Jeśli taras w przydomowym ogródku ma być niezadaszony, musisz dobrze zastanowić się nad materiałem, z jakiego ma być wykonany. Chodzi przecież o to, byś mógł cieszyć się spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, a nie podejmować co chwilę działania w zakresie jego renowacji. Podpowiadamy, jaki materiał sprawdzi się najlepiej, jeśli w Twoim ogrodzie ma powstać taras bez dachu.
Taras niezadaszony – właściwości
Taras, który nie jest chroniony dachem, jest jednocześnie narażony na działanie nie zawsze korzystnych czynników pogodowych. Musi być więc w pełni odporny na mróz, śnieg, wodę, silne promienie słoneczne. Jeśli wybierzemy nieodpowiedni materiał na taras, ten będzie pękać, wypaczać się i odbarwiać. Negatywnym czynnikiem jest też jego nagrzewanie, patrząc na okres letni. Taras ma być także antypoślizgowy, do tego łatwy w utrzymaniu czystości. Jak widać, wcale nie tak łatwo go wybrać.
Pamiętaj, że na tarasie będziesz się relaksować, czytając książkę czy pijąc kawę z przyjaciółką, ale spędzisz też szalone wieczory podczas biesiadowania z przyjaciółmi. Twoje dzieci stworzą na tarasie ogrodowy plac zabaw i będą prowadzić wszelaką aktywność. Dobrze więc, by taras nie ulegał rysowaniu, był odporny na ciężar, brud czy tłuste plamy. Weź pod uwagę, że to w tej części ogrodu ustawisz meble tarasowe, może nawet grilla i niewielką huśtawkę dla dzieci. W okresie wiosenno letnim to ta część przydomowego terenu będzie najbardziej eksploatowana.

Taras w ogrodzie – jaki materiał wybrać?
Najlepiej sprawdza się taras z deski kompozytowej. To dlatego, że wykazuje on wszelkie cechy, o jakich wspominaliśmy powyżej. Cieszy też fakt, że deski kompozytowe można wybierać wedle indywidualnych preferencji w zakresie koloru, rozmiaru czy struktury, niektóre do złudzenia przypominają naturalne deski drewniane. Ogromną zaletą kompozytu jest jego atrakcyjna cena, fakt, że taras w ogródku można stworzyć samodzielnie, do tego wykazuje się wieloletnią żywotnością i to bez konieczności regularnej renowacji.
Na niezadaszony taras nie zaleca się za to desek z naturalnego drewna. Taras drewniany lepiej sprawdzi się pod dachem, bo nawet ten dobrze zabezpieczony należy odnawiać przed każdym sezonem. Nigdy nie będzie też tak trwały jak taras z kompozytu. Co więcej, o ile taras z naturalnego drewna pięknie komponuje się, jeśli pod uwagę weźmiemy ogród romantyczny czy ten skandynawski, to jednak jego cena może stanowić sporą przeszkodę – jest po prostu drogi, do tego trudny w utrzymaniu.
Na taras bez dachu sprawdzą się za to płytki. Na taras polecane są te mrozoodporne, idealne będą te z naturalnego kamienia. Płytki nie są drogie, za to te najlepszej jakości będą odporne na wszelkie niekorzystne działania czynników atmosferycznych oraz intensywną eksploatację. Należy pamiętać, by wybierać płytki mrozoodporne, ale jednocześnie antypoślizgowe.
Kolejny materiał, który doskonale sprawdzi się na niezadaszonym tarasie, to kostka brukowa. Ta jest tania, można układać ją samodzielnie, a zabezpieczona specjalnym lakierem, nie będzie się brudzić ani odbarwiać. Jedyną jej wadą jest możliwe omszenie, natomiast z tym problemem doskonale poradzi sobie myjka ciśnieniowa. Taras z kostki jest mrozoodporny, odporny na rysowanie i pękanie oraz ciężar. Nie bez powodu z kostki brukowej układa się chodniki, a nawet podjazdy dla samochodów.

Materiał na taras, a styl aranżacji
Jeśli wybraliśmy już materiał na taras bez dachu, uwzględniając jego właściwości praktyczne, teraz możemy dopasować jego wygląd do stylu aranżacji przydomowej przestrzeni. Tym samym, taras z kompozytu sprawdzi się, jeśli pod uwagę weźmiemy ogród nowoczesny, ale i romantyczny czy klasyczny. Taras z kamienia czy płytek nada się w ogrodach nowoczesnych albo retro. Ten z kostki brukowej wpisze się idealnie w atmosferę zielonej przestrzeni w stylu klasycznym albo retro.