malowanie scian na zielono
fot. Pixabay.com

Czy wiesz, że w czasie pandemii koronawirusa, Polacy przeprowadzili nawet 30% więcej remontów swoich mieszkań, aniżeli przed jej ogłoszeniem? Okazuje się, że prace remontowe realizujemy średnio raz na 5 lat, ale społeczna izolacja i konieczność pozostawania w domach sprawiła, że drobne prace kosmetyczne nieruchomości przeprowadzamy samodzielnie, bez dużych nakładów finansowych i z nudów. Polacy dostrzegli, że remont samodzielnie wcale nie jest taki trudny i jak najbardziej warto się na taki decydować.

Co remontują Polacy?

Oczywiście, trzeba zaznaczyć, że remonty Polaków są raczej drobne i przewidują zmianę efektów wizualnych mieszkania, aniżeli te gruntowne prace. Na całkowite zmiany w mieszkaniu decydujemy się raz na kilkanaście lat, kiedy gruntowny remont jest już konieczny, chociażby ze względu na powstałe usterki.

Najczęściej realizowany jest remont salonu i sypialni, najrzadziej remont łazienki oraz kuchni ze względu na duże nakłady finansowe. O ile zmiany w salonie można przeprowadzić samodzielnie i to już za kilkaset złotych, w celu wykonania remontu w łazience bądź kuchni musimy wynajmować profesjonalną ekipę, a koszty pochłoną od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

To dlatego stawiamy raczej na klasyczny styl w aranżacjach domowej przestrzeni, bo ten jest zawsze modny i łatwo modyfikować go detalami. O ile samodzielnie zmienimy nastrój, malując ściany na inny kolor czy kładąc tapetę, tak nie położymy już sami płytek łazienkowych ani nie obsadzimy wanny.

stara cegla
fot. Pixabay.com

Współpraca z fachowcami – kiedy warto?

Przede wszystkim jeśli prace remontowe w mieszkaniu mają być zaawansowane, a my nie posiadamy ku temu odpowiednich umiejętności, wiedzy ani doświadczenia. Nie warto eksperymentować we własnym mieszkaniu, bo przez nieudane prace koszty mogą być podwójne.

Ekipa remontowa sprawdzi się też przy przeprowadzaniu gruntownych remontów, czasochłonnych, wymagających zaawansowanych prac – lepiej zaufać profesjonalistom.

Coraz częściej fachowcy realizują prace remontowe w mieszkaniu, ponieważ inwestor nie ma po prostu czasu, by wykonać je samodzielnie, nawet jeśli potrafi. Co więcej, polskie społeczeństwo stale się wzbogaca, stać nas więc na wynajmowanie ekspertów.

Trzeba przyznać, że współpraca z firmą remontową sprawdza się też, kiedy inwestor zupełnie nie orientuje się w zakresie trendów aranżacyjnych czy możliwości funkcjonalnych, nowoczesnych rozwiązań. Dobra ekipa remontowa doradzi, zaproponuje, wykona prace zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa.

Jeśli chcesz zatrudnić ekspertów, którzy zrobią remont, zaplanuj go z dużym wyprzedzeniem. Musisz wiedzieć, że te najlepsze ekipy mają wypełniony harmonogram prac co najmniej na kilka miesięcy do przodu. Na niektóre trzeba czekać nawet rok. Nie ma jednak wątpliwości, że warto, ponieważ tylko doświadczeni specjaliści mogą wykonać prace remontowe zgodnie z potrzebami inwestora, z estetycznym efektem końcowym.

szpachle i pedzle
fot. Pixabay.com

Remont samodzielnie – opcja budżetowa

Coraz więcej Polaków decyduje się na samodzielny remont. To dlatego, by móc generować z tego tytułu oszczędności finansowe. Rzeczywiście, niektóre zmiany aranżacji wnętrz nie wymagają udziału profesjonalistów. Każdy z nas poradzi sobie z przemalowaniem ścian czy położeniem tapety. Niektórzy decydują się nawet na samodzielne kładzenie paneli. To dobra opcja dla osób, które nie mogą czekać na termin ekipy remontowej, za to mają trochę czasu, by wykonać remont samodzielnie. To też dobre rozwiązanie dla osób, które mają chociażby niewielkie pojęcie o zadaniach aranżacyjnych danego typu. Należy pamiętać, że sam proces modyfikacji mieszkania, ale i później jego funkcjonowania musi być optymalnie bezpieczny. Niektóre zadania remontowe mogą wykonywać jedynie specjaliści ze zdobytymi uprawieniami. Nie zawsze remont może być wykonany samodzielnie, jeśli pod uwagę weźmiemy komfort mieszkania, ale i ochronę wszystkich domowników. To dlatego remont trzeba dokładnie zaplanować i przygotować się do jego realizacje. Pochopne decyzje mogą wywołać efekt zupełnie odwrotny.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here