plac zabaw w ogrodzie
fot. Pixabay.com

Bez względu na to, czy dysponujesz okazałym ogrodem, a może w Twoim posiadaniu jest jedynie mały ogródek przy segmencie, z powodzeniem możesz zorganizować na takiej przestrzeni kącik zabaw dla dzieci. Jaki powinien być plac zabaw dla najmłodszych domowników? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Bezpieczny plac zabaw

Bez względu na powierzchnię ogrodu i zaplanowane w nim wyposażenie do zabawy dla najmłodszych, wszelkie ogrodowe akcesoria muszą być w pełni bezpieczne. Nie powinny posiadać małych ani ostrych elementów. Muszą posiadać certyfikat jakości oraz podlegać corocznemu serwisowi technicznemu.

Plac zabaw w ogródku powinien być dopasowany do wieku dzieci. Dla tych najmłodszych sprawdzi się piaskownica oraz huśtawka z zabezpieczeniem. Starszakom przyda się domek ze zjeżdżalnią oraz trampolina.

dziewczynka na placu zabaw
fot. Pixabay.com

Plac zabaw – materiał wykonania

Najczęściej organizowany zostaje drewniany plac zabaw. To świetne rozwiązanie, ponieważ drewno jest ciężkie, a więc stabilne, do tego jeśli tylko zostało właściwie zabezpieczone, przetrwa kolejne lata. Jest odporne i trwałe. Dobrze sprawdzają się również elementy plastikowe.

Istotne jest podłoże placu zabaw. W ogrodzie sprawdzi się trawa odporna na deptanie albo specjalny, miękki podkład, ten sam, jaki stosuje się na boiskach.

Ogród dla najmłodszych

Pamiętajmy, że plac zabaw to nie tylko ogrodowe zabawki, ale i miejsce wypoczynku. Jeśli dysponujemy przestrzenią, jaką jest niezadaszony taras, sprawdzi się huśtawka ogrodowa z daszkiem, hamak, leżak albo rattanowe krzesła i foteliki. Bezpieczne są też puffy i miękkie siedziska. Nie zaleca się zaś elementów ze szkła.

Uwagę warto zwrócić na organizację ogrodu. Taras powinien być wykonany z bezpiecznego materiały, na przykład z deski kompozytowej, która się nie nagrzewa i jest antypoślizgowa. Grill musi być ustawiony z daleka od kącika zabaw. Jeśli wyposażamy nowoczesny ogród w basen, jego użytkowanie przez najmłodszych powinno odbywać się tylko w obecności osób dorosłych.

Nie zapominajmy też o roślinności. Niektóre kwiaty i krzewy są trujące, a dzieci nie powinni mieć do nich dostępu. Również iglaki czy róże powinny być odgrodzone.

chlopiec na placu zabaw
fot. Pixabay.com

Ogródek rekreacyjny

Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto zorganizować dzieciom chociaż niewielką strefę rekreacyjną. Boisko do gry w siatkówkę czy ścianka wspinaczkowa będzie doskonałym pomysłem.

Zwróćmy też uwagę, że ogród jest świetną przestrzenią do wykorzystywania ruchomych zabawek ogrodowych. Taczki, mini rowerki, traktorki, chodziki, quady, na zielonym terenie warto zorganizować choćby małe alejki do ich użytkowania.

Dekoracja w ogrodowym placu zabaw

Nawet ten romantyczny ogród stanowi doskonałą przestrzeń dla najmłodszych. Pamiętajmy, że można wykorzystać tutaj iście kreatywne rozwiązania. Przydaje się tablica kredowa, zabawkowa, letnia kuchnia czy kącik na eksperymenty z wodą. Wszystko zależy od wyobraźni osób dorosłych, ale i indywidualnych preferencji najmłodszych.

W kwestii ozdabiania placu zabaw w przydomowym ogródku, nie warto przesadzać. Ozdoby nie powinny przeszkadzać w zabawie ani być narażone na zniszczenie przez dzieci. Zawsze warto zaś oddzielić strefę dziecięcą kolorowym płotkiem, przy nim można zasadzić bezpieczne kwiaty, na przykład bratki. Same akcesoria ogrodowe do zabawy mogą być z bajkowym motywem, a dekorem może być ogrodowe oświetlenie. Dzisiaj producenci oferują nam między innymi rozmaite lampki solarne w różnych kształtach, o różnych wzorach.

Tak naprawdę tyle wystarczy, by przydomowy ogródek stał się bajkową krainą do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, do tego blisko domu i zawsze pod czujnym okiem osób dorosłych. Dzisiaj, kiedy na całym świecie odbywa się walka z pandemią koronawirusa, a rząd zaleca społeczną izolację, przydomowy plac zabaw nawet w minimalistycznej postaci, jest świetnym rozwiązaniem, by maluchy mogły spędzać czas z szerokim uśmiechem na twarzy.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here