chlopiec na hustawce
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że na dom z przydomową przestrzenią zieloną decydują się najczęściej młode rodziny z małymi dziećmi? To właśnie z myślą o tych najmłodszych domownikach urządza się ogród klasyczny czy ten w stylu nowoczesnym. Jakie akcesoria wyposażenia ogrodu sprawdzą się najlepiej? Na co zwracać szczególną uwagę?

Ogród dla dzieci – co wziąć pod uwagę?

Ogród, w którym funkcjonują dzieci, ma spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim ma służyć do zabawy, nic dziwnego, że w tym miejscu przewiduje się chociaż niewielki plac zabaw. Ta przydomowa przestrzeń może też być strefą rekreacyjną, jeśli powierzchnia na to pozwala oraz miejscem do wypoczynku. Przyznasz, że uwzględniając te wszystkie potrzeby, wcale nie jest łatwo zorganizować ogród, tym bardziej że przecież służy on również dorosłym, a wszelkie elementy wyposażenia mają być do tego trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne i intensywną eksploatację.

Miejsce w ogrodzie dla najmłodszych musi być bezpieczne. Wszystkie ogrodowe zabawki muszą posiadać certyfikat jakości oraz podlegać regularnym przeglądom. Plac zabaw w ogrodzie musi być dopasowany do wieku oraz indywidualnych preferencji maluchów.

Klasyczny ogród dla małych domowników przewiduje huśtawkę ogrodową, niewielką piaskownicę – najlepiej zamykaną, a hitem jest trampolina, koniecznie z dodatkowymi zabezpieczeniami. Czy wiesz, że nawet mały ogródek w segmencie umożliwia postawienie dmuchanego baseniku latem? Ten da ochłodę, ale będzie też doskonałym elementem szalonych zabaw, oczywiście pod opieką osób dorosłych.

plac zabaw
fot. Pixabay.com

Plac zabaw w ogrodzie – jaki ma być?

Najczęściej widzimy w ogrodach drewniane place zabaw. Nigdy nie należy jednak konstruować ich samodzielnie. Wszystkie elementy muszą być stabilne, by nie zagrażały dzieciom. Co więcej, drewno musi być zabezpieczone i regularnie konserwowane, by kącik dla najmłodszych mógł przetrwać co najmniej kilka sezonów.

Polecane są także elementy plastikowe, na przykład domki ze zjeżdżalniami. To one są całkowicie odporne na deszcz, śnieg, mróz czy silne promienie słońca.

Dzisiaj z powodzeniem udaje się zamówić plac zabaw dopasowany do potrzeb najmłodszych. Producenci oferują całe zestawy, dzięki czemu zabawa w przydomowej przestrzeni będzie przednia. Doceniają to z całą pewnością rodzice w czasie pandemii koronawirusa, kiedy zalecana jest społeczna izolacja.

Ogród dla dzieci – wyposażenie

Oprócz placu zabaw, w ogrodzie muszą znaleźć się też praktyczne elementy, z których intensywnie korzysta dziecko. To między innymi meble na taras, najlepiej ze stabilnego i odpornego technorattanu, jeśli użytkowany jest taras niezadaszony. Ten materiały jest łatwy w utrzymaniu czystości i optymalnie bezpieczny dla maluchów. W ramach wypoczynku świetnie sprawdza się też ogrodowa huśtawka, leżak, leżanka czy tarasowa kanapa. W ogrodzie może zawisnąć też hamak.

zabawa w piaskownicy
fot. Pixabay.com
Roślinność w ogrodzie dla dzieci

Pamiętajmy, że przydomowa strefa nie może być zagrożeniem dla najmłodszych. Chociaż w tym miejscu dzieci najczęściej pozostają pod opieką osób dorosłych, to przecież wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęśliwego wypadku. Studnia musi być zabezpieczona, a grill ustawiony z daleka, bez dostępu dla dzieci. Pod uwagę należy brać też kompozycje roślinne. Niektóre kwiaty, chociaż naprawdę okazałe, mogą być po prostu trujące. Inne mogą poranić delikatną skórę dziecka, na przykład iglaki czy róże. Jeśli w ogrodzie znajduje się taka roślinność, należy ją odgrodzić.

Jeśli nie radzisz sobie z samodzielnym urządzeniem ogrodu, który będzie funkcjonalny i bezpieczny dla wszystkich użytkowników, z powodzeniem możesz wynająć w tym celu profesjonalistów. Oni wskażą, jakie wyposażenie ogrodu sprawdzi się najlepiej, zaplanują też posadzenie odpowiednich roślin. Dzięki temu w ogrodzie będzie mógł się odbywać wypoczynek, rodzinne biesiady, ale też szalona, zawsze bezpieczna zabawa najmłodszych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here