pokoj dla noworodka
fot. Pixabay.com

Nie ma wątpliwości, że pokój dziecka jest wnętrzem niełatwym w urządzeniu. To przecież to pomieszczenie musi jednocześnie spełniać co najmniej kilka funkcji. Dziecko ma w nim odpoczywać, ale też bawić się i uczyć. Co więcej, pokój dziecięcy ma być też wyposażony w elementy do przechowywania koniecznych akcesoriów. Priorytetem są też względy estetyczne, a na dodatek indywidualne potrzeby i preferencje najmłodszego domownika. Sami projektanci wnętrz potwierdzają, że pokój dziecka stanowi nierzadko poważne wyzwanie.

Strefa wypoczynku

Dobrze wiemy, jak ważny jest odpoczynek i sen małego dziecka. To właśnie w ciągu nocy i kojącego snu dochodzi do regeneracji malucha, dziecko też właśnie wtedy najprężniej się rozwija. Okazuje się, że dziecko powinno spać co najmniej 8 godzin w ciągu doby, a ci najmłodsi ucinają sobie również poobiednie drzemki.

Pokój dziecka warto wyposażyć więc w odpowiednie meble do odpoczynku. To przede wszystkim łóżko, idealnie dopasowane, patrząc chociażby na wielkość malucha. Tym najmłodszym przydaje się łóżeczko szczebelkowe czy kołyska, ale przedszkolaki potrzebują już większy materac. Jeśli w pokoju korzysta rodzeństwo bardzo często, wybiera się łóżko piętrowe. Nie jest to zbyt dobry pomysł, chociażby uwzględniając bezpieczeństwo maluchów. Lepszym rozwiązaniem będzie nisko łóżko z dodatkową, wysuwaną leżanką.

Aby wypoczynek dziecka przebiegał w pełnym komforcie, przy łóżku warto ustawić fotel dla rodzica, który spędza wieczory wraz z dzieckiem, na przykład czytając mu bajki. Nad łóżeczkiem można zawiesić baldachim, który nada przytulności, a w pobliżu ustawić niewielki stoliczek z lampką nocną. Rodzice nie powinni zapominać też o dobrej jakości, antyalergicznej pościeli. Ta może spełniać zresztą dodatkowe, bo dekoracyjne funkcje – kilkulatek z łatwością wskaże ulubionego bohatera z bajki i właśnie w taki wzór może być ozdobiona poduszka czy kołdra.

pokoj dzieciecy
fot. Pixabay.com

Strefa nauki

Już przedszkolaki powinny mieć w swoim pokoju chociaż niewielki stolik do pracy kreatywnych. Najlepiej sprawdzają się stoliczki plastikowe, które łatwo utrzymać w czystości, a jednocześnie są odporne na każdą aktywność malca. Sprawdzają się też mebelki drewniane, malowane nietoksyczną farbą. Te wykazują najlepszą jakość i z powodzeniem mogą służyć nawet kilka lat. Oczywiście, pokój dziecka nie powinien być wyposażony w wartościowe antyki, bo te chociaż piękne i na pewno estetyczne, to jednak szybko mogą stracić swoją wartość.

W strefie nauki starszaka musi znaleźć się też biurko i odpowiednie krzesło. Rodzice muszą zwrócić uwagę na dobór odpowiednich elementów takiego wyposażenia, uwzględniając prawidłową postawę dziecka. Czy wiesz, że większość małych uczniów ma problemy z kręgosłupem właśnie w wyniku złego doboru biurka do nauki oraz złego krzesła, na którym spędza nawet kilka godzin każdego dnia? Nie zapominajmy także o oświetleniu miejsca do nauki. Ta strefa musi być też dobrze oddzielona od pozostałej przestrzeni pokoju. Bliskość zabawek może nie wpływać dobrze na koncentrację ucznia czy jego procesy pamięci.

pokoik dzieciecy
fot. Pixabay.com

Strefa zabawy

Pokój dziecięcy może być prawdziwym, kolorowym królestwem. Nie ma wątpliwości, że najwięcej czasu malec przeznacza właśnie na zabawę. Najczęściej w tym celu wykorzystywana jest krótka wykładzina, raczej nie sprawdzają się mięsiste dywany. W strefie zabawy można ustawić stoliczek z krzesełkiem, ale najbardziej istotne pozostają akcesoria do przechowywania zabawek. Tutaj świetnie radzą sobie organizery, skrzynie, pudła, zamykane komody czy szafki z szufladami.

Chociaż pokój dziecka musi wyznaczać jasno wyżej wymienione strefy, to jednak całość zawsze powinna być spójna i harmonijna. Elementy dekoracyjne są tutaj nie mniej ważne, tak samo jak styl całego wnętrza. Dzisiaj z powodzeniem urządzić można pokój w stylu loftowym czy nowoczesnym, by pasował do pozostałych wnętrz w mieszkaniu. Nie ma jednak wątpliwości, że to mieszkanie w stylu klasycznym sprawdza się najlepiej – takie z łatwością można zmieniać i ożywiać dekorami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here