Chociaż oświetlenie pełni przede wszystkim funkcję praktyczną w przestrzeni zewnętrznej, to na prywatnej posesji z powodzeniem można wykorzystywać je jako element dekoracji. Sprawdź, jakie punkty świetlne sprawdzą się najlepiej jako ozdoba elewacji budynku czy na przydomowym terenie zielonym.
Cechy, którymi powinny charakteryzować się elementy zewnętrznego oświetlenia
Wybierając oświetlenie ogrodowe albo takie, które będzie dekorować elewację budynku, zwracaj uwagę nie tylko na design punktów świetlnych czy moc oświetlenia. Uwzględnij też aspekty praktyczne. Okazuje się, że oświetlenie zewnętrzne musi być przede wszystkim dostosowane do sprawnego działania bez względu na warunki atmosferyczne. Elementy oświetlenia muszą być odporne na wysokie i niskie temperatury oraz korozję wywołaną wilgocią, deszczem czy opadami śniegu. Wszelkie lampki, halogeny czy kinkiety muszą być łatwe w utrzymaniu czystości. Świetnie sprawdza się oświetlenie zgodne z tzw. inteligentnym domem. Dzisiaj warto postawić na kinkiet zewnętrzny czy halogeny energooszczędne, również te solarne oraz obsługiwane zdalnie, na przykład poprzez specjalną aplikację na smartfonie. Doskonałą opcją jest również światło, które działa poprzez czujnik ruchu albo czujnik zmierzchu.
Oświetlenie solarne – popularne modele
Elementy oświetlenia solarnego sprawdzają się doskonale w przestrzeni ogrodowej. Można montować je przy oczkach wodnych, wzdłuż alejek, chodników albo jako ozdoba klombów roślinnych. Lampki solarne można nabywać o różnych kształtach i rozmiarach. W tej najpopularniejszej odsłonie występują jako świetliste kule albo halogeny montowane przy ziemi. Doskonale sprawdzają się również dekoracyjne latarenki albo wiszące lampiony na tarasie czy w ogrodowej altanie.
Dlaczego warto stawiać na oświetlenie solarne? Ponieważ jest nie tylko niezwykle dekoracyjne, ale również tanie w eksploatacji. Nie zużywa energii elektrycznej, ponieważ ładowane jest światłem słonecznym, a więc całkowicie darmowym. Inwestycja w oświetlenie solarne nie jest też wysoka pod względem finansowym. Podstawowe modele można nabyć nawet za kilka, kilkanaście złotych.
Świetlna dekoracja elewacji
Dekoracyjne punkty świetlne można montować również na elewacji budynku mieszkalnego, w ogrodowej altanie czy na zadaszonym albo niezadaszonym tarasie. Świetnie sprawdzają się kinkiety świetlne, najchętniej wybierane są te z ornamentowym wzorem. Hitem od wielu sezonów są też girlandy świetlne, które nadają ogrodowej przestrzeni przytulnego charakteru.
Światło na elewacji zaplanuj już na etapie projektu całego budynku, ponieważ montaż tych zasilanych energią elektryczną może być później problematyczny. Weź pod uwagę przede wszystkim te części budynku, które są najbardziej użytkowe oraz reprezentacyjne. Kinkiety sprawdzą się tuż przy drzwiach wejściowych, nieopodal okien albo przy strefie balkonowej i tarasowej. Światło możesz też wykorzystać do podkreślenia innej ozdoby domu, na przykład dekoracyjnej elewacji ze starej cegły czy retro filarów.