akcesoria lazienkowe
fot. Pixabay.com

Wykończenie łazienki musi być naprawdę dobrze przemyślane. Czy wiesz, że to właśnie to pomieszczenie mieszkania kosztuje najwięcej? To też przestrzeń, której nie wykończymy samodzielnie, jeśli nie mamy ku temu odpowiednich umiejętności. Remont łazienki musi być przeprowadzony przez profesjonalistów i przy zastosowaniu najlepszej jakości materiałów. Funkcje estetyczne również są ważne, ale priorytetem musi być zawsze praktyczność oraz użyteczność łazienkowej przestrzeni.

Funkcjonalna łazienka w bieli

Rzeczywiście, najwięcej inwestorów decyduje się na klasyczne mieszkania. To dlatego, że takie przestrzenie pozostają na tyle uniwersalne, iż się nie nudzą, do tego można je ożywiać nawet w każdym sezonie, zmieniając jedynie dodatki. Najczęściej przeprowadzany gruntowny remont łazienki albo wykańczanie łazienki od podstaw zakłada stworzenie tego pomieszczenia w bieli. Biała łazienka króluje w większości nieruchomości.

Stawiając na biel, zyskujemy klasyczną przestrzeń, wręcz sterylną, a właśnie taka ma być łazienka. Bez względu na rodzaj wykończenia, łazienka ma być doskonałej jakości, elementy wykończenia odporne na pękanie, rysowanie, ciężar, działanie wody. Powinny być antypoślizgowe i łatwe w utrzymaniu czystości. Stawiając na takie podstawy, można wybierać dekory.

mycie rak w lazience
fot. Pixabay.com

Ile kosztuje remont łazienki?

Chociaż łazienka jest najczęściej najmniejszą przestrzenią w całym mieszkaniu, to jednak wydatki na jej wykończenie czy remont są największe. Weźmy pod uwagę, że materiały wykończeniowe muszą być najlepszej jakości, nierzadko jest to naturalny kamień, gres, płytki ceramiczne. Do tego dochodzi armatura łazienkowa, która do najtańszych nie należy.

Wylicza się, że średni koszt, jaki trzeba ponieść na remont łazienki, to 10 000 złotych. Mamy tu na myśli naprawdę niewielkie łazienki i raczej skromne, klasyczne wykończenie. W zależności od indywidualnych potrzeb domowników oraz zasobów finansowych, koszt remontu łazienki może wzrosnąć nawet kilka razy.

Kiedy robimy remont łazienki?

Zmiana wystroju łazienki najczęściej wiąże się z przeprowadzeniem generalnego remontu. Dokładnie tak samo dzieje się, gry weźmiemy pod uwagę remont kuchni. To pomieszczenia, w których nie da się przeprowadzić taniego i szybkiego liftingu.

Ponieważ takie zmiany narzucają spore wydatki, remont łazienki planujemy średnio co kilka, kilkanaście lat. To przestrzeń, która najczęściej jest klasyczna i zostaje zmieniana dekorami, aniżeli modyfikowane są jej podstawy.

Pamiętajmy także, że remont łazienki nie trwa kilka dni, ale co najmniej kilka tygodni. Zmian nie przeprowadzimy też samodzielnie, konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy remontowej. Zaleca się, by remont łazienki był przeprowadzany w okresie letnim, a firmę remontową warto znaleźć nawet pół roku wcześniej.

wanna w lazience
fot. Pixabay.com

Łazienka praktyczna czy reprezentacyjna?

Pamiętajmy, że łazienkowa przestrzeń jest naprawdę trudna do organizacji. Ma przecież być funkcjonalna, praktyczna, a jednocześnie najlepszej jakości, reprezentacyjna i estetyczna. Okazuje się, że bez problemu można wszystkie te aspekty połączyć. Właśnie dlatego wspominaliśmy o łazience białej, bo ta wygląda zawsze elegancko i zawsze jest modna.

Jakie dodatki do łazienki można zastosować, by klasyczny wystrój nieco ożywić? Białe płytki i biała armatura, do tego dodatki w wybranym kolorze, jak chodniczek, mydelniczka, ręczniki. Właśnie w ten sposób udaje się stworzyć klimat retro, loftowy czy skandynawski. Coraz częściej w łazience sprawdza się naturalne, ale zawsze dobrze zaimpregnowane drewno. Planując remont łazienki, może warto pomyśleć nad ponadczasowymi elementami, jak płytki drewnopodobne? Dzięki nim z łatwością udaje się stworzyć łazienkę w stylu SPA, idealną przestrzeń do realizacji codziennych zabiegów higienicznych, ale też odprężenia po ciężkim dniu. Planując wykończenie łazienki, myśl o potrzebach swoich, ale też innych domowników.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here