszczem lub zaraz po jego rozsypaniu starannie podlać miejsca, w których został zastosowany. Dzięki temu unikniemy wietrzenia nawozu i zapewnimy naszym rośliną ogromną porcję składników odżywczych. Pamiętajmy też, by obornik stosować zgodnie z zaleceniami producenta, bo jego nadmiar może być szkodliwy dla naszego zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here