zachod slonca na wsi
fot. Pixabay.com

Najbardziej popularne są tereny wiejskie zlokalizowane nieopodal wielkich metropolii. To właśnie one pozwalają funkcjonować w pełnym komforcie, w bliskości z łonem natury, ale jednocześnie z możliwością korzystania z miejskich uciech. Dlaczego Polacy chcą mieszkać na wsi? Dlaczego ich preferencje mieszkaniowe uległy zmianie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dom za miastem zamiast mieszkania w bloku

O ile jeszcze do niedawna to mieszkanie w bloku cieszyło się największym powodzeniem, a deweloperzy wręcz nie nadążali budować właśnie takich nieruchomości, tak dzisiaj największą popularnością cieszą się domy jednorodzinne, segmenty, a nawet czworaki na przedmieściach. Okazuje się, że kilka lat temu mieszkańcy wsi tłumnie opuszczali wiejskie tereny właśnie w poszukiwaniu nieruchomości z centralnych lokalizacjach miejskich. Wieś nie oferowała zbyt wiele, to w miastach mogli liczyć nie tylko na wykształcenie, ale i znalezienie dobrej pracy. Miliony Polaków przeniosło się z terenów wiejskich do miast, ale również poza granice naszego kraju.
Dzisiaj wieś zdobywa ogromne uznanie. Czy wiesz, że nawet 30% obywateli naszego kraju, którzy wykazują wykształcenie wyższe, wskazuje tereny poza miastem jako docelowe miejsce do życia? Już nie najlepsze miasta w Polsce, ale właśnie przedmieścia są najbardziej atrakcyjne. Wpływ na to ma co najmniej kilka czynników, a wymagania inwestorów rosną.
Przede wszystkim weźmy pod uwagę, że w miastach nie ma już dobrych terenów pod zabudowę mieszkalną, a chętni mogą najczęściej nabywać nieruchomości na rynku wtórnym. Ich cena nierzadko jest wręcz odstraszająca, bo za tyle samo mogą kupić okazały dom za miastem i cieszyć się większą przestrzenią, a do takiej nieruchomości przynależy ogródek.
Ponieważ najlepsze miasta w Polsce stale się rozrastają, również na przedmieściach jest doskonała infrastruktura. Dzięki temu mieszkańcy znajdują pracę, mogą też liczyć na możliwość korzystania z placówek edukacyjnych, obiektów handlowych, usługowych, sportowych czy rozrywkowych. Jeśli pracują w centrach miast, dojazd do nich nie jest żadnym problemem.

wiejskie pola
fot. Pixabay.com

Pandemia koronawirusa a rynek nieruchomości

To właśnie pandemia koronawirusa w znaczny sposób wpłynęła na preferencje Polaków w zakresie nabywanych nieruchomości. Ci są w stanie nawet wziąć większy kredyt hipoteczny, by tylko nie mieszkać w zatłoczonym mieście, w ciągłym pośpiechu i zgiełku. To wieś daje ukojenie, relaks i bliskość natury. To na wsi zachować można społeczną izolację i dystans. To w przydomowych ogrodzie można spędzać czas swobodnie i zawsze na świeżym powietrzu. Lockdown sprawił, że domy jednorodzinne stały się znacznie atrakcyjniejsze niż mieszkania w blokowiskach.
Okazuje się jednak, że pandemia nie wpłynęła nadto na ceny nieruchomości. Wręcz przeciwnie, zamiast ich spadku zauważono niewielki wzrost cen. Co więcej, same banki znacznie bardziej skrupulatnie analizują zdolność kredytową, by udzielić kredyt hipoteczny. Znacznie łatwiej uzyskać kredyt na remont mieszkania albo domu. Z drugiej jednak strony polskie społeczeństwo stale się wzbogaca i coraz częściej kupujemy nieruchomości za gotówkę.

wiatrak na wsi
fot. Pixabay.com

Wieś z perspektywami

W ramach trendów proekologicznych to wieś stanowi atrakcyjne miejsce do życia. Co ciekawe, te tereny dają wiele możliwości generowania dochodów. Obiekty agroturystyczne czy ekologiczne warzywniaki, są tylko przykładami biznesów, które dzisiaj właśnie na wsiach rozwijane są najprężniej. Coraz więcej osób stara się o wykształcenie rolnicze, a dofinansowania unijne dają szansę na zawodowy rozwój. Mieszkańcy wsi ani myślą o przeprowadzce do miasta, a mieszkańcy dużych metropolii tłumnie sprzedają swoje mieszkania w blokach i nabywają segmenty czy domy właśnie na przedmieściach. Zdaniem ekspertów, taka tendencja będzie trwać co najmniej kilka lat, Polacy po prostu zauważyli i docenili walory mieszkania w dużej przestrzeni, ciszy i harmonii z przyrodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here