sypialnia z drewnem
fot. Pixabay.com

Już dawno minęły czasy, w których w każdym mieszkaniu prezentowała się taka sama meblościanka, a stoły zdobiły te same dekory. Dzisiaj każdy inwestor, który zdecydował się na własne mieszkanie czy dom może urządzić swoją nieruchomość wedle indywidualnych upodobań. Sami projektanci wnętrz dyktują zresztą tak dużo trendów w ramach wystroju poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych, że czasem nie wiadomo, na jaki styl się zdecydować. Wskazujemy te najbardziej popularne.

Styl klasyczny

Osoby, które wybierają mieszkanie w stylu klasycznym, lubią ład, porządek i przede wszystkim funkcjonalność. W tym trendzie brakuje przepychu i nadmiernych ozdób, za to podstawą jest doskonała jakość wszelkich elementów wystroju. Charakterystyczne są meble z naturalnego drewna, nierzadko antyki stanowią główną dekorację.

Tutaj uniwersalne są podstawy, jak podłoga, kolor ścian, stałe elementy zabudowy. Dzięki temu udaje się stworzyć mieszkanie zawsze modne, które można zmieniać sezonowo, wykorzystując drobne dekory. W stylu klasycznym króluje ponadczasowa biel w mieszkaniu, ale ta może być ożywiana beże, wszystkimi kolorami ziemi, zielenią, a nawet pastelami.

sielski dom
fot. Pixabay.com

Styl skandynawski

To przede wszystkim minimalizm. Tutaj sprawdza się zachowawczość w dekorach, a wnętrza są wręcz sterylne. Znowu sprawdza się kolor biały, ale typowa dla stylu skandynawskiego jest też szarość. Osoby, które wybierają styl scandi lubią elementy wyposażenia wnętrz stworzone w nurcie ekologii, a każdy element ma być idealnie funkcjonalny. Styl skandynawski to optycznie powiększana przestrzeń, przestronność, idealna czystość, wręcz sterylność. W salonach brakuje ozdób, zbędnych dekorów, typowa jest za to dobra jakość mebli i wypoczynku.

Styl retro

To powrót do przeszłości. W mieszkaniach w stylu retro królują meble drewniane, nierzadko są to meble „z drugiej ręki”. Styl retro lubi antyki, modę rodem z PRL, a prawdziwe „perełki” udaje się znaleźć w antykwariatach, na targach staroci albo korzystając z sąsiedzkich wymian czy wyprzedaży garażowych. Miłośnicy tego stylu lubią przytulne wnętrza, nieco sielskie, ale zawsze dobrej jakości. Nierzadko przerabiają komody i szafki, dokonują renowacji mebli. W stylu retro widoczne są już dekory – pledy, poduszki, dywany, świeczniki czy lampiony – można wręcz mówić o przepychu.

drewniane meble do sypialni
fot. Pixabay.com

Styl loftowy                                           

Styl loft nawiązuje do pofabrycznych przestrzeni w Stanach Zjednoczonych. We wnętrzach królują meble z drewna, ale i metalu. Typowym dekorem jest stara cegła, naturalny kamień czy beton. Mieszkania loftowe mogą wydawać się nieco mroczne, bo królują w nich raczej ciemne barwy, jak czerń czy butelkowa zieleń. Te mogą być ożywiane bielą, złotem, miedzianym różem. Same elementy wyposażenia wnętrz są raczej minimalistyczne, liczy się duża przestrzeń. Niejednokrotnie ozdoby to przerabiane części praktyczne codziennego użytkowania albo te używane, poddane recyklingowi.

Styl glamour

Tutaj rzeczywiście panuje przepych i bogactwo. Biel, srebro czy złoto, to podstawowe kolory. Dominuje szkło, naturalny kamień szlachetny i raczej meble na wysoki połysk, aniżeli stare drewno. Mieszkania w stylu glamour są pełne ozdobników, jak kryształowe żyrandole, lampiony, strojne poduchy z falbanami, a pikowane meble to podstawa. Mieszkania w tym stylu są jasne, przestronne, idealnie czyste, a wszystkie elementy symetryczne. Takie inwestycje nie tolerują najmniejszych mankamentów, w nich musi wszystko błyszczeć. Ale czy na pewno taki wystrój wnętrz jest kosztowny? Nie do końca, bo liczne elementy są jedynie imitacją tych drogich i nie zawsze charakteryzuje je doskonała jakość. Dobrą informacją jest za to fakt, że ten styl można łatwo zmienić w inny.

Styl boho

To właśnie ten styl staje się najbardziej popularny w polskich mieszkaniach. Jest ciepły, przytulny, nieco sielski, ale jednocześnie stonowany. We wnętrzach króluje naturalne drewno, wiklina, juta, len i dobra bawełna. Dekorem są chwosty, makramy, żywa roślinność. Wnętrza są świeże, przeważa w nich biel, ale ożywiona zawsze głównie ciepłymi beżami. Tutaj prym wiedzie pełna harmonia, dzięki czemu w takich mieszkaniach żyje się naprawdę komfortowo.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here