zabudowa blizniacza
fot. Pixabay.com

Marzysz o własnym domu jednorodzinnym? Posiadasz już działkę budowlaną i chcesz zacząć stawiać fundamenty? Priorytetem jest projekt nieruchomości, który jest podstawą, by w ogóle można było uzyskać pozwolenie na budowę. Jaki projekt domu wybrać? Przede wszystkim ten, który spełnia Twoje indywidualne potrzeby, Do wyboru masz naprawdę mnóstwo rozwiązań.

Gotowy projekt domu – kiedy warto na taki postawić?

To właśnie na gotowy projekt domu stawia najwięcej inwestorów, którzy planują wybudować nieruchomość. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo taki można uzyskać szybko i jest sporo tańszy. Na stronach internetowych biur projektowych można znaleźć i od razu nabyć plan swojej przyszłej nieruchomości.

Co ważne, inwestor ma pewność, że taki projekt został sprawdzony, w pełni odpowiada też wymogom budowlanym. W większości przypadków inwestorzy mogą wyszukiwać projekty domów, zaznaczając ich określone parametry. Wszystko to wpływa na wygodę i minimalizację formalności.

Oczywiście, gotowy projekt nie będzie indywidualny i istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że taka sama nieruchomość zostanie wybudowana jeszcze w innych lokalizacjach, zaś nie powinno to stanowić większego problemu. Popularność danego projektu jest jedynie potwierdzeniem dobrego wyboru. Skoro inni również zamierzają wybudować taki sam dom, oznacza to, że projekt zakłada optymalny komfort mieszkania.

Stawiając na gotowy projekt domu, należy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. To niejako biuro projektowe wyznacza przestrzeń, z jakiej korzystać będą w przyszłości domownicy. Można tu jednak liczyć na ich profesjonalizm, doświadczenie, wyczucie potrzeb, a nawet zgodność z obowiązującymi trendami. Warto też wspomnieć, że nawet w gotowym projekcie można nanosić niewielkie zmiany, przestawiać ściany czy dodawać pomieszczenia, jeśli tylko zmiany te są zgodne z zatwierdzoną bryłą budynku. Dodatkowo gotowych projektów jest tak dużo, że bez problemu udaje się wybierać ten, który spełnia wszelkie potrzeby inwestorów, którzy decydują się na własny dom, zamiast mieszkania w bloku.

dom jednorodzinny
fot. Pixabay.com

Indywidualny projekt domu – opcja dla wymagających

Indywidualny projekt domu jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy działka budowlana nie jest standardowa. Musimy wziąć pod uwagę, że pozwolenie na budowę nieruchomości zostaje wydane tylko wtedy, gdy jej projekt zakłada powstanie budynku wedle konkretnych wytycznych. Te dotyczyć mogą wysokości zabudowy czy granic z drugą działką. Jeśli ta jest wąska czy nie jest rozplanowana w optymalnym kwadracie, uniwersalny, gotowy już projekt domu może być nieodpowiedni.

Na ten indywidualny projekt nieruchomości decydują się najczęściej także ci inwestorzy, którzy chcą, by ich dom jednorodzinny spełniał wszelkie, nierzadko wyjątkowe potrzeby. Pamiętajmy, że nie każdy gotowy projekt domu może takowe uwzględniać. Nowoczesna sztuka budownictwa przewiduje powstawanie domów mieszkalnych o różnych kształtach i z rozmaitym przeznaczeniem wnętrz. Gotowy projekt domu może okazać się niewystarczający, by spełnić wszelkie wymagania przyszłych domowników.

dom na wsi
fot. Pixabay.com

Weźmy jednak pod uwagę, że projekt domu jest konieczny, jeśli inwestor zaciąga kredyt hipoteczny, a ten dotyczy uzyskania środków właśnie na powstanie konkretnej nieruchomości. Projekt stanowić będzie główne źródło wyceny zobowiązania kredytowego, tym bardziej jeśli dodatkowo zaciągany jest kredyt hipoteczny na działkę budowlaną. Instytucja bankowa musi mieć pewność, że wartość zobowiązania będzie zgodna z wartością nieruchomości oraz terenu, na jakiej ta powstanie.

Indywidualny projekt domu nie sprawdzi się jednak gdy inwestor chce takowy pozyskać szybko, bo przecież prace nad jego stworzeniem trwają. Nanoszone są kolejne poprawki, projekt techniczny musi być zgodny z adaptacją terenu. Projektanci potrzebują nierzadko co najmniej kilka miesięcy, by taki plan stworzyć. Indywidualny projekt wymagać będzie również ogromnego zaangażowania ze strony zamawiającego, bo ten ma być przecież odzwierciedleniem jego wymagań. Co więcej, własny projekt domu jest znacznie droższy, ponieważ biuro projektowe musi poświęcić ogrom pracy i czasu, by taki mógł powstać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here