pokoj dzieciecy
fot. Pixabay.com

Chociaż pokój dziecka jest najczęściej tym najmniejszym wnętrzem, to jednak jego aranżacja może przysporzyć najwięcej kłopotów. Urządzając przestrzeń dla najmłodszego domownika, należy brać pod uwagę różne aspekty. Liczy się nie tylko funkcjonalność, ale również elementy praktyczne, estetyczne czy strefy w pokoju dziecka, z których maluch korzysta wedle indywidualnych upodobań. Co brać pod uwagę remontując pokój dziecięcy albo urządzając go od podstaw?

Strefy w dziecięcym pokoju

Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważne są poszczególne strefy w dziecięcym pokoju? W tym niewielkim pomieszczeniu musi znaleźć się miejsce do wypoczynku i snu, kącik do zabawy oraz miejsce do nauki. Dokładnie tak, wszystko to musi zawierać pokój dziecka, do tego każda ze stref powinna być wydzielona. Tylko wtedy dziecko podczas nauki nie będzie rozpraszane zabawkami, tak samo jak w czasie wyciszenia i pory przed snem. Pamiętajmy jednocześnie, że w pokoju dziecka ma znaleźć się miejsce na przechowywanie rozmaitych rzeczy: szafa na ubrania, biurko z szufladami i półki na pomoce dydaktyczne oraz organizery na zabawki. To tylko podstawa.

pokoj dla chlopca
fot. Pixabay.com

Najlepsza jakość wykonania

Wszystkie elementy pokoju dla dziecka muszą być w pełni bezpieczne. Meble nie mogą posiadać małych ani ostrych elementów. Najlepiej, jeśli są to meble drewniane, chociaż wiadomo, że złą opcją będą antyki. Aktywne dziecko z łatwością może uszkodzić wartościowe komody czy krzesła.

Akcesoria dziecięce należy dobierać wedle wieku dziecka. Ten czynnik musi być brany pod uwagę przy wyborze łóżka, biurka czy krzesła przy biurku. Warto zapewnić malcowi pełen dostęp do wszystkich szaf czy pudeł z zabawkami, ale jednocześnie zadbać o praktyczne rozwiązania i czystość w pokoju.

Bezpieczeństwo malca to priorytet, dlatego meble warto wybierać te z certyfikatem jakości, malowane nietoksycznymi farbami. Nie polecamy łóżka piętrowego dla tych najmłodszych domowników. Jeśli jeden pokój dzieli rodzeństwo, może lepszym pomysłem jest niskie łóżko wysuwane?

dziewczynka tanczy w pokoju
fot. Pixabay.com

Kanony mody – dekoracje

Okazuje się, że tak samo jak moda zmienia się w każdym sezonie, uwzględniając trendy odzieżowe, tak można mówić o pewnych zastosowaniach w zakresie aranżacji wnętrz. Modne są chociażby kolory w dziecięcych pokojach. Dzisiaj króluje styl loftowy oraz ten boho i z powodzeniem właśnie takie można zastosować w pokoju dziecka. Oczywiście, najwięcej osób stawia na mieszkanie w stylu klasycznym, ale akurat przestrzeń tych najmłodszych domowników można z łatwością zmienić w kolorową krainę.

Dekorem w dziecięcym pokoju mogą być naklejki ścienne z bajkowym motywem, kolorowe zasłonki, a nawet kolorowe mebelki. Warto stawiać na dodatki na ścianach, by nie przeszkadzały i nie stanowiły zagrożenia podczas pełnej aktywności malucha. Świetną dekoracją może być też oświetlenie – nierzadko wystarczy girlanda świetlna nad łóżkiem.

Pokój dopasowany do potrzeb dziecka

Koniecznie zwróć uwagę na wiek dziecka. To istotny czynnik, dzięki któremu udaje się wybrać wyposażenie dziecięcego pokoju w pełni praktycznie. Ma to też znaczenie dla bezpieczeństwa małego użytkownika takiego wnętrza.

Liczą się także indywidualne preferencje dziecka. O ile łazienka w mieszkaniu może być uniwersalna, a nawet reprezentacyjna, tak aranżacja pokoju dziecięcego ma być w pełni dopasowana, patrząc na potrzeby malca. Kilkulatek sprawnie określi już, jaki jest jego pokój marzeń, jaki motyw dekoracyjny chciałby w nim zamieścić. Pamiętaj, że dzisiaj producenci oferują naprawdę mnóstwo ciekawych rozwiązań – przykładem jest łóżko w kształcie samochodu albo zamku księżniczki. W pokoju dziecka ma być wręcz bajecznie, to przecież królestwo najmłodszego domownika. Nie zawsze trzeba korzystać z pomocy projektantów wnętrz. Czasem wystarczy spytać synka czy córkę o ich oczekiwania. Oczywiście, we wszystkim należy zachować rozsądek, a pokój dziecka nie może być jedynie bawialnią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here