rozowe roze w koszyku
fot. Pixabay.com

Dzisiaj coraz większą popularnością cieszą się mieszkania w segmentach. Ich ogromnym walorem jest nie tylko większa powierzchnia użytkowa, ale również dodatkowy teren przydomowy. Nawet mały ogródek może stanowić oazę wypoczynku i aktywności całej rodziny. Małą powierzchnię można urządzić nie tylko, by była funkcjonalna, ale i estetyczna. Dobierając odpowiednie rośliny, teren zielony stanie się pachnącym, romantycznym ogrodem.

Kwiaty do małego ogródka

Mały ogródek daje niewielkie pole do popisu dla ogrodników, natomiast sprawdza się, by zagospodarować w nim choć niewielką powierzchnię, w której będą kwitnąć piękne kwiaty. Świetnie sprawdzają się wszelkie rośliny cebulowe. Wczesną jesienią, jeszcze we wrześniu można posadzić cebulki tulipanów, żonkili czy hiacyntów, by te rozkwitły wiosną. Warto zaplanować odpowiednią rabatę, sadząc na przemian kwiaty o wczesnym kwitnieniu i te o późniejszym. Dzięki takiemu zaplanowaniu będzie można cieszyć się kolorowym ogródkiem przez całą wiosnę.

Należy tylko pamiętać, by cebulki tych kwiatów wykopać już po przekwitnięciu i wkopać ponownie we wrześniu – dzięki temu nie zmarzną.

Rośliny cebulkowe sprawdzają się w każdym ogrodzie, tym malutkim i większym. Są bezpieczne dla dzieci, dlatego z powodzeniem można je sadzić tuż obok placu zabaw dla najmłodszych. Doskonale sprawdzają się w ogrodach w stylu retro i tych klasycznych, komponują się pięknie z tarasem z kostki brukowej i tworzą spójną całość z beżowymi meblami z technorattanu.

pomaranczowe kwiaty
fot. Pixabay.com

Rośliny pnące

Rośliny, które pną się po płocie, ogrodzeniu czy filarach, będą stanowić doskonały element dekoracyjny nawet małego ogródka, nie zajmując przy tym powierzchni użytkowej zielonego terenu. Sprawdzi się bluszcz, który również zimą jest zielony. Dokładnie tak samo dobrze radzi sobie pnąca trzmielina. Wiosną bujnie zakwitną też powojniki, które można wybierać wedle kolorów czy kształtów pąków. Świetnym pomysłem jest posadzenie winorośli albo wisterii. Można skusić się również na jednoroczną truskawkę pnącą.

Rośliny do cienia

W małym ogródku nie brakuje cienia, chociażby ze względu na bliskość ogrodzenia. To dlatego nie wszystkie rośliny, jak hortensja, budleja czy azalia dobrze sobie poradzą. Warto stawiać raczej na mniejsze rododendrony, w miejscach zacienionych świetnie sprawdzą się funkie i żurawki. Tuż przy płocie można posadzić zimozielone tuje albo krzewy na pniu, jak róże. Bez względu na nasłonecznienie pięknie wyglądać będzie wierzba Hakuro, chociaż ta pięknie będzie się wybarwiać na różowo w promieniach słońca.

rozowe kwiaty wisni
fot. Pixabay.com

Mały ogródek – jak zaplanować?

Okazuje się, że ta mała zielona przestrzeń może być trudniejsza do urządzenia, aniżeli rozległy ogród. To dlatego właściciele segmentów najczęściej korzystają z usług projektantów ogrodów. Te usługi cieszą się tak samo dużą popularnością, jak te, jakie świadczą projektanci wnętrz, planując na przykład remont mieszkania.

To profesjonaliści ocenią warunki, jakie panują w małym ogródku, sprawdzą jakość gleby oraz preferencje samych użytkowników przydomowego terenu. Dopiero wtedy stworzą projekt, a po jego zatwierdzeniu, zrealizują nasadzenia. Dzięki temu w ciągu kilku dni z zaniedbanego skrawka ziemi udaje się stworzyć piękny ogródek z pachnącymi kwiatami i bujną trawą – w małych ogródkach doskonale sprawdzi się trawa z rolki.

Na co zwracać uwagę organizując mały ogródek?

Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnych stylistów ogrodów i to nie tylko dlatego, że specjaliści dobiorą gatunki kwiatów, które poradzą sobie w wyjątkowych warunkach i zawsze będą prezentować się okazale. Pamiętajmy, że roślinność w ogródku ma być optymalnie bezpieczna. To szczególnie ważne, uwzględniając małe dzieci, ale także zwierzęta. Niektóre kwiaty mogą być trujące, inne kłują. Jeśli taka roślinność panuje w ogrodzie, lepiej ją zabezpieczyć, a już na pewno odgrodzić, by nie było do niej dostępu.

Jedno jest pewne – mały ogródek może być równie piękne, jak rozległy teren. Wyobraź sobie, jak miło jest usiąść na tarasie z poranną kawą, by podziwiać łono natury w wiosenny dzień. Ogród, nawet ten niewielkich rozmiarów może dostarczać mnóstwa wrażeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here