widok na warszawe
fot. Pixabay.com

Każdego roku powstają rankingi, które ujmują najlepsze miejsca do życia. Te zestawienia uwzględniają komfort mieszkania, lokalizację, infrastrukturę, ale też opinie osób, które już korzystają z nieruchomości na danym terenie. Pod uwagę bierze się rejon całego kraju, ale również terytorium danych miast. Od lat wygrywa Warszawa. To stolica Polski jest najbardziej preferowanym miejscem do życia. To miasto stale się rozrasta – jakie konkretnie dzielnice wybierają najczęściej mieszkańcy tej metropolii?

Centrum czy przedmieścia?

Nadal największą popularnością cieszy się Mokotów oraz Ursynów. Do dzielnic, które nie cieszą się zbytnim powodzeniem, zaliczają się Bielany, Praga Południe, Ursus oraz Tarchomin i Białołęka. Trzeba jednak przyznać, że w rejonach, a właściwie na granicach tych dzielnic powstaje w ostatnim czasie mnóstwo inwestycji deweloperskich i te również z całą pewnością zdobędą swoich właścicieli.

Nie da się ukryć, że w Warszawie nadal największą popularnością cieszy się ta centralna lokalizacja miasta, ale ważne jest także to, że to w tym miejscu ceny nieruchomości są najwyższe. Weźmy też pod uwagę, że w centrum nie ma już wolnych terenów, na których deweloperzy mogliby postawić nieruchomości z rynku pierwotnego, a to właśnie takie cieszą się największą popularnością. Dlatego właśnie coraz więcej inwestorów stawia na dom na przedmieściach albo chociażby segment. To te nieruchomości wykazują większą przestrzeń mieszkalną, a do dyspozycji jest niewielki ogródek, w którym można posadzić bujną roślinność, stworzyć plac zabaw dla dzieci czy zorganizować komunię.

stare miasto w warszawie
fot. Pixabay.com

Dzisiaj przedmieścia oferują doskonale rozbudowaną infrastrukturę, szybki dojazd do centrum Warszawy, a jednocześnie ciszę, spokój i bliskość terenów zielonych. Na to stawiają inwestorzy – świetnie pokazała to pandemia koronawirusa. Mieszkańcy blokowisk mieli czego zazdrościć właścicielom wolnostojących domów z ogrodami. To oni mogli spędzać czas na świeżym powietrzu, organizować biesiady przy grillu czy kąpać się w ogrodowym basenie. Właścicielom mieszkań w bloku do dyspozycji pozostawał jedynie balkon.

Warszawa się rozrasta, a granice miasta ulegają coraz bardziej rozszerzeniu. Jeszcze do niedawna te skrajne dzielnice nie cieszyły się dużą popularnością, obecnie zainteresowaniem cieszą się nie tylko te tereny miejskie, ale też okoliczne miejscowości. Najwięcej inwestorów kupuje nieruchomości w podwarszawskich Markach, Zielonce, Legionowie, a nawet nieco bardziej oddalonej Kobyłce. Ceny nieruchomości są tam zbliżone do mieszkań w Warszawie, ale cieszyć się można nawet dwa razy większym metrażem.

sypialnia z drewnem
fot. Pixabay.com

Dlaczego Warszawa?

Nadal inwestorzy wybierają Warszawę jako to najlepsze miasto do życia. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to stolica oferuje najlepsze możliwości zawodowe, ale też rozwojowe. To tu funkcjonują najlepsze szkoły, jest dostęp do obiektów kulturowych, zabytkowych, rozrywkowych i handlowych. Mieszkania w Warszawie są najbardziej prestiżowe, nawet jeśli są z rynku wtórnego i trzeba wykonać w nich generalny remont. Jednocześnie należy wskazać, że te nieruchomości są najdroższe i chociaż standard życia w stolicy jest najwyższy, to życie tutaj jest najdroższe.

Oczywiście, można wybierać te mniej popularne dzielnice miasta, nieco oddalone od centrum stolicy, natomiast nieustannie powodzeniem cieszą się lokalizacje nowoczesne, renomowane. Uwagę warto zwrócić chociażby na Miasteczko Wilanów czy Odolany – ceny nieruchomości w tej części stolicy mogą przyprawić o zawrót głowy.

Jedno jest pewne, chociaż to Warszawa jest uznawana za najlepsze miasto, to inne metropolie szybko ją doganiają. Weźmy na przykład Wrocław, Poznań, Kraków albo Trójmiasto – komfort życia w tych miastach nie jest gorszy, rynek pracy jest równie nasycony, a nieruchomości tak samo nowoczesne. Stolica daje jednak prestiż i to dlatego tak tłumnie przybywają tu nowi mieszkańcy. A czy Ty znalazłeś już swoje idealne miejsce do życia? Wybierasz miasto i zgiełk, a może tereny wiejskie i funkcjonowanie w bliskości terenów zielonych. Każdy z nas ma inne preferencje i nimi powinien się kierować.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here