osiedle w miescie
fot. Pixabay.com

O ile jeszcze do niedawna Polacy tłumnie opuszczali tereny wiejskie, tak dzisiaj z chęcią wracają w te strony, zaś uciekają z miast. Sama pandemia koronawirusa pokazała, jak licznymi walorami cieszy się funkcjonowanie poza metropoliami. W czasach, w których właściciele mieszkań w blokach mieli możliwość odpoczynku jedynie na balkonie, ci, którzy mają segment czy dom jednorodzinny, mogli napawać się spędzaniem wolnego czasu na łonie natury. Co wybrać? Segment za miastem czy jednak postawić na wielkomiejski świat i mieszkanie w blokowisku?

Segment za miastem – dlaczego warto?

Czy wiesz, że cena, jaką trzeba zapłacić za segment na przedmieściach, jest mocno zbliżona do tej, jaka dotyczy przeciętnego mieszkania w bloku? Nic dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na nabycie właśnie takiej nieruchomości. Zalety finansowe, są tutaj zestawiane z komfortem samego mieszkania. Segment stanowi doskonałą namiastkę domu wolnostojącego. Znajduje się najczęściej na niewielkim osiedlu, z minimalną liczbą sąsiadów. Zapewnia prywatność, przy tym właściciele mogą cieszyć się znacznie większą powierzchnią użytkową. O ile standardowe mieszkanie w bloku ma 55 metrów kwadratowych, tak segment za miastem wykazuje przeciętną wielkość w granicach 100 metrów kwadratowych. Do tego inwestor może cieszyć się garażem, spiżarką, ma też do dyspozycji niewielki ogródek. Taka przestrzeń jest idealna do wypoczynku, biesiad przy grillu czy hodowania własnego warzywniaka podlewanego zbieraną deszczówką. Segment daje możliwość życia blisko natury. Przedmieścia dają przestrzeń, bliskość łąk i lasów oraz czystsze powietrze.

segment na przedmiesciach
fot. Pixabay.com

Segmenty za miastem najczęściej wybierane są przez rodziny z małymi dziećmi. To dla najmłodszych może powstać mini plac zabaw w ogrodzie. Domownicy korzystają z ciszy, spokoju, harmonii życia, braku wielkomiejskiego zgiełku. Udowodniono, że osoby mieszkające na przedmieściach, wykazują jednocześnie niższy poziom stresu i napięcia.

Przeciwnicy inwestycji za miastem wskazują jednak szereg wad takich lokalizacji, na przykład patrząc na dojazd do pracy czy korzystanie w miejskich uciech. Zwróćmy jednak uwagę, że przedmieścia wykazują dzisiaj doskonałą infrastrukturę, o jaką nierzadko dbają sami deweloperzy. Szkoły, przedszkola, przychodnie, domy kultury, boiska i ścieżki rowerowe oraz lokale handlowe, usługowe czy gastronomiczne, na to wszystko mogą liczyć mieszkańcy terenów za miastem. Co więcej, większość największych metropolii posiada już swoje obwodnice, a drogi dojazdowe do centrum miasta są zmodernizowane. Dojazd do pracy nie zajmuje więcej, aniżeli stanie w korkach w godzinach szczytu, chcąc przemieścić się z jednej dzielnicy na drugą.

bloki w miescie
fot. Pixabay.com

Dla kogo mieszkanie w bloku?

Chociaż wykazaliśmy szereg walorów mieszkania pod miastem, to nadal ogrom inwestorów wybiera jednak mieszkanie w miejskiej lokalizacji. To głównie single i osoby młode, które chcą rozwijać zawodową karierę, uwielbiają wielkomiejskie życie i chcą mieć wszelakie atrakcje dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Mieszkanie w blokowisku nie pozwoli na organizację grilla czy zbieranie deszczówki, ale na pewno daje komfort bliskości wszelkich obiektów, jakie mają znaczenie dla komfortu codziennego funkcjonowania.

Nieruchomość w bloku to też opcja dla tych, których nie stać na wolnostojący dom czy nawet segment. Pamiętajmy, że wydatki na nieruchomości są zbliżone, jeśli uwzględnione jest mieszkanie w centrum i segment na przedmieściach. Kawalerki w skrajnych od centrum lokalizacjach są znacznie tańsze.

Mieszkanie w bloku bardzo często wybierane jest dla wygody. Fakt, że comiesięczne wydatki z tytułu utrzymania takiej nieruchomości mogą być niższe, bo przecież nie płaci się czynszu, natomiast segment wymaga znacznie większego nakładu pracy. Mieszkanie w blokowisku zapewnia opiekę konserwatora, dozorcy, zaś w segmencie o wszelkie usterki należy zadbać samodzielnie. Sam ogródek, nawet ten najmniejszy wymaga regularnej pielęgnacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here