obraz w ogrodzie
fot. Pixabay.com

Cieszysz się przydomowym ogrodem? Nic w tym dziwnego, bo ta przestrzeń pozwala spędzać czas na świeżym powietrzu, odprężać się i prowadzić wszelaką aktywność. Możesz urządzić ogród w stylu romantycznym. Ten zielony kącik będzie nad wyraz ciepły i przytulny, miły dla oka, relaksacyjny. Czym charakteryzuje się ogródek romantyczny? Przedstawiamy jego główne cechy.

Angielski, sielski ogród

Jeśli chcesz urządzić ogród w stylu romantycznym, musisz sprawnie połączyć klimat nieco rustykalny, retro z tym sielskim, nawet wiejskim. Ten teren ma być lekki, subtelny, ale zawsze z domieszką elegancji. Króluje w nim bogata roślinność i meble tarasowe, które wprowadzają sporą dozę nostalgii. W ogrodzie romantycznym nie brakuje dekoracji i ozdób, które sprawiają, że cały zakątek staje się tajemniczy.

roza w ogrodzie
fot. Pixabay.com

Meble ogrodowe w stylu vintage

Jeśli Twój przydomowy ogródek ma być romantyczny, postaw na meble tarasowe lekkie, w stylu vintage. Świetnie sprawdzają się meble na taras wiklinowe, rattanowe albo z technorattanu. Najlepiej wybierać te w kolorze białym albo beżowym. Ogród romantyczny nie znosi nowoczesności, więc raczej nie stawiaj na meble o prostych bryłach czy geometrycznych formach. Lepiej sprawdza się już klasyczny ogródek, który można łatwo przeobrazić w ten zmysłowy, romantyczny kącik na świeżym powietrzu.

Ogródek romantyczny przyjmuje naturalne drewno, które nadaje sielskiego charakteru. Jeśli masz taras niezadaszony, koniecznie sprawdź, czy meble tarasowe są odporne na deszcz, niskie temperatury czy silne promienie słońca. Te plecione, wiklinowe należy zabezpieczać na zimę, dokładnie tak samo jak meble drewniane.

Jeśli wybierasz meble na taras, a posiadasz tylko mały ogródek, postaw na niewielką sofę, niewielki fotel i dodatkowe pufy. Na większym terenie sprawdzi się romantyczna huśtawka, a nawet hamak, który będzie służył w celu odprężenia, ale da też dodatkowe miejsce do spoczynku, jeśli zaprosisz gości na wieczór przy grillu.

Aranżacja ogrodu w stylu romantycznym

Cały klimat tworzą dekory. Ogród romantyczny można z łatwością stworzyć poprzez dodanie elementów dekoracyjnych. To lampiony, mini fontanny, girlandy świetlne, ażurowe pergole, gipsowe figurki, wazony. Pięknie wyglądają baldachimy w ogrodowych altanach i dekoracje z wikliny oraz donice z ornamentami.

romantyczne kwiaty w ogrodzie
fot. Pixabay.com

Ogród romantyczny – roślinność

Ogród romantyczny zakłada bujnie porastającą roślinność. To spora odmiana, jeśli weźmiemy pod uwagę nowoczesny ogród, w którym wszystko jest minimalistyczne. Ten romantyczny przypomina raczej ogród rustykalny, pełen natury i kolorów. Warto zasiać tzw. łąkę kwiatową. To trawa z licznymi odmianami polnych kwiatów, która w okresie kwitnienia wygląda naprawdę majestatycznie. W romantycznym zakątku, nawet jeśli jest to mały ogródek, piękną ozdobą będą hortensje i rododendrony. Wiosną zachwycają tulipany, latem kwitnie budleja, która przyciąga wielobarwne motyle. W takim ogrodzie warto postawić raczej na rośliny kwitnące, aniżeli iglaki, chociaż te przycinane w rozmaite formy, też mogą wpływać na klimat vintage.

Nie ma wątpliwości, że w ogrodzie romantycznym roślinność ma kluczowe znaczenie i to ona wpłynie na wyjątkowy, tajemniczy charakter tego miejsca. Płot z bluszczu czy winorośli, bramka porośnięta powojnikami, wysokie trawy przy oczku wodnym, do tego klomby z bratkami i peoniami oraz niezawodne krzaki róż – to właśnie róże uznawane są za najbardziej romantyczne kwiaty i z powodzeniem można je hodować nawet w ogródku przy segmencie.

To właśnie na ogródek romantyczny decyduje się najwięcej właścicieli przydomowej strefy. Pamiętajmy jednak, że ten ma cieszyć oko, pozwalać na wypoczynek, ale i być w pełni funkcjonalny. Kupując meble, zwracajmy uwagę nie tylko na ich estetykę, ale i wygodę użytkowania. Planując roślinność w takim ogródku, zastanów się, ile czasu chcesz poświęcić na pielęgnację kwiatów czy krzewów. Zawsze możesz postawić na ogród klasyczny, a romantyczną „nutę” nadawać sezonowymi dekorami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here